محکومیت جاسوس جمهوری اسلامی در دانمارک

دادگاه عالی در دانمارک ضمن رد درخواست تجدیدنظر یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار،‌ او را در ارتباط با جاسوسی اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی و همچنین توطئه قتل رهبر گروه «النضال» مجرم شناخت.
 
دادگاه عالی در دانمارک ضمن رد درخواست تجدیدنظر یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار،‌ او را در ارتباط با جاسوسی اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی و همچنین توطئه قتل رهبر گروه «النضال» مجرم شناخت.
دادستان عمومی دانمارک روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه اعلام کرد هیات منصفه دادگاه عالی شرقی این کشور با تایید تصمیم دادگاه محلی درباره محمد داوودزاده، نروژی ایرانی‌تبار، او را در زمینه فعالیت‌های جاسوسی غیرقانونی و همچنین تلاش برای قتل یک ایرانی در تبعید مجرم می‌داند.
داوودزاده در ماه میلادی اکتبر سال ۲۰۱۸ بازداشت و در دادگاه محلی به هفت سال زندان محکوم شده بود. او این تصمیم را در دادگاه عالی مورد اعتراض قرار داد.
این پرونده موجب شده بود دانمارک پس از دستگیری این مرد نروژی خواستار تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه ایران شود.
همزمان با این پرونده در یک پرونده جداگانه سه نفر از اعضای گروه النضال که سال گذشته در دانمارک بازداشت شدند، در ارتباط با اتهام «فعالیت‌های تروریستی» در دادگاه شرکت کرده‌اند.
اتهام آن‌ها «تامین مالی و حمایت از فعالیت‌های تروریستی در ایران با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی» است که آن را رد کرده‌اند.
 

دیوان عالی دانمارک حکم ایرانی-نروژی متهم به جاسوسی و توطئه قتل فعال اهوازی را تایید کرد

 
پلیس دانمارک

 

نیروهای امنیتی دانمارک پس از دریافت اطلاعات محرمانه درباره نقشه سوءقصد، تمامی راه‌های هوایی، زمینی و دریایی را برای بازداشت مظنون بستند

دیوان عالی دانمارک حکم هفت سال زندان یک شهروند ایرانی-نروژی را تایید کرده است که پیش از این برای جاسوسی از یکی از رهبران مخالفان عرب اهوازی حکومت ایران و همکاری برای توطئه سوءقصد به جان این فرد، مجرم شناخته شده بود.

دادستانی دانمارک اعلام کرده که دیوان عالی این کشور به اتفاق آرا این شخص را برای "فعالیت‌های اطلاعاتی غیرقانونی و همدستی در اقدام به قتل یک ایرانی در تبعید" محکوم کرده است.

این تازه‌ترین تحول در پرونده‌هایی است که در زمینه مسائل امنیتی مربوط به ایران در خاک اروپا، از جمله کشمکش‌های اطلاعاتی میان ایران و عربستان سعودی تشکیل شده است.

دیروز هم حکم ۲۰ سال زندان اسدالله اسدی، دییپلمات ایرانی در بلژیک تایید شد.

محمد داودزاده لولویی در پاییز ۲۰۱۸ و کمی پس از حمله مرگبار به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز در دانمارک دستگیر شد.

او متهم شد که با تعقیب یکی از رهبران "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز" و فیلمبرداری از همسرش در نقشه‌ نافرجامی برای قتل این شخص با وزارت اطلاعات ایران همکاری می‌کرده است.

به دنبال بازداشت او اتحادیه اروپا بخشی از وزارت اطلاعات ایران را در فهرست تروریستی قرار داد.

اسدالله اسدی

محمد داودزاده لولویی، که همه موارد اتهامی را رد کرده بود، در دادگاه اولیه به هفت سال زندان محکوم شد.

تایید حکم این فرد در دیوان عالی دانمارک کمتر از یک ماه پس از آن انجام شده که دانمارک علیه سه عضو "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز" برای "تامین مالی و ترویج تروریسم" اعلام جرم کرد.

در ۳۱ شهریور ۹۷ مهاجمانی به رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز حمله کردند. در این حمله ۲۴ نفر کشته شدند که از این میان ۱۸ نفر از نیروهای سپاه پاسداران بودند.

بلافاصله پس از حمله یکی از اعضای "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز" گفت که "مقاومت ملی الاحواز" مسئول حمله بوده است.

چندی پیش حبیب اسیود، یکی از رهبران این گروه، در ترکیه ناپدید شد و کمی بعد تلویزیون ایران اعترافاتی از او پخش کرد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: