رضا پهلوی و اقرار به دست بالا داشتن عدالت خواهان و سوسیالیست ها

مصاحبه صدای آمریکا با رضا پهلوی در تاریخ امروز 16 آوریل 2021. این مصاحبه را من کامل نگاه کردم. اوایل مصاحبه در مورد کرونا و چین و ... صحبت می کند. اواسط آن در مورد پادشاهی و جمهوری و انتخابات و مبارزه مسلحانه. و در پایان هم به "نه به جمهوری اسلامی" که طبیعتا همه روایت خود را می گوید که بیشتر موردتایید من نیست.

در قسمت انتخابات و جمهوری و پادشاهی در دقیقه 49 و بیست ثانیه طوری حرف میزند که باز هم از منظر یک شاهزاده به تابو شکنی می پردازد و نشان میدهد که  از  خیلی از طرفدارانش و شاه اللهی ها، پراگماتیست تر و واقع گرا تر و زمینی تر هست و شرایط زمان و مکان را بهتر از آنها تشخیص داده و  درک جامع تری دارد.  البته هنوز اسمی از کمونیست نمی آورد ولی رسما از پیروزی و رای بیشتر و بالای  سوسیالیست ها و عدالت خواهان در یکی دو دهه ی پس از سرنگونی رژیم می گوید. از حزبیت و اینکه در نهایت احزاب تعیین کننده هستند و یکی دو حزب اصلی و تعیین کننده خواهیم داشت. درایت و شناختی که خیلی از مدعیان جمهوری خواهی، سوسیال دموکرات و سکولار  هم هنوز به آن رسیده اند!

به نظر من تا همین جا هم دو ریالی "شاهزاده" خوب افتاده و یا بیشتر از مدعیان بالا توی باغ هست.

در دقیقه 49 و بیست ثانیه میگوید:

"برای جامعه با این اختلاف طبقاتی که پیش اومده، پیش بینی من این هست که به احتمال زیاد در اون یکی دو دهه ی اول یک حزب بیشتر با برنامه های عدالت اجتماعی و سوسیالیستی احتمالا بیشتر رای خواهد آورد"...

طبیعی هست که من کمتر از یک جامعه عاری از استثمار و آزاد و برابر و انسانی و سوسیالیستی رضایت نخواهم داد، ولی در  اینجا خواستم نشان بدهم که رضا پهلوی که سمبل و قبله ی  اکثریت طیف و جنبش راست، از سلطنت طلب و لیبرال تا جمهوری خواه و... هست عملا از خیلی ا ز آنها جلوتر است.

ایشان کافیست تا زندان و شکنجه و اعدام دوران پدر وپدر بزرگش را محکوم کند تا تعداد بیشتری برخی از حرف هایش را بپذیرندو یا جدی بگیرند.

منصور حکمت روزی گفته بود نقل به مضمون "رضا پهلوی اگر بگوید من حزب دموکرات ایران را درست کرده ام و از فردا هم عضو گیری می کنم. پدرم را کار نداشته باشید (به حساب من نگذارید).  وضعش بدنخواهدشد.".

 هرچند به نظر من خیلی دیر شده ولی گویا دو ریالی "شاهزاده دارد بهتر از هم جنبشی هایش می افتد.

من چند دقیقه از صحبت های رضاپهلوی  را اینجا جدا کرده و در فایل تصویری ضمیمه کردم ولی لینک کل مصاحبه یوتیوب صدای آمریکا را هم بااو در اینجا می آورم.

 https://www.youtube.com/watch?v=87VVWW3tWHc&t=3179s

برگرفته از: 
ایمیل دریافتی
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: