رفتن به محتوای اصلی

چرخش عربستان از سیاست نفی ایران ؛ نتیجه میدان یا دیپلماسی ؟
28.04.2021 - 08:23
 

 Missing media item.

«اگر تهران به حمایت از شبه‌نظامیان پایان دهد، صلح با ایران ممکن است»

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که عربستان سعودی به دنبال ثبات منطقه است و در صورتی که ایران به حمایت از شبه‌نظامیان در منطقه پایان دهد، با ازسرگیری روابط با ایران مخالف نیست. او تاکید کرد که عربستان سعودی به دنبال خصومت دائمی با ایران نیست اما هرگونه بهبود روابط مشروط خواهد بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که گفته می‌شود نمایندگان ایران و عربستان با هدف کاهش تنش‌ها در عراق ملاقات داشته‌اند و دور دوم این نشست نیز به زودی برگزار می‌شود.

محمد بن سلمان گفت: «ایران یک کشور همسایه است و می‌خواهیم روابط خوبی با ایران داشته باشیم. می‌خواهیم شاهد کامیابی ایران باشیم. ما در حال کار با شرکای خود در منطقه هستیم تا بر اختلافات با ایران به خصوص حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی و توسعه برنامه‌های هسته‌ای غلبه کنیم.»

مقامات جمهوری اسلامی نیز ادعا می‌کنند که از مذاکره و بهبود روابط با عربستان سعودی استقبال می‌کنند.

ولیعهد عربستان سعودی در این مصاحبه خاطرنشان کرد که ادامه برنامه‌های هسته‌ای ایران منبع جدی اختلاف است.

محمد بن سلمان در این مصاحبه نادر که از سه‌شنبه شب از تلویزیون دولتی پخش شد، به روابط قوی ریاض و واشینگتن اشاره کرد و از اهداف برنامه چشم‌انداز اصلاحات ۲۰۳۰ سخن گفت.

ولیعهد عربستان سعودی تاکید کرد که بخشی از موفقیت این برنامه با هدف ایجاد تنوع در منابع درآمد عربستان سعودی بر اساس داشتن روابط خارجی پراگماتیک است.

محمد بن سلمان در پاسخ به این پرسش که آیا کاخ سفید به ریاض پشت کرده است، گفت: «در گزارش‌ها مبالغه شده است. روابط دو کشور ۱۰۰ درصد بدون اختلاف نظر نیست اما منافع عربستان و دولت بایدن در منطقه در ۹۰ درصد موارد همپوشانی دارد. البته تردیدی نیست که اختلاف نظر وجود دارد. حتی در یک خانواده نیز دیدگاه‌های مختلفی مطرح است و این طبیعی است.»

محمد بن سلمان در ادامه به روابط تاریخی و استراتژیک دو کشور اشاره کرد.

ولیعهد عربستان سعودی در مورد بحران در یمن نیز گفت که عربستان سعودی اجازه حضور هیچ نیروی شبه‌نظامی را در مرزهایش نمی‌دهد و حوثی‌ها باید پای میز مذاکره بیایند. او در این مصاحبه به روابط قوی حوثی‌ها با ایران اشاره کرد و گفت: «اما در نهایت آنها یمنی هستند و یک راهکار یمنی برای پایان دادن به بحران می‌خواهند.»

ولیعهد عربستان سعودی گفت: «حوثی‌ها باید ابتکار عمل آتش‌بس عربستان را بپذیرند و در گفت‌و‌گو‌ها مشارکت کنند. آنها باید به میز مذاکره بیایند.امیدوارم به راه حلی برسند که منافع همه را تضمین کند.»

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، با اشاره به اینکه مشکل ریاض «رفتارهای منفی» حکومت ایران است گفت عربستان سعودی امیدوار است بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

محمد بن سلمان در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه العربیه که در اولین ساعات بامداد چهارشنبه به وقت محلی پخش شد، گفت: «مشکل ما با ایران رفتار منفی [حکومت] این کشور، همچون برنامه هسته‌ای، حمایت از شبه نظامیان غیر قانونی در بعضی از کشورهای منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک ایران است.»

ولیعهد عربستان سعودی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه کشورش بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد، گفت: «ایران یک کشور همسایه است و دوست نداریم وضعیت سختی داشته باشد. ما از رشد و شکوفایی ایران خشنود می‌شویم. ما می‌خواهیم منافعی در ایران داشته باشیم و ایران منافعی در عربستان سعودی داشته باشد تا منطقه و جهان به سمت رشد و شکوفایی سوق داده شود.»

محمد بن سلمان خاطرنشان کرد: «عربستان سعودی با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی خود در حال همکاری است تا برای مشکلات کنونی با ایران راه حلی بیابد.»

ولیعهد عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد تهران و ریاض از مشکلات کنونی عبور کنند و بین آنها «روابطی مثبت» ایجاد شود تا در چنین وضعیتی منافع همه تامین شود.

ولیعهد عربستان سعودی با اشاره به اینکه حوثی‌های یمن «روابط محکمی» با حکومت ایران دارند، گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است.» او تاکید کرد عربستان سعودی وجود هیچ گونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلحی را در مرزهای خود نمی‌پذیرد.

سخنان ولیعهد عربستان سعودی در حالی بیان شد که بر اساس برخی گزارش‌ها مقام‌هایی از ایران و عربستان سعودی اخیرا برای بررسی روابط دوجانبه در بغداد نشستی برگزار کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز طی گزارشی در این زمینه به نقل از منابع ارشد ایران و منطقه اشاره کرده بود که این مذاکرات در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور بوده، اما به پیشرفتی دست نیافته است. در عین حال، پایگاه الاخبار مدعی شد این مذاکرات «بسیار مثبت» بوده و قرار است جلسه دوم آن هم در بغداد برگزار شود.

روز دوشنبه، ۳۰ فروردین، سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون رد این موضوع نخستین مقام رسمی بود که به خبرنگاران اعلام کرد:‌ «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و آن را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه می‌داند.»

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.