جزییاتی تازه از دامی کشنده که قاسم سلیمانی را گریزی از آن نبود

یاهونیوز در مصاحبه با ۱۵ مقام فعلی و سابق آمریکایی به جزییات تازه ای از عملیات ایالات متحده برای قتل سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران دست پیدا کرده است. به گزارش این سایت خبری، موفقیت سوءقصد به جان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد حشد شعبی عراق در سوم ژانویه ۲۰۲۰ در فرودگاه بغداد، به همکاری آمریکا با نیروهای اطلاعاتی اسراییل و اقلیم کردستان عراق بستگی داشته است.

 

 
 
 

بر این اساس،‌ تک تیراندازان یگان زبده دلتافورس آمریکا و سه پهپاد مسلح به موشک های هلفایر در قتل قاسم سلیمانی به کار گرفته شده اند.

هم زمان، اعضای یگان ضدتروریست اقلیم کردستان عراق به عملیات نظامیان آمریکایی در فرودگاه بغداد و گردآوری اطلاعات از کشته شدگان این عملیات کمک کرده اند.

از سوی دیگر، ماموران آمریکایی با کمک واحدهای اطلاعاتی اسراییل در ساعت های پیش از عملیات، فعالیت تلفن همراه قاسم سلیمانی را رصد کرده اند.

به گزارش یاهونیوز، آقای سلیمانی در شش ساعت پیش از سوءقصد، سه بار تلفن همراهش را تغییر داده و اسراییلی ها که از شماره این تلفن ها مطلع بودند، اطلاعات مربوط به تحرکات او را در اختیار آمریکایی ها قرار داده اند.

دولت آمریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.

 

لحظه حمله

به نوشته این سایت، هواپیمای حامل قاسم سلیمانی با چند ساعت تاخیر در نیمه شب سوم ژانویه در فرودگاه بغداد به زمین نشست.

نظامیان آمریکایی به اسم برگزاری مانور،‌ بخش هایی از جنوب شرقی فرودگاه بغداد را در شب عملیات بستند و سه واحد تک تیرانداز دلتافورس در فاصله های ۵۵۰ تا ۸۰۰ متری محل سو قصد مستقر شده بودند.

به گزارش یاهونیوز، هدایت این هواپیما به سمت توقفگاه و همچنین تخلیه بار همراه آن به وسیله ماموران واحد ضدتروریستی اقلیم کردستان صورت گرفت که با لباس مبدل در فرودگاه حضور داشتند.

قاسم سلیمانی و هیات همراه پس از پیاده شدن از هواپیما با دو خودرو فرودگاه را ترک کردند.

بر این اساس، خودروی حامل آقای سلیمانی به محض نزدیک شدن به محل از پیش تعیین شده برای عملیات، هدف دو موشک هلفایر قرار گرفت و منهدم شد.

راننده خودروی دوم که با سرعت قصد فرار از محل حمله را داشت، هدف یکی از تک تیراندازان آمریکایی قرار گرفت و این خودرو هم پس از توقف هدف موشک قرار گرفت.

به نوشته یاهونیوز، یک مامور واحد ضدتروریستی اقلیم کردستان که لباس پلیس بغداد را به تن داشت، پس از حمله به خودروهای منهدم شده نزدیک شد و پس از گرفتن چند عکس، به جمع آوری نمونه دن ان ای کشته شدگان برای شناسایی اقدام کرد.

این مامور پس از انجام این ماموریت، از محل عملیات گریخته است.

به نوشته یاهونیوز، این عملیات به طور همزمان به وسیله دن کوتس، مدیر امنیت ملی آمریکا و برایان هوک،‌ فرستاده ویژه در امور ایران در اتاق عملیات کاخ سفید دنبال می شد.

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزرای خارجه و دفاع و ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد ارتش آمریکا، از ساختمان پنتاگن نظاره گر تصاویر این حمله به طور زنده بودند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که برای تعطیلات سال نو به فلوریدا رفته بود به همراه رابرت اوبراین، به طور صوتی در جریان جزییات حمله بود.

به نوشته یاهونیوز، آمریکایی ها علاوه بر قاسم سلیمانی اهداف دیگری را برای از بین بردن در نظر داشتند.

از جمله این افراد،‌ عبدالرضا شهلایی، فرمانده نیروی قدس سپاه در یمن بود که از سوءقصد جان سالم به در برد.

دو فرمانده شبه نظامیان حشد شعبی عراق هم از جمله دیگر اهداف آمریکا بودند.

برنامه ریزی برای سوءقصد

به نوشته یاهونیوز، برنامه ریزی برای از میان برداشتن قاسم سلیمانی در ابتدای دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در زمانی که مایک پمپئو، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بود، صورت گرفت.

بر این اساس، وزارت دفاع و مدیریت اطلاعات ملی آمریکا در ابتدا با این اقدام مخالف بودند ولی با بالا گرفتن تنش ها در سال ۲۰۱۹ طراحی برای از میان برداشت فرمانده نیروی قدس سپاه جدی تر شد.

با کشته شدن یک شهروند آمریکایی در حملات خمپاره به شمال عراق در دسامبر ۲۰۱۹، طرح کشتن قاسم سلیمانی به میز دونالد ترامپ فرستاده شد.

با این حال عملیات اطلاعاتی برای رصد فعالیت های آقای سلیمانی از مدت ها قبل در جریان بوده است.

یاهونیوز در گزارش خود به یکی از عملیات اطلاعاتی برای استراق سمع از قاسم سلیمانی اشاره کرده است.

بر این اساس، نیروهای اطلاعاتی اسراییل به آمریکا اطلاع داده بودند که یک مامور خرید ایرانی قصد دارد تعدادی گوشی همراه پیشرفته برای فرماندهان نیروی قدس خریداری کند.

آمریکایی ها با شناسایی این مامور خرید متوجه می شوند که او قصد دارد این گوشی ها را از یک کشور عرب خلیج فارس خریداری کند.

آنها با استفاده از اطلاعات به دست آمده در شبکه فروش نفوذ می کنند و تعدادی گوشی آلوده به نرم افزار استراق سمع را به مامور ایرانی می فروشند.

به نوشته یاهونیوز، یکی از این گوشی ها در اختیار یکی از فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی قرار گرفته بود که زمان زیادی را در کنار او بود اما موفقیت چندانی در شنود نداشته است

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

انتشار جزییات جدید از عملیات نیروهای ویژه ارتش آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی

 

 

پایگاه اینترنتی «یاهو نیوز» در گزارشی تحقیقی و به نقل از منابع مختلف، جزییات جدیدی از چگونگی برنامه‌ریزی و اجرای طرح دولت پیشین آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، منتشر کرد.

بر اساس این گزارش که روز شنبه ۱۸ اردیبهشت منتشر شد، به دنبال دستور دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا، مبنی بر کشتن فرمانده سپاه قدس، نیروهای ویژه ارتش آمریکا برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرای این دستور انجام دادند.

در عملیات هدف قرار دادن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد سه گروه از نیروهای ویژه ارتش آمریکا، موسوم به «دلتا فورس»، در محل حضور داشتند و برخی از آنان لباس‌های مبدل از جمله لباس‌ کارگران فرودگاه به تن داشتند و در ساختمان‌های قدیمی یا خودروهای کنار جاده موضع گرفته بودند.

جاگیری این سه تیم تک‌تیرانداز به گونه‌ای بود که مثلثی را به فاصله پانصد تا نهصد متری از «منطقه کشتن» یعنی هنگام خروج سلیمانی از فرودگاه تشکیل می‌دادند.

بنا بر این گزارش، به دولت عراق گفته شده بود بخش جنوب شرقی فرودگاه بغداد به دلیل تمرینات آموزش نظامی بسته شده است. 

به نوشته یاهونیوز، فرماندهی نیروهای ویژه دلتا و همچنین نیروهای پشتیبان، آن شب در محل سفارت آمریکا در بغداد حضور داشتند و از طریق دوربین یکی از تک‌تیراندازان وقایع را به طور زنده مشاهده می‌کردند.

 

 

همچنین بر اساس این گزارش، واحد مبارزه با تروریسم (سی‌تی‌جی) کردستان عراق نیز در ارائه اطلاعات محلی و همچنین شناسایی از نزدیک قاسم سلیمانی به نیروهای آمریکایی کمک می‌کردند.

هواپیمای حامل قاسم سلیمانی از مبدا دمشق، پایتخت سوریه، با چندین ساعت تاخیر در فرودگاه بغداد به زمین نشست.

علاوه بر تیم‌های مستقر در زمین، سه پهپاد آمریکایی نیز که دو فروند از آنها به موشک‌های هل‌فایر مسلح بود بر فراز محل در پرواز بودند.

یاهونیوز همچنین به نقل از یکی از مقام‌های نظامی آمریکا گزارش داده که سلیمانی در شش ساعت منتهی به پرواز از فرودگاه دمشق، سه بار موبایل خود را تغییر داد. با این حال به نوشته یاهونیوز، نیروهای آمریکایی به همراه همتایان اسرائیلی خود در تل‌آویو مستقر بودند و موبایل‌های سلیمانی را ردیابی می‌کردند. به نوشته این گزارش، اسرائیلی‌ها که به شماره تلفن‌های سلیمانی دسترسی داشتند، آنها را به نیروهای آمریکایی دادند.

یاهو نیوز اضافه کرده که سفارت اسرائیل در واشینگتن به سوالات این پایگاه خبری در این زمینه پاسخ نداده است.

این گزارش درباره لحظه کشتن سلیمانی نیز گفته است وقتی دو خودرو حامل سلیمانی و همراهانش وارد منطقه مورد نظر در بیرون فرودگاه بغداد شدند، یکی از پهپادها دو موشک به سوی خودروی سلیمانی شلیک کرد. راننده خودرو دوم که قصد فرار داشت پا را روی گاز گذاشت، اما پس از طی کردن حدود صد متر، نیروهای دلتا به سوی این خودرو آتش گشودند و موشک دیگری از سوی پهپادها نیز به سمت خودروی دوم شلیک شد.

 

کشته شدن سلیمانی در محوطه بیرونی فرودگاه بغداد ۱۳ دی‌ماه ۹۸ روی داد.

پایگاه خبری یاهو گزارش خود را بر مبنای گفت‌وگو با ۱۵ مقام فعلی و پیشین آمریکایی تهیه کرده است. به نوشته یاهونیوز، دولت ترامپ درباره کشتن سلیمانی مدت‌ها بحث و رایزنی داشته است.

در این گزارش تاکید شده که کشتن سلیمانی یکی از مهم‌ترین تصمیمات سیاست خارجی دولت ترامپ بود که تاثیرات آن برای سال‌ها ادامه خواهد داشت و احتمالا فضای استراتژیکی که جو بایدن اکنون با آن در منطقه مواجه است، شکل خواهد داد.

مقام‌های دولت دونالد ترامپ و همچنین مقام‌های دولت فعلی آمریکا هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند. با این حال چند مقام دولت ترامپ در ویدیویی که یاهونیوز از این گزارش منتشر کرده حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به ویکتوریا کوتس، معاون وقت مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اشاره کرد.

به گفته کوتس، او در آن شب به اتفاق همکارانش عملیات را در «اتاق وضعیت» کاخ سفید دنبال می‌کرد. او همچنین می‌گوید مایک پومپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا، آن شب در پنتاگون بود و دونالد ترامپ نیز در عمارت «مار ئه لاگو» در پام‌بیچ فلوریدا حضور داشت.

Image result for هل فایر

منبع: 
خبرنامه یاهو
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: