فرانسه اردوغان را متهم به تبلیغ اسلام سیاسی کرد

دولت فرانسه، شورای شهر استراسبورگ را متهم کرد که با توافق برای کمک مالی به ساخت یک مسجد که توسط یک گروه مهاجر ساخته می‌شود، به مداخله ترکیه در این کشور کمک می‌کند.

به گزارش روزنامه تایمز، وزیر کشور فرانسه، به رئیس ایالت دستور داد تا با پرداخت یارانه ۲.۵ میلیون یورویی مصوب شهردار این شهر مخالفت کند و اعلام کرد که «مسجد ایوب سلطان» بخشی از تلاش اردوغان برای تبلیغ نام خود و دفاع از اسلام سیاسی است.

جرالد دارمانین در این باره گفت: «ما معتقدیم که این مقام شهرداری نباید هزینه مداخله خارجی در خاک ما را تأمین کند.»

برخی ناظران این موضوع را در راستای اختلاف عمیق بین امانوئل مکرون و اردوغان می‌دانند. ترکیه مجدداً به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در سال آینده متهم شده است. همچنین، روابط فرانسه و ترکیه به دلیل اختلافات درمورد درگیری‌ها در لیبی، سوریه و قره‌باغ و اتهامات ترکیه به اسلام هراسی در فرانسه مخدوش شده است.

مسجد ایوب سلطان توسط کنفدراسیون اسلامی‌ «میلی گروس»، یک گروه از مهاجران ترکیه در حال ساخت است.

دولت همچنین قانونی را تصویب کرده است که گروه‌های مسلمان را مجبور به اعلام بودجه دریافتی خود از دولت‌های خارجی می‌کند و به دولت اختیارات بیشتری برای تعطیل کردن اماکنی که باعث گسترش نفرت یا خشونت می‌شوند را می‌دهد. یکی از اقدامات پیشنهادی این است که کم‌کم از روندی که سال‌ها است جریان دارد یعنی ورود امام‌های جماعت از سایر کشورها به کشور جلوگیری شود، و در عوض آن‌ها را در داخل فرانسه آموزش دهند.

این طرح با همکاری یکی از نهادهای مشورتی اسلامی اجرا خواهد شد، نهادی که از مجراهای رسمی دولت فرانسه است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پیش‌تر اظهار امیدواری کرد که فرانسه از به قول مقامات «جامعه موازی» مسلمانان افراطی خلاصی یابد، مسلمانانی که به گفته وی رفتارشان خارج از دایره ارزش‌های فرانسه است.

 
منبع: 
ایندیپندنت فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: