ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان اهواز

عموری و آلبوشوکه از فعالان عرب عضو موسسه فرهنگی الحوار (گفتگو) بودند که از سوی دادگاه انقلاب با اتهام های واهی امنیتی ابتدا به اعدام

منابع سازمان حقوق بشر اهواز خبر دادند که محمدعلی عموری و مختار آلبوشوکه دو زندانی سیاسی عرب محکوم به حبس ابد در زندان شیبان اهواز مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

این منابع خبری افزودند که این دو زندانی سیاسی توسط حسین پرکار (متهم به اختلاس های میلیاردی) و همدستش عدنان زابیه و عده ای دیگر از زندانیان مجرم با حمایت و تحریک مسئولان امنیتی زندان مورد هجوم قرار گرفته و به شدت مضروب شدند به طوری که جراحات خونینی برداشتند.

منابع حقوق بشری نقل کرده اند که پس از ضرب و شتم شدید دو زندانی سیاسی عرب نامبرده، مقامات زندان بدون مداوا آنها را به زندان های انفرادی منتقل کردند.

عموری و آلبوشوکه از فعالان عرب عضو موسسه فرهنگی الحوار (گفتگو) بودند که از سوی دادگاه انقلاب با اتهام های واهی امنیتی ابتدا به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شدند.

پیشتر این دو زندانی به همراه تعداد زیادی از زندانیان محبوس در زندان های شهرستان اهواز به ویژه زندان شیبان در فروردین 98 در اعتراض به شرایط کرونایی و عدم دادن مرخصی به آنها مورد هجوم نیروهای امنیتی درون و برون زندان قرار گرفتند. طی این سرکوب تعداد نامشخصی از زندانیان کشته و برخی دیگر از جمله عموری و آلبوشوکه به زندان های انفرادی در بازداشتگاه های اداره اطلاعات اهواز منتقل شدند.

در بهمن 97 نیز محمد علی عموری و مختار آلبوشوکه به همراه برخی دیگر از زندانیان سیاسی عرب از جمله عبدالزهرا هلیچی، یحیی ناصری، ناظم بریهی، عبدالامام زایری و جابر آلبوشوکه به دلیل «عدم تفکیک زندانیان سیاسی» از زندانیان دیگر جرائم دست به اعتصاب غذا زده بودند که ضمن نادیده گرفته شدن خواسته آنها، مورد شکنجه و ضرب و شتم شدید نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

قابل ذکر است که مقامات زندان های اهواز به ویژه زندان شیبان همواره برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی عرب و آزار آنها، اقدام به گنجاندن زندانیان با سوابق خطرناک در بندهای محبوسان سیاسی می کنند.

سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) با محکومیت شدید چنین رفتارهای غیر انسانی، خواستار رعایت استاندارهایی چون «اصل تفکیک زندانیان بر اساس جرم» شده و از سازمان های بین المللی و فرستاده ویژه حقوق بشر در امور ایران می خواهد که ضمن محکومیت آزار سیستماتیک زندانیان سیاسی در ایران، مقامات ذی ربط جمهوری اسلامی را ملزم به رعایت حقوق زندانیان نماید.

سازمان حقوق بشر اهواز (آهرو)

پنج شنبه 9 اردیبهشت 1400 شمسی – 29 آوریل 2021 میلادی

منبع: 
سایت اهرو
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: