سرنخ‌های تازه از انفجاری قدیمی و اخراج ۱۸ دیپلمات روسیه از جمهوری چک

جمهوری چک هم‌زمان با اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روسیه، اعلام کرد که متحدانش در اتحادیه اروپا و ناتو را در جریان شواهدی قرار می‌دهد که حاکی از دست داشتن مسکو در انفجار مرگبار هفت سال پیش در یک انبار سلاح در جمهوری چک است.این دو نفر در ماه مارس سال ۲۰۱۸ با نام‌ها روسلان بشیرف و الکساندر پتروف به بریتانیا سفر کردند.مقام‌های جمهوری چک می‌گویند دو مظنون روس که قبلا نامشان در پرونده حمله با ماده سمی نوویچوک در شهری در بریتانیا مطرح شده بود، با انفجار در انبار تسلیحات جمهوری چک هم مرتبط بوده‌اند.

روز شنبه جمهوری چک اعلام کرد که ۱۸ دیپلمات و کارمند سفارت روسیه را بعد از کشف ارتباط عوامل این کشور با انفجار سال ۲۰۱۴ اخراج می‌کند.

بی‌بی‌سی دریافته است که شواهد موجود این انفجار و همین طور اقدامی دیگر برای حمله با گاز سمی در بلغارستان را به واحدی در اطلاعات ارتش روسیه (GRU) نسبت می‌دهد.

سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی می‌گویند وظیفه سازمانی واحد ۲۹۱۵۵ اطلاعات ارتش روسیه خرابکاری، براندازی و ترور است.

آندره بابیش، نخست وزیر جمهوری چک، درباره اخراج دیپلمات‌های روس گفت کشورش باید به شواهد تازه‌ای که انفجار انبار مهمات را به اطلاعات ارتش روسیه منتسب می‌کند، واکنش نشان می‌داد.

روز ۱۶ اکتبر سال ۲۰۱۴ انفجار مهیبی در انبار تسلیحات و مهمات در جنگلی در جمهوری چک رخ داد که دو کشته به جا گذاشت. در آن زمان این انفجار به عنوان یک حادثه در نظر گرفته شد.

تصویری از انبار مهماتی که سال ۲۰۱۴ منفجر شد
توضیح تصویر،

تصویری از انبار مهماتی که سال ۲۰۱۴ منفجر شد

بعد از حمله با گاز سمی به یک جاسوس سابق روسیه در شهر سالزبری بریتانیا، آژانس‌های اطلاعاتی اروپایی تحقیق درباره چندین حادثه را که دلیل آنها معلوم نشده بود، از سر گرفتند.

پلیس چک هم در جریان تحقیقاتش درباره انفجار انبار سلاح به سرنخی مهم رسید: یک ایمیل که به شرکت اداره‌کننده انبار سلاح فرستاده شده بود.

گفته می‌شود این ایمیل از گارد ملی تاجیکستان فرستاده شده بود و درخواست دسترسی دو نفر به محل انبار برای یک بازدید در آن مطرح شده بود.

تصویر گذرنامه این دو نفر هم پیوست ایمیل بوده که یکی از آنها را روسلان تاباروف، از تاجیکستان و دیگری را نیکلای پوپا، شهرند مولداوی معرفی می‌کرده است.

تحقیقات نشان داده که عکس این دو نفر با دو مظنونی که بریتانیا در حمله با گاز سمی در سالزبوری معرفی کرد، مطابقت دارد.

منبع: 
بی بی سی فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: