"جلسه تلگرامی: فریاد درد و رنج مردم از کرونا؛ "فریاد اول ماه مه"

فایلهای صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۱۰ اردیبهشت که استثنائا" این هفته ساعت ۸ شب به وقت ایران و ۵:۳۰ عصر اروپا برگزار شد.

میهمان: حسین اکبری فعال کارگری

فایلهای صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۱۰ اردیبهشت که استثنائا" این هفته ساعت ۸ شب به وقت ایران و ۵:۳۰ عصر اروپا برگزار شد.

میهمان: حسین اکبری فعال کارگری

این جلسات در کانال تریبون سرزمین من و گروههای تلگرامی متعددی برگزار می شود از جمله گروه به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان

لینک گروه: به یاد رفیق رئیسِ دانا، برای اتحاد عدالتخواهان

لینک گروه : https://t.me/joinchat/ZaZfPGRmziwzZDEx

سوالات جلسه با آقای اکبری

- سوال : عنوان یکی از نوشته های شما بود: ویژگی شیوه های مزد نئولیبرالی ضد قانونی و ضد کارگری است —- آیا ممکن هست لطفا این را یشتر توضیح دهید؟ بخصوص اینکه "مزد نئولیبرالی ضد قانونی است " منظورتان دقیقا چیست ؟

-یکی از مطالبات چهار گانه- و الان پنج گانه که شما مطرح میکنید مطالبه برای داشتن تشکل های آزاد است - بزرگترین مشکلات برای ایجاد تشکل های کارگری کدامها هستند ؟

-به نظر شما به طور مشخص طبقه کارگر در مورد مطالبه درخواست کرونا چه تلاشهایی می توانند بکنند ؟  منظورم بیشتر  در کارخانه هاست  دستور العمل های مشخص تری به نظرتان می رسد ؟

-در جلسه ای که با شما در سامانه زوم برگزار شد گفتید که قبل از سال ۸۴ بیشتر از ۹۵% کارگران شغل دائم داشتند و فقط ۵% کار موقت داشتند و الان ۹۵% کار موقت دارند و فقط ۵% کار ثابت دارند - این فاجعه است آیا ممکن است در این مورد بیشتر توضیح دهید ؟

-ضمن عرض سلام وخسته نباشید به رفیق اکبری ،آیا این اراده ای  در خود مجلس برای خرید واکسن وتزریق آن بصورت رایگان به همه مردم خصوصن به گارگران  هست تا به دولت فشار بیاورد.

-درود آیا به نظر شما که به درستی گفتید که جنگ نعمتی بود برای حاکمیت میتوان گفت این پاندمی یه نوع نعمت است؟

-در کشور مشاهده می کنیم که دستمزد مشاغل تامین کننده زندگی نیست. ولی زندگی خانوادهای بسیار تامین می شود.

- بصورت مشارکت در بخشی از فعالیتهای غیرقانونی، مثل توزیع مواد مخدر یا فروش کالاهای قاچاق که بصورت علنی در دست فروشی مترو بعنوان مثال می بینیم، یا ورود به کارهای دلالی دیگر برای اقتصاد تجاری و شکلهای دیگر فعالیتهای ناسالم. شما در این مقطع که اینقدر سعی در آلوده کردن مردم در کارهای خلاف مشاهده می شود، چه پیشنهادی برای دعوت مردم به اعتراض یا فعالیتی یک پارچه برای سالم سازی اقتصاد کشور می کنید؟

- آقای اکبری در کاستن مشاغل دائم کارگاه‌های کوچک بخصوص آنها که قانون تامین اجتماعی آنان را در بر نمی‌گیرد چقدر به معزل مشاغل موقت کمک کرده؟

- رفیق اکبری عزیز با سلام و درود. از انجا که روز جهانی کارگر در واقع نماد مطالبه عدالت اجتماعی و حقوق طبقه کارگر می باشد و شما هم به درستی در پیوند قربانیان کرونا با این موضوع توضیحات لازم را دادید، می خواهم بپرسم نقض حقوق کارگران وجه عمده آن آیا در حوزه ساختار حاکم بروز نمی کند و اساسا وضعیت نئولیبرالی ـ رانتی تابع خواست مناسبات طبقاتی در نظام حاکم نبوده و همه این فجایع و تاراجگری متکی به چنین نظم سیاسی نیست و در واقع مطالبه حقوق کارگران آیا نباید در عرصه یک انقلاب اجتماعی متکی به انقلاب سیاسی دنبال شود؟

- یکی از فعالان کارگری میگفت : یک عده فکر میکنند خواهان تغییر ساختاری رژیم شدن یعنی نشستن و منتظر انقلاب شدن و از کارهای کوچک اجتناب کردن - نظر شما در این مورد چیست ؟

- تجربه دهه های پیش نشان داده که رسیدن به دمکراسی در کشور ما با شرکت در انتخابات فرمایشی رژیم حاصل نخواهد شد و شرکت در چنین انتخاباتی به سود مردم نیست ، ولی آیا میتوان از فضایی که قبل از انتخابات ایجاد میشود به نفع مطالبات کارگران استفاده کرد؟ - چطور از جدالهای فرسایشی در مورد انتخابات و شکاف عمیقی که بین مردم و  در بین نیروهای مترقی جنبش  ایجاد می کند ، محفوظ بمانیم ؟

- سلام به رفقا راحله طارانی و فروغ اسد و حسین اکبری، با توجه به اینکه طبق آمار، 93 درصد بنگاه‌های اقتصادی زیر 5 نفر کارکن هستند، آیا نباید سازماندهی جنبش کارگری به سازماندهی محیط زندگی (محلی) متمرکز شود؟

- اعتقادات مذهبی در میان توده های مردم اعتقادی جدیست. کارگران بسیاری از میان توده های مردم دارای اعتقادات محکم مذهبی هستند.

چه پیشنهادی برای درک متقابل در میان زحمتکشان از این اعتقادات می دهید و تضادی که کارگران بین اعتقادات مذهبی خود و برخی شعارها و نظرات گروههای سیاسی حامی طبقه کارگر می بینند، چگونه می باید برایشان حل شود؟

- درود و خسته نباشید به رفیق اکبری عزیز... بدون تردید در هر مناسبت از جمله اول ماه مه تاکید بر یک مطالبه و شعار محوری قابل پذیرش و حتی قائل به تقدیر است، اما به هر حال فردا اول ماه مه روز جهانی کارگر است و وظیفه فعالین کارگری و جنبش چپ برجسته کردن اساس مبارزه طبقاتی و مطالبات کلان در کنار مطالبات موجود است. به نظر شما در اول ماه مه به غیر از مطالبه واکسیناسیون چه درخواست های اساسی و بنیادین دیگری باید توسط کارگران دنبال شود؟

- منظور اعتراض مستقیم مردم به کارهای خلافی که در میان مردم متداول است نیست. منظور این است که چه شعار و خواسته عمومی برای سالم سازی اقتصاد می توان به مردم ارائه کرد؟

- جناب اکبری با درود برای بیمه کارگران انهایی که مشاغل ازاد دارند بیمه هدساله حق بیمه را گران مبکند امسال ۸۰۰ هرارتومان ماهانه حق بیمه سده چه برای زنان خانه دار وچه برای مساغل ازاد ایا خود دولت در این کار د ست دارد اخر انقدر حق بیمه چه کسی میتونه بپرداره ودر ضمن در صورت فوت مبالغ ریخته شده پی داده نمیشود نظر جنابعالی در این مورد چیست ؟

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: