اسرائیل تونل‌های حماس در غزه را هدف گرفت؛ تلاش برای ورود به خاک اسرائیل در مرز اردن و لبنا

آخرین اخبار درگیری اسراییل و فلسطینی ها
درگیری‌های خونین در نوار غزه در حالی شب پنجم خود را به پایان برد که علاوه بر ادامه حملات هوایی اسرائیل و موشک‌اندازی حماس، درگیری میان فلسطینیان معترض و نیروهای امنیتی اسرائیل در سایر نقاط کرانه باختری هم شدت گرفته است.

بنابر گزارش‌ها، دست کم ۱۰ فلسطینی روز جمعه، ۱۴ مه، در جریان درگیری‌ها در کرانه باختری کشته شدند و همزمان صدها نفر دیگر هم در جریان درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش اسرائیل زخمی شدند.

ادامه خون‌ریزی در غزه همزمان با گسترش درگیری‌ها در کرانه باختری

 

در حالی که فلسطینی‌ها سنگ و کلوخ و بمب‌های بنزینی به سوی نیروهای اسرائیلی پرتاب می‌کردند، سربازران هم با گاز اشک‌آور، گلوله‌های لاستیکی و شلیک مستقیم مقابله می‌کردند.

درگیری‌ها از روز دوشنبه آغاز شد و پس از چند هفته رویارویی میان فلسطینیان و نیروهای امنیتی و پلیس اسرائیل در بیت المقدس و اطراف مسجدالاقصی، کم‌کم درگیری‌های خیابانی میان فلسطینیان و اعراب مسلمان با یهودیان افراطی و شبه‌نظامی اسرائیلی بالا گرفت و کمی بعد حماس در اقدامی نادر به سوی بیت‌المقدس راکت و موشکت پرتاب کرد و در اسرائیل هم در پاسخ فورا جنگنده‌های خود را به غزه فرستاد.

در ۵ روز گذشته دست کم ۱۲۶ فلسطینی در جریان حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند. اسرائیل هم از کشته شدن ۱۰ نفر در جریان حملات موشکی حماس خبر داده است.

روز جمعه در حالی که مجامع جهانی خواستار خویشتن‌داری دو طرف و کاهش درگیری‌ها شده بودند، فلسطینیان در اکثر شهرهای مناطق اشغالی کرانه باختری تظاهرات خشمگین برگزار کردند که در مناطقی به درگیری خونین با نیروهای اسرائیلی انجامید.

گزارشگر بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید روز جمعه بارها صحنه‌هایی از تعقیب و گریز میان سربازان اسرائیلی و جوانان فلسطینی مشاهده شد. جوانانی که به نظر می‌رسد متاثر از وقایع یک هفته گذشته خشمگین و تحریک شده‌اند.

در همین حال، امروز در اردن و لبنان و پس از مراسم نمازهای ظهر جمعه، تظاهراتی در حمایت از فلسطینیان برپا شد که در جریان آنها از لبنان گزارش شد که یک مرد تظاهرکننده در اثر شلیک توپخانه نیروهای مرزی اسرائیل کشته شده است.

اسرائیل می‌گوید بامداد جمعه عملیاتی را با هدف نابود کردن شبکه تونل‌های حماس در زیر نوار غزه انجام داده است اما نیروهای پیاده نظام اسرائیل وارد غزه نشده‌اند.

اسرائیل می‌گوید تنها ظرف دیروز - پنجشنبه - و جمعه صبح، بیش از ۲۲۰ موشک و راکت یا شیی انفجاری از سوی غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است.

تعداد و برد موشک‌های حماس در چند روز گذشته اسرائیل را غافلگیر کرده است سیستم دفاع ضدموشکی این کشور که به عنوان "گنبد آهنین" شهرت یافته را با انتقاد و نقطه ضعف‌هایی روبرو کرده است.

حماس این بار توانسته شهرهایی در جنوب اسرائیل را هم هدف موشک‌های خود قرار دهد.

روز جمعه گزارش شد که یک زن ۸۷ ساله در شهر اشدود اسرائیل و در حالی که می‌خواست خود را به پناهگاه برساند کشته شده است.

شهرهای عسقلان، بئر السبع‎ و یبنی در جنوب اسرائیل هم هدف حملات موشکی حماس بوده‌اند.

 

تعقیب و گریز خیابانی میان جوانان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی روز جمعه در اکثر مناطق اشغالی کرانه غربی رود اردن گزارش شد

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

تعقیب و گریز خیابانی میان جوانان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی روز جمعه در اکثر مناطق اشغالی کرانه غربی رود اردن گزارش شد

در پنجمین روز بالاگرفتن تنش میان اسرائیل و حماس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد که هنوز "بزرگترین حمله" علیه حماس به پایان نرسیده است.

در همین حال اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا از وضعیت در اسرائیل و غزه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

خانم فون درلاین روز جمعه ۱۴ مه، در توییتی نوشت که حملات حماس به اسرائیل را محکوم می‌کند. او افزود که "غیرنظامیان از هر طرف باید در امان باشند و خشونت‌ها باید پایان گیرد."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هشدار داده که هنوز بزرگترین حمله اسرائیل به حماس انجام نشده است. آقای نتانیاهو گفت که اسرائیل دیروز ( پنجشنبه) به اهداف زیرزمینی حمله کرده است؛ جایی که به گفته او حماس فکر می‌کرده می‌تواند پنهان شود.

همزمان با شدت گرفتن حملات اسرائیل از هوا، زمین و دریا علیه غزه که از پنجشنبه آغاز شد، فلسطینی‌ها مجبور به ترک خانه های خود در شمال غزه شدند.

در آمریکا، رشیده طلیب، تنها نماینده کنگره آمریکا که فلسطینی تبار است در یک نطق احساسی از حمایت "بدون قید و شرط" آمریکا از اسرائیل انتقاد کرد.

او در حالیکه جلوی اشک‌هایش را می‌گرفت افزود که این حمایت باعث شده که بتوانند زندگی فلسطینی‌ها را محو و نابود کنند.

تظاهرات فلسطینیان در شهر الخلیل

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

تظاهرات فلسطینیان در شهر الخلیل در کرانه باختری در برخورد با ماموران اسرائیلی به خشونت کشیده شد

گسترش اعتراضات و تجمع در اردن در نزدیکی کرانه باختری

خشونت‌ها و تنش میان فلسطینی ها و ماموران امنیتی اسرائیل به سراسر مناطق کرانه باختری کشیده شده است.

گزارش شده که دست کم ۷ فلسطینی در جریان این تجمعات اعتراضی کشته شده و حدود ۱۵۰ نفر مجروح شدند. ناآرامی و تنش‌ها به بسیاری از شهرهایی که معمولا در آن تظاهراتی برگزار نمی‌شد هم کشیده شده است.

در اردن، صدها نفر از تظاهرکنندگان خشمگین در اعتراض به حملات اسرائیل به غزه در کنار مرز با کرانه باختری تجمع کردند و قصد ورود به کرانه باختری را داشتند.

تظاهرات در اردن علیه اسرائیل و آمریکا

منبع تصویر،EPA/MOHAMMAD ALI

توضیح تصویر،

تظاهرات در اردن علیه اسرائیل، تظاهرکنندگان قصد عبور از مرز و ورود به کرانه باختری را داشتند

ارتش اسرائیل گفته است که نیروهای هوایی و زمینی این کشور در حملات جمعه به شهر غزه مشارکت داشته‌اند اما وارد شهر نشده‌اند.

در ویدیوهای منتشر شده، آسمان شهر غزه در اثر حملات توپخانه‌ای اسرائیل از زمین و دریا کاملا روشن شده است.

بین یهودیان و عرب-اسرائیلی‌ها در داخل خاک اسرائیل هم درگیری‌هایی به وقوع پیوسته و رئیس جمهور اسرائیل نسبت به وقوع جنگ‌های داخلی هشدار داده است.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل دستور اعزام ۴۰۰ نفر برای "تقویت همه جانبه نیروها" در جهت مقابله با ناآرامی‌های داخلی را داده است.

درگیری پلیس اسرائیل و فلسطینی‌های معترض به حمله اسرائیل به غزه با شلیک گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و آتش زدن تایرهای ماشین‌ها همراه بود است

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

درگیری پلیس اسرائیل و فلسطینی‌های معترض به حمله اسرائیل به غزه با شلیک گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و آتش زدن تایرهای ماشین‌ها همراه بود است

پلیس، اسرائیلی-عرب‌ها را مسئول بیشتر درگیری‌ها خوانده و اتهام همراهی نیروهایش با باندهای یهودیان افراطی که به خانه‌های عرب‌ها حمله می‌کنند، را رد کرده است.

درگیری‌های هفته اخیر در غزه یکی از بدترین تنش‌ها از سال ۲۰۱۴ بوده است. شروع دور جدید تنش‌ها به درگیری‌ها در شرق بیت‌المقدس بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باز می‌گردد.

ساکنان شهر غزه از ترس حمله نظامیان اسرائیلی اقدام به ترک منطقه کرده‌اند. ساکنان منطقه شجاعیه غزه گفته‌اند که گلوله‌های توپخانه خانه‌های آنان را تخریب کرده است.

ارتش اسرائیل گفته است که شب گذشته برای از بین بردن تونل‌های حماس که "مترو" نامیده می‌شود، دست به یک عملیات زده اما هیچ نظامی اسرائیلی وارد غزه نشده است.

به گفته اسرائیل از عصر پنجشنبه تا صبح جمعه ۲۲۰ شلیک از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است.

خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در غزه فرار کرده و در مدرسه‌ها پناه گرفته‌اند

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در غزه فرار کرده و در مدرسه‌ها پناه گرفته‌اند

 

 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

اسرائیل تونل‌های حماس در غزه را هدف گرفت؛ تلاش برای ورود به خاک اسرائیل در مرز اردن و لبنان

با وجود تلاش جامعه جهانی، درگیری‌ میان اسرائیل و حماس کاهش نیافته است؛ نیروهای مسلح اسرائیل حملات گسترده‌ای علیه یک شبکه از تونل‌های ایجاد شده توسط حماس در نوار غزه انجام داده‌اند و همزمان حماس نیز به پرتاب راکت‌ها و موشک‌های خود به سوی خاک اسرائیل ادامه می‌دهد.

در میانه درگیری‌ها، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بر «پیوند زوال‌ناپذیر فرانسه به امنیت اسرائیل» تاکید کرد. او همچنین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت ساکنان غزه، خواستار اعاده فوری صلح در این منطقه شد.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، نیز از سازمان ملل متحد و کشورهای مسلمان خواست تا درگیری میان اسرائیل و غزه را متوقف کنند. اردوغان تاکید کرد که ترکیه از هر ابتکارعمل سازمان ملل برای پایان دادن به خشونت‌ها حمایت می‌کند.

بی‌بی‌سی جهانی به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که دولت مصر به اسرائیل و حماس پیشنهاد کرده درگیری‌ها را برای ۱۲ ساعت متوقف کنند، اما یک خبرنگار شبکه کان اسرائیل در توییتی نوشت مقام‌های اسرائیلی می‌گویند حماس با ۱۴ هزار راکت، در حال آماده شدن برای احتمال رویارویی ۶۰ روزه با اسرائیل است.

 

 

از شامگاه دوشنبه گذشته که حماس در واکنش به خشونت‌های اخیر در بیت‌المقدس موشک‌هایی را به سمت شهرهای اسرائیل پرتاب کرد، دور جدیدی از درگیری این دو، با واکنش فوری اسرائیل آغاز شد که شدیدترین درگیری میان اسرائیل و حماس از سال ۲۰۱۴ تاکنون ارزیابی شده است.گروه حماس که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، بر نوار غزه مسلط است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش اسرائیل اعلام کرده که با سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» توانسته حدود ۹۰ درصد ۱۸۰۰ موشک شلیک شده از سوی غزه را رهگیری و منهدم کند. 

ارتش اسرائیل همچنین می‌گوید چندین پهپاد را که هر کدام حاوی حدود پنج کیلوگرم مواد منفجره بودند، رهگیری کرده است.

 

حمله اسرائیل به تونل‌های حماس

به گزارش رویترز، جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد با وجود حملات نیروی زمینی این ارتش چهل دقیقه پیش از طلوع آفتاب، نیروهای زمینی ارتش اسرائیل وارد خاک نوار غزه نشدند.

در اولین ساعات جمعه، خبر ورود نیروهای زمینی ارتش اسرائیل به خاک نوار غزه منتشر شد که پس از مدت کوتاهی این خبر تکذیب شد.

جروزالم پست نوشت اسرائیل با اعلام خبر حمله زمینی به غزه گروه‌های حماس و جهاد اسلامی را فریب داد، زیرا آنها موشک‌های ضد تانک و واحدهای خمپاره‌انداز را به داخل تونل‌های غزه منتقل کردند. سپس ارتش اسرائیل با ده‌هاجنگنده، این مراکز را مورد حمله قرار داد

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «آنچه هدف ماست، یک سیستم پیچیده از تونل‌ها زیر غزه و به طور ویژه در شمال غزه است. این شبکه‌ای است که حماس برای جابه‌جایی، مخفی کردن و پناه دادن استفاده می‌کند.»

کنریکوس با تاکید بر این که ارزیابی عملیات ارتش اسرائیل ادامه دارد، افزود: «ما این شبکه را مترو می‌نامیم.»

 

افزایش آمار قربانیان در دو طرف

به گفته مقام‌های بهداشتی در شمال نوار غزه، یک زن و سه فرزندش در جریان یک حمله هوایی ارتش اسرائیل در صبح روز جمعه کشته شدند و جنازه آنها زیر آوار خانه‌شان پیدا شد. بر اساس گزارش این منابع، ۱۳ نفر در این حمله کشته شدند.

فلسطینی‌ها می‌گویند از ابتدای درگیری‌ها از دوشنبه تاکنون دست‌کم ۱۲۲ نفر در نوار غزه کشته شدند که ۳۱ کودک و ۲۰ زن در میان کشته‌شدگان هستند. همچنین حدود ۹۰۰ نفر دیگر بر اثر حملات هوایی اسرائیل زخمی شدند.

در مقابل، اسرائیل اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان در خاک این کشور به هشت نفر افزایش یافت. این افراد کشته شده، شامل یک سرباز نیروهای گشتی اسرائیل در خط مرزی با غزه و شش غیرنظامی اسرائیلی و یک کارگر هندی هستند.

همچنین به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، مقام‌های اطلاعاتی اسرائیل بر این باورند تاکنون دست‌کم ۷۵ نفر از اعضای حماس و جهاد اسلامی در حملات ارتش اسرائیل کشته شده‌اند. طبق این گزارش، دست‌کم ۲۰ نفر از آن‌ها سمت‌های اصلی یا مسئولیت‌های فنی در این گروه‌ها داشته‌اند.

دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه اعلام کرد بیش از ۲۰۰ خانه در غزه در جریان حملات اخیر به طور جدی آسیب دیده و صدها نفر به دنبال پناهگاه هستند.

 

درگیری‌های مرگبار در کرانه غربی رود اردن و تنش در مرزها

همچنین شش فلسطینی روز جمعه در چندین درگیری در چند شهر کرانه باختری با ارتش اسرائیل کشته و حدود صد نفر دیگر نیز زخمی شدند.

پیش از این نیز بارها تظاهراتی در این منطقه در اعتراض به شهرک‌سازی‌های اسرائیل صورت گرفته است. 

همزمان، روز جمعه گزارش‌هایی از تلاش معترضان طرفدار فلسطینیان برای ورود به خاک اسرائیل در مرزهای این کشور با اردن و لبنان منتشر شد. 

 

 

به گزارش رویترز پلیس ضدشورش اردن صدها معترض را که به سوی پل ارتباطی اردن و کرانه باختری روانه شده بودند، متفرق کردند. پلیس اردن برای پراکنده کردن این افراد از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله هوایی استفاده کرد.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، گروهی از ساکنان لبنان نیز تلاش کردند از حصار مرزی با اسرائیل رد شده و وارد خاک این کشور شوند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: