رفتن به محتوای اصلی

صدور حکم ۱۵ سال حبس برای فرخ پژوهنده در شرایط وخیم بیماری
28.04.2021 - 19:20

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام روز شنبه ۴ اردبهشت ماه ۱۴۰۰، زندانی سیاسی فرخ پژوهنده جهت رفتن به بهداری فراخوانده شد. اما به جای بهداری او را به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب منتقل کردند. وی در این دادگاه که توسط قاضی افشاری برگزار شد، به ۱۵ سال و یک روز زندان محکوم شد. اتهام وی همکاری با گروههای مخالف نظام اعلام شده است.

به گفته یکی از منابع نزدیک به این زندانی، فرخ پژوهنده بیمار مبتلا به دیابت نوع اول است. وی حین رفتن به دادگاه در شرایط وخیم جسمی و نیمه اغماء قرار داشت. قند خون او در حالی که ناشتا بود به ۳۶۰ رسیده و تعادل نداشت و حتی نمی توانست از جایش بلند شود؛ اما با این وضعیت وی را به دادگاه منتقل کردند.

وی در دادگاه هیچ اعتراضی به ۱۵ سال حکم نکرده و فقط از قاضی افشاری خواست که برای زنده ماندن، او را به زندان سقز منتقل کنند که بتواند توسط خانواده اش به انسولین دسترسی پیدا کند چرا که در این زندان خواهد مرد.

این زندانی طی روزهای اخیر به دلیل عدم دسترسی به انسولین مناسب به طور مستمر دچار تشنج شده است. به او انسولین ایرانی دادند. در حالی که این انسولین با بدن او مطابقت نداشت. خانواده وی تعدادی انسولین به بهداری اوین تحویل داده بودند، اما بهداری زندان این انسولین ها را به او نداده و حال وی رو به وخامت گرایید.

فرخ پژوهنده به دلیل عضویت در کومله بیش از ۶سال در زندان محبوس بوده است. او را جهت برگزاری دادگاه به زندان اوین منتقل کرده و پرونده او به دادسرای اوین ارجاع شده بود.

وی طی ۶ سال زندان بارها تحت شکنجه با میله آهنی، نگاه داشتن سرپا به مدت طولانی در سرمای شدید و … قرار گرفته است.

این زندانی همچنین دارای یک پرونده شکایت مالی است. 

فرخ پژوهنده روز ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، دو روز پس از برگزاری دادگاه به زندان مرکزی سقز منتقل شد.

اطلاعات بیشتر در مورد این زندانی:

فرخ پژوهنده یکی از دهها زندانی است که فروردین سال ۹۹ در شورش زندانیان بخاطر شیوع کرونا از زندان سقز فرار کرد. اما مدتی بعد مجددا توسط مأموران اطلاعات دستگیر و در واکنشی کینه توزانه زیر شکنجه های شدید قرار گرفت.

او را با شوکر و میله آهنی مورد ضرب و شتم قرار دادند تا حدی که دچار بیماری دیسک از ناحیه کمر شد.

وی هم چنین در بازداشتگاه اطلاعات سقز، زمانی که چشم بند و دستبند داشت، توسط شکنجه گران، از پله های ساختمان وزارت اطلاعات به پایین پرتاب شد. این شکنجه باعث ضرب دیدگی، کوفتگی و کبودی کل بدن و شکستگی ساق پای این زندانی شد. به طوریکه هنوز جای شکستگی و فرورفتگی در ساق پا دارد.

فرخ پژوهنده در زندان اوین از بیماری دیابت، دیسک کمر و آب مروارید چشم رنج می برد و تاکنون برای خرید انسولین و دیگر داروهای مورد نیاز هیچ اقدامی از سوی مسئولان زندان برای او انجام نشده است. داروی انسولین او از طریق خانواده اش که در شهرستان سقز ساکن هستند با مشقت فراوان تهیه می شود و زندان هزینه تهیه داروی وی را تقبل نمی کند.

به دستور پزشکان معالج، این زندانی سیاسی برای درمان دیسک کمر و آب مروارید چشم نیاز فوری به عمل جراحی دارد، اما طی این چند سال برای درمان و معالجه وی اقدام جدی صورت نگرفته است.

وی دارای یک فرزند ۹ ساله بیمار ویلچری است. پدر و مادر او در غم اعدام فرزند دیگرشان، جان خود را از دست داده و خانواده وی هم اکنون بی سرپرست هستند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان
کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.