ایران ازمرگ 23 بلوچ ؛ حمله به عین‌الاسد و همدستی پوتین ونتان یاهو تا ساسی مانکن
03.03.2021 - 21:26

Missing media item.

 

 

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دست‌کم ۲۳ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

این کمپین تاکید کرد که شمار بالایی از معترضان نیز به شدت زخمی شده‌اند و این آسیب‌ها در برخی موارد «بسیار جدی» است.  

مقامات دولتی آمار دقیقی از کشته‌شدگان در اعتراضات منتشر نکرده‌اند. 

اعتراضات در سیستان و بلوچستان پس از شلیک نیروهای انتظامی به سوی سوخت‌برانی که روز دوشنبه چهارم اسفند به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، آغاز شد.

'مرگ یک غیرنظامی' پس از شلیک چندین راکت به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق

حدود ۱۳ موشک از محلی در حدود ۸ کیلومتری پایگاه به سوی عین الاسد شلیک شده است.

حمله به این پایگاه دو روز پیش از سفر پاپ فرانسیس انجام شد.

 

 

ساسی مانکن، الکسیس تگزاس، جدل‌های بی‌پایان

ماجرا چیست؟
 
یک ویدئوی سی ثانیه‌ای شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان را به سیطره خود درآورده و هر بحث و سخن دیگری را به حاشیه رانده است. در اینکه ساسی مانکن، خواننده پاپ، در بازاریابی اثرش کاری شبیه معجزه کرده تردیدی نیست اما کشمکش‌ها و دعواهایی که از منظرهای گوناگون درباره این تیزر کوتاه درگرفته گوشه‌ای از تصویر بزرگ را نشان می‌دهد: جامعه‌ای که ظاهرا بر سر هیچ چیز نگاه یکسان یا تفاهم ندارد.
 

ساسان حیدری یافته، خواننده موسیقی پاپ و با نام هنری «ساسی مانکن»، از مدتی پیش برای ترانه جدیدش با عنوان «تهران توکیو» تبلیغات گسترده‌ای را آغاز کرده بود. او سرانجام روز سه‌شنبه تیزری تصویری از این ترانه منتشر کرد که وی را در کنار الکسیس تگزاس، بازیگر فیلم‌های پورن، نشان می‌داد.

 

بحث‌ها چه بود؟

از همان دقایق اولیه انتشار این تیزر، انبوهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهار نظر درباره آن پرداختند و البته به جد یا طنز، از شگفتی فراوان خود گفتند.

آیا این ویدئو تشویق کودکان به پورنوگرافی است؟ . سال گذشته نیز ویدئویی منتشر شد که دختران کم‌سال دانش‌آموز را در حال خواندن دسته‌جمعی ترانه «جنتلمن» نشان می‌داد. اتفاقی که با ترانه «دکتر» تکرار شد.

اکثر کسانی که از تیزر جدید ساسی مانکن به شدت انتقاد کرده‌اند می‌گویند نگران‌اند کودکان این ترانه را ببینند و به جست‌وجوی نام الکسیس تگزاس بروند. در بین مخالفان می‌توان طیف گسترده‌ای از افراد با دیدگاه‌های متضاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دید.

 

در این ویدئوی کوتاه، ساسی و الکسیس شبیه به دو شخصیت اصلی فیلم سینمایی «ابد و یک روز» لباس پوشیده‌اند و متن ترانه نیز مرتب نام سمیه، شخصیت اصلی آن فیلم، را تکرار می‌کند.

این ویدئوی کوتاه در حساب اینستاگرام ساسی مانکن تا این لحظه بیش از نه‌ونیم میلیون بار دیده شده است. به گفته این خواننده، قطعه اصلی شامگاه چهارشنبه برای نخستین بار از رادیو جوان پخش خواهد شد.

نظراول

ساسان حیدری یا همان ساسی مانکن، کارش را بلد است. هر سال یک موزیک ویدیو منتشر می‌کند، تاثیرش را می‌گذارد و می‌رود که با برف سال آینده برگردد. ساسی، نه از نظر صدا و نه از نظر فنی، خواننده خوبی نیست اما به شدت مخاطب خود را خوب می‌شناسد و می‌داند برای دیده شدن چه باید بکند.

قطعا باید در همین ابتدا به این نکته اشاره کرد که هدف ساسی و امثال او، ارتقای جامعه نیست و معمولا کارهای بی‌ارزش تحویل می‌دهند و کارکرد اصلی‌شان دور کردن نسل جدید از انسانیت و فضلیت است اما کاری که ساسی در شناخت مخاطب خود انجام داده است، تمام دستگاه‌های فرهنگی با بودجه‌های میلیاردی انجام نداده‌اند و هنوز که هنوز است، نمی‌دانند جامعه هدف‌شان کجاست!

نظر خانم مهرنوش موسوی 

تمام خشم اسلامیها، ضد زنها، سنتی ها، کپک زده ها، ضد غربیها از این هست که چهل سال تلاش جمهوری اسلامی برای اینکه در فیلم ها و سریال ها « راضیه» و « زینب» هایش صیغه بشوند تا بتوانند با هم آش رشته بخورند، با سی ثانیه تیزر به باد رفت. ساسی اسلام را به فنا داد. الکسیس شد سمیه، روسری هم برداشته شد که برقصند. اسلام به فنا رفت که بدن زنی معلوم شد!
جمهوری اسلامی به تته پته افتاده، دم به دقیقه دارند اطلاعیه میدهند که آهنگ ساسی بایست ممنوع بشود. گویا اختیار دنیا دست اینهاست. میرزا بنویس های شپشوی اصلاح طلبشان را بسیج کرده اند که بنویسند چرا این آهنگ برای کودکان بد است! مستهجن است! در حالیکه بینندگان میلیونی یک تیزر سی ثانیه ایی، جوانهای این مملکتند. ایران سالهاست به خاطر ممنوعیت سکس آزاد، فقدان امکان عشق ورزیدن، دیدن فیلم های عشقی و سکسی در حال انفجار است. یک جامعه هشتاد و اندی میلیونی را که نصف بیشترش جوان هست، بدل به زندان کرده اند. همه باید به اندازه خامنه ایی فکر کنند، همه درها و پنجره ها را روی مردم بسته اند. موزیک حرام است، بوسیدن حرام است، نگاه کردن به عکس خمینی باعث ارگاسم شدن زنهای آخوندها میشود، دوچرخه سواری حرام است.....یک زندان عصر حجر درست کرده اند، میلیونها دلار خرج میکنند که مردم را در این زندان ساکت نگه دارند. هر روز از نو شوکه میشوند چرا که می بینند، مردم ساکت نمی مانند. مردم قبول نکرده اند. مردم ایران مسلمان نیستند. مردم حق دارند برقصند. مردم حق دارند شادی کنند. حق دارند پورن نگاه کنند. حق دارند همدیگر را ببوسند. مردم حق دارند بدون دخالت دین، عشق بورزند، سکس کنند. مردم حق دارند هر فیلمی دلشان میخواهد ببینند، هر اهنگی میخواهند بشنوند. مردم خسته شدند از صدای قرآن. نفرت دارند از صدای اذان، از صدای الله و اکبر! چه جوری ایران فریاد بزند که اسلام و حکومت را نمی خواهد. ساسی و امثالهم هم که به هیکل این ایدئولوژی فاک نزنند، همان کودکی که اینها بهانه برایش میتراشند، فردا سهیل عربی میشود. با فلسفه توی دهان اسلام میزند. مگر نیکیتا اسفندانی چهارده سالش نبود برای تظاهرات به خیابان رفت و تیر توی سرش زدند؟ تعداد زیادی از کشته شدگان قیام آبانماه کودک بودند. جمهوری اسلامی خفه شده کودکان را بهانه نکند. مگر کودکان را در هواپیما دستی دستی نکشت؟ کودک هم حق دارد برقصد. تمام کودکان جهان مایکل جکسون را تقلید میکنند در حالیکه در رقص پا دستش به شومبولش هست. آیا همه کودکان جهان فاسد شدند؟ اگر کودکان ایران نخواهند طفلان مسلم و علی اصغر باشند باید چه کسی را ببینند؟ جمهوری اسلامی بزرگترین دشمن کودکان ایران است. مگر این اصلاح طلبان الدنگ خودشان در تصویب قانون کودک همسری نقش نداشتند؟ پس خفه شوند. بهانه در نیاورند. از تهران تا توکیو هر چی که هست، ساسی هر که باشد، این موزیک را با هر انگیزه ایی درست کرده، مردم فهمیدند که روی پوزه جمهوری اسلامی و دینش فرود آمد. برای همین سوختند! #ساسی_سمیه #تهران_توکیو
 
 نقد یک مقاله آفتاب نیوز

همدستی و توطئه پوتین و نتانیاهو علیه جمهوری اسلامی ایران

به نظر می‌رسد "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه قصد دارد در را به روی ایران بسته و پنجره را بر روی اسرائیل بگشاید و فرصتی تازه در اختیار اسرائیلی‌ها قرار دهد. نشست مهمی در ماه ژانویه بین مقام‌های سوریه و اسرائیل در پایگاه روسی در نزدیکی لاذقیه در غرب سوریه برگزار شده است. شاید قابل توجه‌تر از این نشست فشار گسترده‌ای بود که روس‌ها برای وادار کردن دولت اسد به تعلیق تامین سوخت برای نیرو‌های ایرانی وارد ساختند.

استراتزی روسیه در باره ایران ، استفاده ابزاری از حکومت ملا ها بوده است . روسیه بهترین روابط را با اسراییل دارد . در ظاهر و بطور تاکتیکی روسیه از ایران در مقابله با امریکا حمایت می کند و لی در سوریه کاملا همسو با اسراییل عمل می نماید؛ بطور مثال وقتی هواپیما های اسراییلی برای حمله وارد مرز سوریه می شوند ؛ هواپیماهای روسی انها را اسکورت می کنند. اخیرا درگیری بین نیروهای ایرانی و روسی درسوریه رخ داده است و این آفتاب نیوز هر چند از رسانه های جناح علی خامنه ای است , متوجه سیاست دوگانه روس ها در مورد ایران شده است. واقعیت این است که ایران با امریکا مواضع مشترک زیاد دارند ولی اخوندهای احمق و نادان دارند ریشه به تیشه ایران می زنند.
به ادعای نویسنده مقاله افتاب نیوز؛ "تردیدی نیست که بسیاری از مقام‌های حکومت تحت رهبری اسد مایل نیستند نیرو‌های وابسته به ایران در سوریه حضور داشته باشند. آنان احساس تحقیرشدگی می‌کنند و به نظرشان نیرو‌های ایرانی رفتاری دارند که گویی دمشق به آنان تعلق دارد. به طور مشابه، روسیه نیز از حضور ایران در سوریه خسته شده است. سرمایه‌گذاری عظیم روسیه در سوریه تا زمانی که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه باشند نتیجه‌بخش نخواهد بود. روسیه مایل نیست درگیری‌ها در سوریه ادامه یابد و شبه نظامیان را مسبب این درگیری‌ها می‌داند....همچنین، مذاکرات درباره مبادله زندانیان میان اسرائیل و سوریه با میانجی‌گری روسیه نشان از عمق تعهد و دوستی میان پوتین و "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر اسرائیل با یکدیگر دارد. روسیه آشکارا حریم هوایی سوریه را برای حمله جنگنده‌های اسرائیلی به منافع ایران باز گذاشته است. منابع اطلاعاتی امریکایی اطلاع داده‌اند که حریم هوایی سوریه انباشته از جنگنده‌های روس و اسرائیلی است که در هماهنگی نزدیک با یکدیگر پرواز می‌کنند."سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه اخیرا به اسرائیل تعهد داد که اگر تهدیدی از جانب سوریه علیه اسرائیل وجود داشته باشد روسیه آن تهدید را خنثی خواهد کرد. همچنین، روی کار آمدن بایدن در امریکا سبب شده تا روسیه بخواهد معماری امنیتی جایگزین امریکا را در منطقه طراحی و اعمال کنند. "جیمز جفری" نماینده دولت ترامپ در امور سوریه اخیرا هشدار داده بود که روس‌ها به اندازه ایرانی‌ها رقیب امریکا در منطقه هستند. در واقع، دور شدن دولت بایدن از رهبران عرب ممکن است سبب شود تا دولت‌های عربی به دنبال روابط نزدیک‌تر با روسیه باشند"...علاوه بر آن، مسکو علاقمند به تقویت برجام و مذاکرات مشابه در سطح منطقه‌ای برای محدود کردن دست گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران در سوریه است.

دیپلماسی روسیه در لبنان نیز مبتنی بر حمایت از "سعد حریری" برای تشکیل دولت بوده است. این عرصه دیگری است که دیپلماسی روسیه می‌تواند نفوذ ایران را محدود کند. به نظر می‌رسد بایدن از ترکیه به عنوان عضوی از ناتو خواهد خواست تا جلوی جاه طلبی و توسعه طلبی پوتین را بگیرد؛ به ویژه آن که در مسئله قره باغ، ترکیه از جمهوری آذربایجان حمایت کرد در حالی که مسکو تا آخرین مراحل درگیری موضعی آرام اتخاذ کرده بود. روابط نزدیک ترکیه با اوکراین از جمله کمک‌های نظامی ترکیه به آن کشور نیز اقدامی تحریک کننده علیه پوتین و تسلط روسیه بر دریای سیاه خواهد بود".

 
 
تظاهرات مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کپنهاگ - دانمارک

تظاهرات به حمایت از مردم تحت ستم بلوچستان، و علیه جنایت و کشتار جمعی مردم محروم بلوچ:
شنبه 6 مارس 2021 از ساعت 14 تا 15 مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ دانمارک. آدرس:
Adresse: Engskiftevej 6, 2100 København Ø
تظاهرات اعتراضی علیه جنایت های جمهوری اسلامی ایران در کشتار جمعی مردم بلوچستان و دستگیری‌های گسترده و حکومت نظامی در مناطق بلوچستان و سیستان. همچنین در حمایت از مردم محروم و مبارز به ویژه خانواده های داغدار و زندانیان سیاسی، بخصوص دستگیر شدگان اعتراضات اخیر.

زنده باد اتحاد و همبستگی مردم آزاده و زحمتکشان و محرومان ایران علیه تبعیض و نابرابری ملی، مذهبی، نژادی، جنسیتی و طبقاتی.

زنده باد آزادی و برابری.

برگزار کننده :
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران در دانمارک، کانون پوینده، نهاد دفاع از حقوق پناهجویان ( Asylret.) - اول مارس 2021 Se mindre 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
ایرانگلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما