عربستان سه سرباز را به‌ اتهام 'خیانت به کشور' اعدام کرد

عربستان سعودی سه سرباز را به‌دلیل آنچه "خیانت به کشور" نامیده، اعدام کرد. وزارت دفاع عربستان سعودی در بیانیه‌ای گفت این سه نفر، امنیت کشور و منافع نظامی را از طریق همکاری با دشمن تهدید کرده‌اند.

وزارت دفاع عربستان با صدور بیانیه‌ای درباره این اعدام‌ها که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، می‌گوید این سربازان به "جرم خیانت به کشور از طریق همکاری با دشمن" محکوم شدند، به طوری که پادشاهی و منافع نظامی را تهدید کردند.

این بیانیه، نام سربازان را محمد بن احمد، شاهر بن عیسی و حمود بن ابراهیم ذکر کرده بدون اینکه هویت دشمنی که به آن کمک کرده‌اند، روشن شود.

این سه سرباز در فرماندهی جنوب که در نزدیکی مرز یمن است اعدام شدند.

عربستان شش سال است با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، می‌جنگد. عربستان، ایران را بزرگترین تهدید امنیتی در این منطقه می‌داند.

در ماه‌های اخیر، حوثی‌ها حملات موشکی و پهبادی علیه اهداف زیرساختاری عربستان صورت داده‌اند.

این اعدام‌ها در حالی انجام شده که کارزار نظامی به رهبری عربستان سعودی علیه حوثی‌ها شدت یافته است.

ریاض در مارس ۲۰۱۵ رهبری ائتلاف نظامی در حمایت از دولت یمن علیه حوثی‌ها را به عهده گرفته است. روز شنبه مقامات نظامی گفتند جنگ بین طرفین بر سر منطقه مارب، شمال یمن یمن تشدید شده، و در شبانه روز گذشته، ۵۳ نفر از حامیان دولت و شورشیان حوثی کشته شدند.

مارب آخرین منطقه مهم و نفت‌خیز است که تحت کنترل دولت یمن است و از پشتیبانی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برخوردار است. حوثی‌ها تلاش می‌کنند مارب را که آخرین منطقه مهم در شمال در دست دولت است، تسخیر کنند.

عربستان

 

محمد بن سلمان می‌خواهد قدرت خود را آینده سیاسی تحکیم بخشد

تحکیم قدرت شاهزاده سعودی

همزمان با این اعدام‌ها، محمد بن سلمان، ۳۵ ساله که وارث تخت و تاج است، قدرت تحت کنترلش را مستحکم می‌کند.

محمد بن سلمان اکنون به‌عنوان حاکمی شناخته می‌شود که تلاش می‌کند روز به روز کنترل سطوح اصلی دولت را از وزات دفاع تا امور اقتصادی به دست بگیرد.

او عنوان وزیر دفاع را دارد و برادرش خالد معاون اوست.

طی سه سال گذشته، محمد بن‌ سلمان منتقدان و رقبای خود را از جمله با زندانی کردن اعضای برجسته پادشاهی، بازرگانان بزرگ و روحانیون و فعالان به طور گسترده سرکوب کرد.

مارس سال گذشته بنا به گزارش‌ها، محمد بن نایف، ولیعهد پیشین و برادر پادشاه سلمان؛ نواف بن نایف، عموزاده محمد بن سلمان، و احمد بن عبدالعزیز، آخرین پسر بازمانده از ملک عبدالعزیز -ابن سعود- زندانی شدند.

منابع متعدد می‌گویند محمد بن سلمان با این اقدامات تلاش می‌کند قدرت خود را تحکیم بخشد.

مقامات سعودی علنا درباره حبس‌ مستمر آنها اظهارنظری نکرده‌اند.

عربستان به‌دلیل بالاترین رقم اعدام در جهان و آنچه فعالان حقوق بشر "نظام قضایی ناروشن" می‌نامند، انتقادات بین‌المللی زیادی را برانگیخته است و سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری از آن انتقادات شدید کرده‌اند.

اما اوایل سال گذشته، کمیسیون حقوق بشر تحت حمایت دولت عربستان گزارش داد که آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۰ کاهش چشمگیری داشته، این در حالیست که به نظر می‌آید عربستان در تلاش است از انتقادهای بین‎المللی بکاهد.

این کمیسیون گفت در سال ۲۰۲۰، ۲۷ مورد اعدادم ثبت شده، که به معنای کاهش ۸۵ درصدی نسبت به سال پیش است. علت آن تا حدودی ممانعت از مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر ذکر شده است.

عربستان

 

بقایای خاشقچی هرگز پیدا نشد

نام محمد بن سلمان همچنین به قتل جمال قاشچقی روزنامه‎نگار منتقد سعودی که در سفارت عربستان سعودی در ترکیه به طرز فجیعی به قتل رسید، گره خورده است.

اخیرا گزارش محرمانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا تصریح می‌کند که محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی، فرمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار، را شخصا تایید کرده بود.

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه اعدام‌های خودسرانه، از انفعال دولت جو بایدن در قبال ولعیهد عربستان ابراز نگرانی کرده و از رئیس جمهوری جدید آمریکا خواسته محمد بن سلمان را به دلیل صدور دستور قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی تحریم کند.

دولت آمریکا که تحت انتقاد شدید حامیان حقوق بشر است در پاسخ به انتقادها از عربستان خواسته گروه واکنش سریع خود را که در ارتباط با قتل آقای خاشقجی تشکیل شده بود منحل کند و با اصلاحات ساختاری، از تکرار عملیات این چنینی علیه مخالفان جلوگیری کند.

منبع: 
bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: