ظریف در سوریه؛ آماده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم

رسانه‌های ایران خبر دادند که مذاکرات وین و مذاکرات ایران و عربستان سعودی از جمله محورهای گفت‌و‌گوهای محمد جواد ظریف در دیدار با بشار اسد در دمشق بوده است.

 

ابراز امیدواری ظریف به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات با عربستان

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه با تایید این که اخیرا ارتباط‌هایی میان تهران و ریاض بوده است، گفت جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابط نزدیک با عربستان سعودی همیشه آماده است.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، محمدجواد ظریف که به سوریه سفر کرده است، این مطلب را در پاسخ به پرسش خبرنگاری در دمشق درباره مذاکرات ایران و عربستان با میانجیگری عراق بیان کرد.

او گفت: «ما آماده‌ایم و همیشه آماده بوده‌ایم که روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم. برادران سوری ما نیز همیشه از همکاری در جهان عرب استقبال کرده‌اند و ما هم بر همین حالت هستیم.»

آقای ظریف در ادامه با تایید این که ایران ارتباط‌هایی با عربستان سعودی داشته است، ابراز امیدواری کرد که این تماس‌ها از طریق همکاری‌های بعدی میان ایران و عربستان، نتیجه‌بخش باشند.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی سعودی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه، به ویژه یمن که از فاجعه انسانی عظیمی رنج می‌برد، مفید خواهد بود.

روزنامه فایننشال تایمز اواخر فروردین ماه در گزارشی اعلام کرد که عربستان و ایران پنج سال پس از قطع روابط دیپلماتیک، در تلاش برای اصلاح روابط دوجانبه، مذاکراتی مستقیم در عراق داشته‌اند.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، چهارشنبه هفته گذشته در یک گفت‌وگوی اینترنتی با اندیشکده «انستیتو بیروت» اعلام کرد که کشورش بیش از یک بار میزبان مذاکرات بین ایران و عربستان بوده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد دو دور گفت‌وگو با عربستان انجام شده است و چند جلسه مذاکره هم در سطح نمایندگان ویژه بوده و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد.

#################################

رسانه‌های ایران خبر دادند که مذاکرات وین و مذاکرات ایران و عربستان سعودی از جمله محورهای گفت‌و‌گوهای محمد جواد ظریف در دیدار با بشار اسد در دمشق بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا،  وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار با رییس جمهور سوریه او را «در جریان آخرین تحولات گفت‌وگوهای وین و همچنین تحرکات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با دیگر کشورهای منطقه»  قرار داد.

ظریف ساعاتی پیش از دیدار با بشار اسد درباره «ارتباطات» اخیر ایران و عربستان سعودی گفت: «ما آماده‌ایم و همیشه آماده بوده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم. برادران سوری ما نیز همیشه از همکاری در جهان عرب استقبال کرده اند و ما هم برهمین حالت هستیم.»

او ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و عربستان سعودی «برای صلح و امنیت منطقه» و به ویژه درباره درگیری‌های یمن نتیجه بخش باشد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان از مذاکرات ایران و عربستان سعودی استقبال کرده بود.

روزنامه فایننشال تایمز روز ۲۹ فروردین از مذاکرات ایران و عربستان سعودی در بغداد خبر داده بود. 

رائد بن خالد قرملی، مدیر اداره برنامه ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان سعودی، روز ۱۷ اردیبهشت این گزارش را تایید کرد. 

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، نیز روز ۲۱ اردیبهشت گفت که این مذاکرات «در سطح نمایندگان ویژه در دولت صورت گرفته است و تا وصول نتیجه ادامه دارد.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین اعلام کرد جمهوری اسلامی حاضر است به عنوان «ناظر» بر انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه اقدام کند. قرار است این انتخابات روز پنجم خردادماه برگزار شود.

این دومین انتخابات پس از درگیری‌های داخلی در سوریه است و هفت سال پیش نیز بشار اسد برنده انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با گروهی از  رهبران گروه‌های فلسطینی مقیم دمشق دیدار کرد.

ظریف درگیری‌های اسراییل با گروه های فلسطینی را نشان دهنده آن دانست که عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی با اسراییل  «جریانی ضد مردم فلسطین و ضد امت جهان اسلام است.»

او همچنین حملات موشکی به اسراییل را نشان دهنده آن دانست که غیرقابل شکست بودن گنبد آهنین موشکی اسراییل « دروغی پوشالی بوده است.»

حماس شامگاه سه شنبه مسئولیت حمله به پایتخت اسرائیل را پذیرفت و اعلام کرد ۱۳۰ راکت به تل آویو و حومه آن شلیک کرده است. 

در جریان این حملات، سامانه گنبد آهنین بسیاری از موشک های شلیک شده حماس را بر فراز تل آویو رهگیری و منهدم کرد.با این حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از بیش از صد موشک شلیک شده از غزه به سمت تل آویو، به یک اتوبوس غیرنظامی اصابت کرد. 

در جریان درگیری های اسرائیل و فلسطین، ۳۲ نفر در غزه و پنج نفر در اسرائیل کشته شده اند. یک ساختمان ۱۳ طبقه مسکونی در غزه نیز در پی حمله هوایی اسرائیل فرو ریخت

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: