سرانجام خامنه‌ای اقرار کرد که حاکم چه کسی است

علی خامنه‌ای، اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را که در یک فایل صوتی به رسانه‌ها درز کرد، "مایه تعجب و تاسف" و "تکرار حرف‌های آمریکا" خواند. خامنه‌ای با انتقاد از گفته‌های گلایه‌آمیز آقای ظریف درباره نفوذ نیروی قدس سپاه پاسداران در سیاست‌های منطقه‌ای گفت "این خطای بزرگی است که نباید از مسئول جمهوری اسلامی سر بزند."
 

 

 

 

واکنش خامنه‌ای به سخنان افشاشده ظریف: تکرار حرف‌های دشمن بود

علی خامنه‌ای، ‌رهبر جمهوری اسلامی،‌ در واکنش به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف در ایران ‌اینترنشنال، ضمن انتقاد از سخنان وزیر امور خارجه آن را «تکرار حرف‌های دشمن و آمریکا» خواند.

 

خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه طی یک سخنرانی تلویزیونی بدون نام بردن از ظریف، اظهارات او را «مایه تعجب و تاسف» دانست و گفت بعضی از این سخنان «تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و آمریکا» درباره نیروی قدس سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده آن، است.

رهبر حکومت ایران اشاره کرد: «سیاست کشور از انواع برنامه‌ها تشکیل شده و همه با هم باید پیش بروند، نفی هر بخش خطای بزرگی است که از مسئول جمهوری اسلامی نباید سر بزند.»

این واکنش خامنه‌ای یک هفته پس از افشای فایل صوتی سه ساعته ظریف در ایران اینترنشنال صورت می‌گیرد. 

ظریف در این مصاحبه به دخالت‌های گسترده سپاه پاسداران و نیروهای نظامی و امنیتی در دیپلماسی و سیاست کشور و همچنین نفوذ نیروی قدس اشاره کرده بود.

پس از انتشار گسترده این فایل، حسن روحانی، رییس‌جمهوری، در جلسه هیات دولت دستور برخورد «بی‌رحمانه» وزارت اطلاعات با عوامل انتشار آن را صادر کرد و حسام‌الدین آشنا را از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، که مدیریت این مصاحبه‌ها با مقام‌های ارشد دولت را بر عهده داشت، برکنار کرد.

قوه قضاییه نیز از تشکیل پرونده برای پیگیری افشای این فایل و ممنوع‌الخروجی ۲۰ نفر در ارتباط با آن خبر داد.

 

وزارت امور خارجه تصمیم‌گیر نیست

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش درباره انتقادات ظریف از نیروی قدس به دفاع از این نیروی نظامی پرداخت و آن را «بزرگ‌ترین عامل موثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا» خواند.

او گفت:‌ «سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت امور خارجه تعیین نمی‌شود،‌ مجامع بالادست تصمیم می‌گیرند و وزارت خارجه تصمیم‌گیر نیست و مجری است.»

 

اغتشاش پس از انتخابات جرم است

خامنه‌ای در بخشی از سخنانش درباره انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری به انتقادهای مطرح به قانون اساسی و‌ شیوه برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی پرداخت و گفت همه انتخابات برگزار شده تاکنون «سلامت» داشته‌اند و هیچ تخلف منجر به خدشه در نتیجه آن‌ها نداشته است.

او اشاره کرد: ‌‌«برخی هستند که انتخابات را جوری قبول دارند که انتخابات همان نتیجه‌ای را داشته باشد که آن‌ها می‌خواهند.»

رهبر جمهوری اسلامی در همین زمینه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت اغتشاش پس از انتخابات «جرم» است.

 

حق کارگران بیشتر از جاهای دیگر است

خامنه‌ای درباره جایگاه کارگران و روز جهانی کارگر گفت: «در جمهوری اسلامی حق کارگران بیش از جاهای دیگر است.»

او همچنین به وضعیت معیشتی و امنیت شغلی کارگران اشاره کرد و افزود: «بدخواهان و دشمنان سعی کردند جامعه کارگری را مقابل نظام قرار دهند.»

طی ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت هفتگی برگزار شده است. در بسیاری از تجمعات کارگران و بازنشستگان شعارهایی علیه مقام‌های حکومت و مبنی بر عدم شرکت در انتخابات سر داده‌اند.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

خامنه‌ای، نیروی قدس سپاه را "بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا" توصیف کرد و گفت آمریکایی‌ها از نیروی قدس و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ناراحت هستند و "اصرار دارند که سیاست خارجه ایران زیر پرچم آن‌ها باشد."

آقای خامنه‌ای گفت "ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که داریم حرف آن‌ها را تکرار می‌کنیم چه در باره نیروی قدس چه شخص شهید سلیمانی... نباید جوری حرف بزنیم که به معنای این باشد که سیاست‌های کشور را قبول نداریم و دشمن را شاد نکنیم."

او همچنین وزارت خارجه را "مجری" تصمیم‌ها دانست و گفت: "این را همه بدانند که سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود بلکه در مجامع بالادستی تعیین می‌شود."

گفته‌های آقای ظریف در مصاحبه‌ای که فایل صوتی آن به رسانه‌های خارج از ایران درز کرد جنجال بسیاری در صحنه سیاسی ایران به پا کرد.

اظهارات او درباره نقش و نفوذ قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در سیاست‌های منطقه‌ای ایران و ترجیح "میدان به دیپلماسی" در جمهوری اسلامی، موجی از واکنش به همراه داشت و با انتقاد و هشدار تند چهره‌های حکومتی و هواداران آقای سلیمانی روبرو شد.

آقای ظریف در تازه‌ترین واکنش به این انتقادها در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن عرایض انتشار عمومی پیدا می‌کند، حتما همچون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم."

آقای ظریف از "مردم بزرگوار ایران و همه عاشقان سردار و به ویژه خانواده بزرگوار سلیمانی عزیز" خواست که او را ببخشند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در شرایطی از محمد جواد ظریف انتقاد کرده که نام او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده در ایران مطرح شده است، هر چند که او تا کنون گفته است که داوطلب نامزدی در انتخابات نخواهد شد.

ساعاتی پیش از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای، "جبهه اصلاحات ایران" اسامی ۱۴ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را که به این ائتلاف معرفی شده اعلام کرد و گفت که نام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صدر اسامی پیشنهادی و بالاتر از اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، قرار دارد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: