رفتن به محتوای اصلی

پس‌لرزه‌های افشای فایل صوتی ظریف؛ شکایت از روحانی و ممنوع‌الخروج شدن ۲۰ نفر
29.04.2021 - 18:34

 

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دبیر هیات‌رئیسه مجلس، اعلام کرد تعدادی از نمایندگان از روحانی، ظریف،‌ آشنا و همچنین مسئولان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری شکایت قضایی کرده‌اند.

در متن این شکایت که خبرگزاری تسنیم،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، آن را منتشر کرده افشای مصاحبه «طبقه‌بندی‌ شده» ظریف در ایران‌اینترنشنال دلیل اقدام عنوان شده و نمایندگان خواستار «تعقیب کیفری» مقام‌های ارشد دولت شده‌اند.

حاجی‌دلیگانی همچنین گفته که نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص از این مرکز هستند.

ساعتی پیش از طرح این شکایت، روحانی طی حکمی آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرده و علی ربیعی، سخنگوی دولت، را جانشین او کرده بود. 

رسانه‌های رسمی ریاست‌جمهوری دلیل این اقدام را انتشار فایل ظریف عنوان کردند. برخی رسانه‌ها هم نوشتند آشنا استعفا داده است.

آشنا پس از برکناری، در توییتر افشای فایل مصاحبه ظریف را «شبیخون سیاسی» دانست و آن را برنامه‌سازی غیرمحرمانه خواند. این در حالی است که وزارت خارجه و قوه قضاییه این مصاحبه را سند طبقه‌بندی شده توصیف کرده بودند.

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری که هدف شکایت و تغییرات قرار گرفته از سوی رسانه‌های رسمی حکومت ایران مسئول انجام مصاحبه‌ با وزیر امور خارجه و سایر مقام‌های ارشد دولت از جمله وزرای کابینه معرفی شده است.

مصاحبه ظریف که نخستین‌بار روز یکشنبه توسط ایران‌اینترنشنال منتشر شد،‌ از سری گفت‌وگوهایی بوده که زیر نظر آشنا مدیریت شد. 

ربیعی که جانشین آشنا شده روز سه‌شنبه در نشست خبری اعلام کرده بود مصاحبه ظریف بخشی از مصاحبه‌هایی با عنوان «آن‌سوی دولت» است که با هدف ثبت عملکرد دو دوره دولت‌ حسن روحانی انجام شد. او گفت قرار بر انتشار تنها «گزیده‌هایی» از این مصاحبه برای عموم بوده است.

ظریف در این مصاحبه به ابعاد و عمق دخالت‌های گسترده سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس،‌ در دیپلماسی و سیاست کشور پرداخته است.

 

دادستانی: هنوز کسی بازداشت نشده

همزمان با واکنش‌ و اقدامات مجلس و دولت،‌ خبرگزاری‌های رسمی به نقل از یک منبع مطلع قوه قضاییه نوشته‌اند حدود ۲۰ نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند. خبرگزاری ایسنا ابتدا این افراد را بیش از ۱۵ نفر اعلام کرده بود.

با این حال دادستان تهران گفته این موضوع تحت بررسی قرار دارد و هنوز کسی بازداشت نشده است.

پیشتر روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت از وزارت اطلاعات خواسته بود «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان این فایل برخورد کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.