به هر ترتیب حکم اعدام می دهند اینبار با قسامه
17.04.2021 - 15:56

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۲۸فروردین۱۴۰۰، یک زندانی بنام ماشالله سبزی فرزند محمدعلی در زندان دیزل آباد کرمانشاه به اعدام از طریق مراسم قسامه محکوم شده است.

به گفته وی به دلیل نبودن اسناد و مدارک کافی برای صدور حکم اعدام، قضات دادگاه برای پرونده او مراسم قسامه در نظر گرفته و حکم صادره از طرف قاضی، از طریق قسامه صادر شده است.

وکیل شاکیان وی که یک قاضی سابق است، با جمع آوری ۵۰ نفر و اجرای مراسم قسامه، موجبات صدور حکم اعدام این زندانی را فراهم کرده است.

ماشاءالله سبزی مدت ۱۱ سال است که در این زندان زیر حکم اعدام قرار دارد.

این زندانی تاکید کرده است که به مدت ۴۵ روز در آگاهی کرمانشاه و شهرستانهای تابعه مورد شکنجه و اذیت و آزار فراوان قرار گرفته که به قتل اعتراف کند. با اینحال او هرگز اقدام به اعتراف نکرده و پرونده اش از این بابت خالی است. اما برای او پرونده سازی شده است.

وی در قسمتی از یک تماس تلفنی با خانواده اش می گوید:

«اینجانب زندانی محکوم به اعدام ماشاءالله سبزی زندانی محکوم به اعدام هستم. در سال ۸۹ تهمت قتل به من زده شد و مدت ۴۵ روز با حکم دادگاه در آگاهی های استان کرمانشاه و شهرستانهای تابعه آن مورد شکنجه و اذیت و آزار فراوان قرار گرفتم که به قتل اعتراف کنم اما هیچ اعترافی از من در پرونده رخ نداد. روانه زندان دیزل آباد کرمانشاه شدم.

از بدو پرونده سازی از طریق وکیل شکات که یک قاضی با تجربه بازنشسته قضایی است با سندسازی دروغ سناریو پیاده کرده و به دو نفر مشاوره دادند و آنها را تطمیع کردند که مرا در صحنه قتل دیده اند. پس از یک ماه یکی از آنها نوشته ای مکتوب ارائه داد که قسم او از طرف شاکیان و وکیل آنها بوده و اغفال شده است. نفر بعدی نیز پس از بررسی مشخص گردید که به جرم قسم دروغ به شش ماه حبس محکوم شده و کارش قسم خوردن دروغ است و در پرونده موجود است.»

او در قسمت دیگری از صحبتهایش می گوید که در زندان دیزل آباد دچار مشکلات روحی شده و خانواده اش متلاشی و دربدر شده اند.

(فایل صوتی تماس نزد کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام می باشد)

شایان ذکر است از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون ظرف ۲۸ روز دستکم ۲۰ زندانی اعدام شده اند. همچنین در سال ۱۳۹۹ بر اساس گزارشاتی که امکان انتشار پیدا کرده حداقل ۲۹۰ زندانی در زندانهای نظام ولایت فقیه اعدام شده اند. این در حالی است که مجازات اعدام ظالمانه ترین، غیرانسانی ترین و تحقیرآمیزترین نوع مجازات است و حق حیات که در اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است را نقض میکند. همچنین در قوانین قضائیه ولایت فقیه در موارد احکام اعدام با اتهام قتل، عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

ما از همه ارگانها و سازمانهای حقوق بشری می خواهیم برای نجات جان این زندانی و تمامی زندانیانی که ظالمانه و بصورتی کاملا غیرمنصفانه از حقوق خود محروم شده و به اعدام محکوم شده اند اقدام فوری به عمل آورده و مانع از دست رفتن جانهای بیشتری شوند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما