کابل! برادر مجروح! خواهر خونین!

انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل؛ ۵۰ نفرکشته شدند
کابل برادر تهران است! خواهر اصفهان و تبریز است! کابل وصله تن ایران است. تو در کابل غریبه نیستی، وطنداری! این خون تهران است که در کابل جاری است. آی ایران ! چرا نمی بینی؟ چرا پر-پر شدن گل های هزاره را نمی بینی ؟ چرا چشم به روی خاموش شدن چراغ های کابل بسته ای؟ دست کابل زخمی، به سوی تو دراز است. تو سه بار دیگر هم، بر زمین افتادن این پهلوان افغان را دیده ای و می بینی که کابل دارد بار دیگر

 

کابل برادر تهران است! خواهر اصفهان و تبریز است! کابل وصله تن ایران است. تو در کابل غریبه نیستی، وطنداری! این خون تهران است که در کابل جاری است. آی ایران ! چرا نمی بینی؟ چرا پر-پر شدن گل های هزاره را نمی بینی ؟ چرا چشم به روی خاموش شدن چراغ های کابل بسته ای؟ دست کابل زخمی، به سوی تو دراز است. تو سه بار دیگر هم، بر زمین افتادن این پهلوان افغان را دیده ای و می بینی که کابل دارد بار دیگر بر زمین می افتد. چراغی که امروز در کابل خاموش می شود، چراغ آزادی است. این چراغ، قلب فروزان زنان روشنفکر افغان است. اگر این چراغ، طوفان مسموم طالبان و امارت اسلامی را تاب نیاورد و کابل در خون بغلطد، کارد خونین طالبان وطنی ، قلب مجروح آزادی در تهران را بیشتر خواهد درید.
کابل امروز فقط سر زمین حاکمانی بی لیاقت، وابسته و فاسد نیست. در کابل گل های آزادی روئیده اند. بدون حمایت ازادیخواهان و آزاد اندیشان جهان، این گل ها پر-پر خواهند شد. هیچ ملتی بیشتر و موثر تر از ملت ایران نمی تواند به داد کابل برسد. کابل مجروح و خونین را دریابیم!

@@@&&&&&&&

انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل؛  ۵۰ نفرکشته شدند

 

وزارت داخله/کشور افغانستان از افزایش شمار کشته و زخمی شدگان انفجار دیروز در نزدیکی مدرسه/ مکتب دخترانه سیدالشهدا در غرب شهر کابل خبرداد. طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفت در این انفجار بیش از ۵۰ تن کشته و آمار زخمی‌ها نیز به بالاتر از ۱۰۰ نفر رسیده است.

آقای آرین گفت که بررسی‌ها نشان می‌دهد که این انفجار با استفاده از یک خودر بمب‌گذاری شده نوع تویوتا(کرولای) سرمه‌ای رنگ انجام شده است. بعد از انفجار خودرو و خارج شدن دانش آموزان از مدرسه، ۲ مین‌ کارگذاری شده نیز منفجر شده است.

او گفته که این آمار نهایی نیست و ممکن است که شمار قربانیان حمله افزایش یابد.

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۸ مه ۲۰۲۱
انفجار در نزدیک یک مدرسه در غرب کابل

 

‏وزارت داخله/کشور افغانستان وقوع یک انفجار در ناحیه سیزدهم در جلو یک مکتب/مدرسه دخترانه در غرب شهر کابل را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این انفجار دست کم ۵۵ نفر کشته و ۱۵۰ زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده‌اند.

به گفته طارق آرین، معاون وزارت داخله افغانستان، انفجار حوالی ساعت چهارونیم به وقت محل در نزدیک مکتب سیدالشهدای 'شهرک اتفاق ' در منطقه دشت‌برچی رخ داده است.

وزارت صحت/بهداشت افغانستان شمار زخمی‌های این حادثه را ۷۴ نفر اعلام کرده است

 

وزارت صحت/بهداشت افغانستان شمار زخمی‌های این حادثه را ۷۴ نفر اعلام کرده است

ساکنان محل به بی‌بی‌سی گفته‌اند که صدای سه انفجار را شنیده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که شمار زیادی از دانش‌آموزان و مردم محل کشته و زخمی شده اند.

ستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت بهداشت/افغانستان گفته است مردم در منطقه خشمگین هستند و این موضوع مشکلاتی را در انتقال زخمی‌ها از محل به شفاخانه به وجود آورده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل، یوناما با ابراز "تنفر شدید" نسبت به این حمله آنرا "قساوت در برابر غیرنظامیان" خوانده و با خانواده‌های قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده است.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

ارگ ریاست جمهوری افغانستان این حمله را "تروریستی" خوانده و محکوم کرده است. در اعلامیه ارگ به نقل از اشرف غنی، رئیس جمهور، گفته شده که "طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت بار نشان دادند که متمایل به حل بحران کنونی از طریق صلح‌آمیز نیستند و با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ می‌کنند."

بر اساس این اعلامیه آقای غنی این حمله را به طالبان نسبت داده و آن‌را جنایت بشری و ضد ارزش های اسلامی دانسته.

از سوی دیگر شورای عالی مصالحه نیز با انتشار اعلامیه جداگانه این حمله را "غیرانسانی و بزدلانه" خوانده است که در ماه رمضان علیه مردم و کودکان صورت گرفت. عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه نیز با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نوشته که طالبان این حمله را محکوم می‌کند. او نوشته که "این حملات علیه مردم ملکی انجام شده و متأسفانه تلفات زیاد وارد کرد." او این حمله را کار گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، خوانده و دولت افغانستان را متهم به حمایت از این گروه کرده است.

هنوز هیچ گروه مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل؛ ۳۰ نفر کشته شدند

 

انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل؛ ۳۰ نفر کشته شدند

انفجار در نزدیک یک مدرسه در غرب کابل

 

انفجار در نزدیک یک مدرسه در غرب کابل

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر نظرات رسیده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیش از پنجاه دختر دانش اموز یازده تا پانزده ساله پس از پایان مدرسه کشته شدند. و صد و پنجاه تن مجروح. این همان محله ایی از کابل است که سال گذشته به بیمارستان و بخش زایمان حمله کردند و بیست