در حاکمیت علی خامنه ای مردم سرپل ذهاب در کانکسهای قرضی کلیه می فروشند
16.04.2021 - 14:42

سه سال بعد از زلزله سرپل ذهاب مردم همچنان در کانکسهای قرضی زندگی میکنند، آنها بدون سرپناه و کمترین امکانات به حال خود رها شده اند و چه کسی میداند که چه سختی و مصیبتی را تحمل میکنند.

امروز گزارشی در سایت حکومتی رکنا میخکوبم کرد؛ پدری سه سال بعد از زلزله سرپل ذهاب در حالیکه بیمار است، با خانواده اش در کانکسی زندگی میکند (اگر بشود اسمش را زندگی گذاشت) صاحب کانکس از آنها خواسته تا کانکس قرضی را پس بدهند، پدر که پیشتر بخاطر پرداخت دیه مجبور شده بود کلیه اش را بفروشد دیگر هیچ استطاعت مالی ندارد.

فرزند این خانواده یک نابغه است، قبلا رتبه اول تیزهوشان کل کشور را کسب کرده اما حالا در سایه شوم فقر و بی لیاقتی «مسئولان!» زندگی و هوش و استعدادش تباه می شود و به کام ناامیدی کشیده می شود.

این گزارش گوشه ای از دردیست که علی خامنه ای بر مردم ایران تحمیل کرده است؛ سه سال بعد از زلزله سرپل ذهاب در سال ۱۳۹۷ هنوز هیچ سازندگی انجام نشده و هیچ رسیدگی به مردم زلزله زده صورت نگرفته.

از شما میخواهم این داستان را عینا به همان صورتی که «رکنا» بعنوان یک سایت حکومتی درج کرده بازنشر کنید؛
ببینید آش چقدر شور است که اینقدرش را سایتهای حکومتی منتشر میکنند؛

داستان پدری که با کلیه ای فروخته شده در کانکس قرضی زندگی می‌کند:

(رکنا ۲۳فروردین۱۴۰۰)

خانواده صیادی که از زلزله زدگان سرپل ذهاب هستند، با گذشت سه سال از زلزله مشکلات خود را مطرح می کنند.
زلزله تنها چند ثانیه طول می کشد. اما تبعات آن سال ها دست به گریبان زلزله زده هاست. خاطراتی که مدفون می شوند، عزیزانی که داغشان بر جگر می ماند و تلی از خاک که روزی نامش کاشانه بود؛ سهم زلزله زدگان است.

خانواده صیادی هم بعد از زلزله سرپل ذهاب نامشان در لیست زلزله زدگان قرار گرفت و از همان زمان تا به حال در یک کانکس قرضی زندگی می کنند.

شوهرم کلیه اش را فروخت تا دیه دهد

سر درددل خانم صیادی که باز می شود، روایت زندگی اش را از روزهای قبل از زلزله آغاز می کند:«من 37 سال دارم و همسرم 40 ساله است.یک پسر داریم که امسال سال آخر دبیرستان است.اهل و ساکن سرپل ذهاب هستیم.قبل از زلزله هم وضع مالی خوبی نداشتیم.و همسرم با تاکسی یک فرد کار می کرد و به او درصد می داد.تا اینکه یک روز با یک خانم پیر تصادف کرد و آن خانم آسیب شدیدی دید. بعد از همسرم شکایت کرد و همسرم مشغول به پرداخت دیه شد. برای پرداخت دیه از بستگان مبلغی پول قرض گرفتیم. مدتی گذشت و باید بدهی خود را می پرداختیم اما همسرم هیچ پولی نداشت و مجبور شد کلیه اش را بفروشد. اوضاع زندگی مان خیلی بد شده بود. یکی از اقوام اتاقی دوازده متری بدون اجاره به ما داد و آنجا ساکن شدیم.»

زلزله سرپل ذهاب برایمان یک فاجعه بود

خانم صیادی در ادامه گفت:«کم کم داشت زندگی مان جان دوباره می گرفت که زلزله آمد و تمام اسباب و اثاثیه مان زیر آوار مدفون شد. شب حادثه خانه خواهرشوهرم بودیم. زلزله مثل یک فاجعه همه چیز را ویران کرد. نزدیک پسرم از طبقه دوم پرتاب شود که همسرم دستش را گرفت. سقف خانه نوساز سبک بود. همین باعث شد جان سالم به در ببریم. وقتی به خانه برگشتیم دیدیم که خانه مان کاملا ویران شده است.»

او در ادامه گفت:«ساکن یک کانکس قرضی شدیم و تا الان هم همان جا ساکن هستیم. اما صاحب کانکس از ما خواسته کانکس را به او تحویل دهیم، که ما توانایی اجاره کردن مسکن نداریم. یک بار به بهزیستی رفتیم و تقاضای کمک کردیم.گفتند اگر یک زمین خالی داشته باشیم و خانه ای در آن بسازیم و تا سقف بالا ببریم؛برای ادامه کار بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان به ما وام می دهد. من زمینی که به مادرم ارث رسیده بود معرفی کردم اما می گفتند سند و مجوز ساخت ندارد. بعد دیدم که احتمال دارد در خانواده مان اختلاف ملکی به وجود بیاید و برای همین به مادرم گفتم حالا که نمی توانم از بهزیستی کمک بگیرم زمین را به تو پس می دهم.»

پسرم رتبه یک کشوری تیزهوشان است

مدتی است خانواده صیادی برای درمان پدر خانواده به تهران آمده اند. خانم صیادی در مورد بیماری همسرش می گوید:«قبل از سانحه تصادف همسرم بیماری عصبی خفیف داشت اما بعد از آن اتفاق بدتر شد.بعد از زلزله بیماری اش به حدی شدید شد که برایش کارت معلولیت مغزی صادر کردند. اصلا دیگر نمی شود با او حرف زد. حتی می ترسم پسر نوجوانم را نزد او بگذارم. گاهی عده ای با دیدن گوشی هوشمند در دستم می گویند اگر واقعا نیازمندی چرا گوشی داری! من کارت سهام عدالتم را گرو گذاشتم و به خاطر پسرم گوشی گرفتم تا بتواند در کلاس آنلاین درس مدرسه شرکت کند. او یک نابغه است و چند سال قبل در مسابقات کشوری تیزهوشان مقام اول را کسب کرد. هر مادری جای من باشد خودش را به آب و آتش می زند که فرزندش با این استعداد از درس دور نماند.هر چند کرونا مزید بر علت اوضاع زندگی مان شد و پسرم افت تحصیلی شدیدکرده است و حتی تجدید هم آورد.اما باز هم دلم می خواهد هر کاری برایش انجام دهم.می گوید انگیزه اش را از دست داده است.»

.تنها منبع در آمد این خانواده بافندگی مادر خانه است. با میل بافتنی لیف و اسکاچ می بافد و با فروش آن امرار معاش می کند.

این سایت حکومتی در پایان گزارش نوشته «این گزارش را به دست مسئولین برسانید تا شاید کمک کنند!»

به آنها میگویم: ۴۲ سال با این «مسئولین» مردم را گول زدید کافی نیست؟‌ از همه این «مسئولین»، «مسئولتر» علی خامنه‌ای است! که خودش «مسئول» و «مسبب» تمام این بدبختیهاست.

بقول معروف: به کدام محکمه شکایت ببریم وقتی قاضی خودش دزد است؟

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
زمین‌لرزه سرپل ذهاب ۱۳۹۷ به قدرت ۶٫۳ درجه در مقیاس ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین روز یکشنبه چهارم آذر ۱۳۹۷ استان کرمانشاه را به لرزه درآورد.

فیلمی از زلزله زدگان سرپل ذهاب و کانکسهایشان؛ (فیلم مربوط به سال ۲۰۱۸ است اما این شرایط همچنان به همین صورت ادامه دارد)

 Missing media item.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما