رفتن به محتوای اصلی

پس ازاعتراض: خاکسپاری دو تن از درگذشتگان بهایی در آرامستان بهائیان تهران
30.04.2021 - 21:15

دیان علائی، فعال حقوق بشر و از سخنگویان جامعه بهائیان با تایید خاکسپاری این دو نفر در آرامستان بهائیان تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در پی منعی که پیش آمده، تعدادی از متوفیانی همچنان در سردخانه هستند.

او تایید کرد که اجازه خاکسپاری به دو نفر داده شده و امروز ، جمعه ۱۰ اردیبهشت خاکسپاری در آرامستان بهائیان تهران انجام شده است.

خانم علائی با اشاره به اینکه امروز فقط این دو مورد خاکسپاری انجام شده افزود که نمی‌تواند تایید که مساله منع شهروندان بهایی از خاکسپاری درگذشتگان خود در آرامستان خود رفع شده و رویه تغییر کرده است.

در روزهای اخیر گزارش شده که بهاییان از خاکسپاری درگذشتگان خود در آرامستان بهائیان تهران (گلستان جاوید) منع شده اند و به آنها گفته شده که برای دفن عزیزانشان یا باید از فضای باریکی که میان گورهای فعلی بهاییان وجود دارد استفاده کنند یا آنها را در محل گورهای دسته جمعی ۶۷ دفن کنند.

جمعه گذشته شماری از خانواده‌های اعدامیان دهه شصت به خاوران رفته‌ و دیدند که ۱۰ قبر جدید محل یکی از گورهای جمعی که محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌شده در کشتار ۱۳۶۷ است، کنده شده و در دو قبر هم به تازگی دو نفر دفن شده‌اند.

سیمین فهندژ سخنگو و نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل متحد در واکنش به این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "مقامات حراست سازمان بهشت زهرا با تهدید کردن بهائیان دو گزینه پیش روی آنها گذاشته‌اند که یا از فضایی باریک میان گورهای فعلی بهائیان استفاده کنند یا از زمین محل دفن گورهای دسته جمعی در خاوران استفاده کنند."

خانم فهندژ گفته بود که "مقامات امنیتی ایران ادعا کرده اند اخیرا این محل تخلیه شده و بهاییان می‌توانند متوفیان خود را آنجا خاک کنند." اما افزوده بود که بهائیان نمی‌خواهند که به کسی بی‌احترامی کرده باشند. چون درد خاکسپاری بدون احترام را چشیده‌اند."

گروهی از خانواده‌های اعدامیان سیاسی دهه شصت در ایران، با اعلام همبستگی با جامعه بهایی در نامه‌ای خطاب به مسئولان حکومت نوشتند "مصرانه از شما می‌خواهیم از اِعمالِ اجبار بر هموطنان بهایی برای خاکسپاری عزیزان متوفیشان در قطعه گورستان جمعی خودداری کنید و نمک بر زخم کهنه ما نپاشید."

توضیح ویدئو،

انتقاد عفو بین‌الملل از مقام‌های ایران برای آزار بهاییان

سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه‌ای محروم کردن پیروان اقلیت بهایی در ایران را از حق اینکه بتوانند درگذشتگان خود را به شکل شایسته و محترمانه و مطابق آیین خود دفن کنند، نقض حقوق این اقلیت دینی دانسته است و از حکومت ایران خواست که به جامعه بهائی اجازه دهد که همچون گذشته درگذشتگان خود را در گورستان "گلستان جاوید" به خاک بسپارند.

رها بحرینی، از سازمان عفو بین الملل، به برنامه چشم انداز بامدادی رادیو فارسی بی‌بی‌سی گفت که مسئولان حکومت در ایران "طی اقدامی مجرمانه می‌خواهند گور جمعی خاوران را تخریب کنند و آثار جنایت علیه بشریت را که مرتکب شدند، پاک کنند و همزمان با محروم کردن اقلیت بهایی در ایران از دفن مردگان خود به طور شایسته و محترمانه، دست به نقض سازمان یافته حقوق اقلیت بهایی زدند.

خانم بحرینی گفت که حکومت ایران باید به رنج و درد و آزار و اذیت بهائیان که مصداق نقض اصل ممنوعیت شکنجه و رفتارهای غیرانسانی است، پایان دهد.

خانم بحرینی اعدام هزاران فعال سیاسی در سال ۱۳۶۷ را "جنایت علیه بشریت" خواند و افزود که حکومت ایران طی ۳۳ سال گذشته با پنهان کردن سرنوشت و بقایای کشته شدگان و آزار و اذیت مداوم خانواده های آنها در حال انجام جرایمی چون "ناپدیدسازی قهری" و "شکنجه" خانواده قربانیان بوده است که همه اینها مصداق "جنایت ادامه دار علیه بشریت" است.

او با اشاره به اینکه حکومت ایران "بارها گورهای جمعی از جمله خاوران را مورد تخریب و هتک حرمت قرار داده است" افزود که این گورهای جمعی "صحنه جرم هستند و باید محافظت شوند" تا روزی برای کشف حقیقت از آن استفاده شود.

بهائیان ایران پیوسته هدف آزار و اذیت دستگاه‌های امنیتی و قضایی هستند.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.