"برای چیره شدن بر پاندومی کرونا چه باید کرد؟" دکتر حسن زهتاب

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی

سخنران: دکتر حسن زهتاب، عضو هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

زمان: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

ساعت: ۹ شب به وقت تهران

لینک گروه : https://t.me/joinchat/PyFLGm034SEwMDRh

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی

سخنران: دکتر حسن زهتاب، عضو هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

زمان: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

ساعت: ۹ شب به وقت تهران

لینک گروه : https://t.me/joinchat/PyFLGm034SEwMDRh

سوالات مطرح شده در جلسه: 

 • آیا واکسن های ساخته شده ای که این روزها استفاده میشوند توان مقابله با همه انواع جهش یافته ویروس کرونا از جمله نوع هندی آن را دارند ؟ آیا امکان دارد این جهش ها به جایی برسد که این واکسن ها روی آنها تاثیری نداشته باشد ؟
 • با درود و خوش آمد به شما  رفیق زهتاب  ! ایران از جمله کشورهایی است که بسیار کند  موضوع واکسیناسیون را پیش می برد و تا به امروز تنها 1/2 درصد جمعیت خود که حدود یک میلیون نفر است را واکسینه کرده است . و در خوشبینانه ترین حالت با این میزان پیشروی و نوع تهیه واکسن شاید در حدود یکسال زمان لازم باشد که نیمی از جمعیت کشور واکسینه شوند  . بنظر شما چه راه های برای مردم وجود دارد تا بتوانند دولت و مسوولان را وادارند تا موضوع واکسیناسیون را در الویت کارهای خود قرار دهند ؟
 • رفیق زهتاب در هفته گذشته حدود صد کشور در جهان خواستار شدند تا فرمول تهیه واکسن در اختیار همه ی کشور ها قرار گیرد تا روند واکسیناسیون برای ریشه کنی کرونا با سرعت بیشتری صورت گیرد . چرا بعضی از کشورها با این درخواست موافقت نمی کند و جهان برای تحقق این شعار چه چاره ای دارد ؟
 • در اخبار بود که دولت اسرائیل واکسن هایی را دور ریخت و به مردم فلسطین نداد ، شما در این مورد چه می دانید ؟
 • ظاهرا کرونا در چین شیوع پیدا کرد، در یک شهر حدود 13 میلیونی و جمعا در دو شهر با حدود 26 ملیون جمعیت، کمتر از صد هزار نفر مبتلا شدند و کمتر از 5000 نفر فوت کردند. ویروس از این شهر در دل چین 1/5 میلیاردی پخش نشد ولی در جهان از ووهان در این سطح وسیع پخش شد و کشورهای پیشرفته حتی تا حالا نتوانستند که به آن پایان بدهند و قربانیان میلیونی دادند. آیا این سناریو کمی عجیب نیست؟ و جهان نمی باید به قضیه با دید  جدیدی نگاه کند
 • برای چیره  شدن بر پیامدهای روانی  پاندمی کرونا چه توصیه هایی دارید ؟
 • درود رفیق عزیزجناب دکتر زهتاب،آیا برای چیره شدن برپاندومی کرونا،جزاجرای قرنطینه درکنار تامین معاش فرودستان ونیزواکسیناسیون رایگان وهمگانی، راه دیگری بنظرتون میرسد؟ آیااین اقدامات ازسوی رژیم فاسدی که نه اراده ونه لیاقت آن را دارد، بطور اساسی انجام میگیرد؟ باتوجه به ناکارآمدی رژیم جز اتحاد ویکپارچگی مردم بصورت گسترده راه دیگری که بتواند رژیم را وادار به تمکین کند وجوددارد؟
 • نیکلاس شوآب رییس سازمان جهانی تجارت در کتاب خودش Great reset که در سال 2020 منتشر شد، نوشت: سوال این است پاندمی کی به پایان می رسد؟ جواب: پاندمی هرگز به پایان نمی رسد. نظر شما در مورد این گفته او چیست؟
 • ایالت ما ، آلبرتا در کانادا در اداره کردن مشکل پاندمی کرونا از بدترین  ها در جهان بوده است چون فردی مثل ترامپ  مسئول این ایالت است - به  نظر میرسد هر جا نیروهای راست افراطی و محافظه کاران راست حاکم بوده اند شرایط بدتر بوده ، اینطور نیست ؟
 • درود نقش دو سیستم سرمایه داری و سوسیالیستی در جهان بمانند چین کوبا و ویتنام و کره شمالی و..بلعکس آن در کشورهای سرمایه داری مانند آمریکا و آلمان و انگلیس و فرانسه را با توجه به اینکه از امکانات کمتری برخوردار بودند و موفقیت های بی نظیری در جلوگیری از کرونا و مرگ ناشی از آن انجام دادند ، ریشه این برتری را در چه می بینید ؟ سپاس
 • برخی از فعالان کارگری اصرار داشتند که اول ماه مه امسال شعار واکسن همگانی ، فوری و رایگان به شعار برجسته کارگران میهن مان تبدیل شود و بر این تاکید داشتند که هستی طبقه کارگر به رهایی او مقدم بر رهایی اوست - نظر شما در این مورد چیست ؟- نظر حزب چپ در این مورد چه بود ؟
 • چرا سازمان جهانی بهداشت فقط واکسن شرکتهای داروسازی غربی را تایید شرایط اضطرار کرد؟
 • متاسفانه در فضای سیاسی ما یک عده همه چیز را منوط به انقلاب اجتماعی و سرنگونی رژیم میدانند و به نوعی بی عملی را  دامن میزنند و یک عده هم فقط چشم به بالا دارند و منتظر لطف مسولین هستند - به نظر شما نیروهای سیاسی برای مقابله با پاندمی کرونا چه فعالیت های مشترکی را می توانند سامان دهند ؟
 • در آمریکا و کانادا حدود ۳۰ درصد مردم در یک نظر سنجی اعلام کردند که از زدن واکسن اجتناب خواهند کرد - با چنین کسانی چه باید کرد ؟
 • با درود، ‌کندی واکسیناسیون در بسیاری کشور ها وجود دارد مثلا در کره جنوبی و ژاپن و استرالیا آمار واکسیناسیون کوید بسیار پایین است و این مختص ایران نیست\
 • جهان پس از کرونا چگونه خواهد بود. ترس از آینده باید داشته باشیم؟
 • درود جناب دکتر بر اساس فرموده شما کشور ویتنام یک فرد پزشکی با تدابیر درست توانست در زمینه مقابله با کرونا بهترین نمونه جهانی را در نظام به استباط شما "سرمایه داری ویتنام" پیش ببرد چرا یک پزشک در انگلیس و آلمان نتوانست این کار را بکند ؟
 • بخشی از مشکلات مربوط به پاندمی در جوامع سرمایه داری نئولیبرال با توجه به کالایی شدن بهداشت زیربناهایی که امر بهداشت همگانی را بتواند به درستی پوشش دهد وجود ندارد . همین امر موجب شده است که در این کشور ها قربانیان بسیاری داشته باشند . آبا توجه به اینکه حق بر سلامت یکی از اهداف خقوق بشر است یا اراده ای در سازمان بهداشت جهانی و یا سازمان ملل متحد وجود دارد تا کالایی شدن بهداشت را ممنوع کند ؟
 • اقای دکتر نظرتون در مورد وعده وزیر بهداشت خامنه ای مبنی بر تولید واکسن ایرانی در خرداد ماه ۱۴۰۰ به  تعداد ۲۰ میلیون نفر و واکسینه کردن مردم چیست؟ مکنه واقعیت داشته باشه توان این کارو داریم ؟  درمان اخوندی!
 • آیا کشوری که حاضر نبود مردم را قرنطینه کند چون آنرا برخلاف اصول دمکراسی می دانست و می گفت اینکار را فقط دیکتاتوری هایی مانند چین انجام می دهند، آیا قابل توجیه است که با محدود کردن‌های اجتماعی و حقوقی مردم، واکسیناسیون اجباری را پیاده کند ؟
 • اخیرا سازمانها ونهادهای مدنی اتحادیه اروپا را متهم کردند که قراردادهای غیر شفاف با شرکت‌های دارویی برای تهیه واکسن بسته اند و مبالغ گزافی را به شرکتهای دارویی دادند، ولی به مردم دقیقا اعلام نکردند ، در حالیکه تعهدات طبق قراردادها هم حتی انجام نشده. سودهای کلان شرکتهای دارویی نیز مورد پرسش مردم است. نظر شما در این رابطه چیست، آیا این امر موجب شفاف سازی  نقش شرکتهای دارویی و سود جویی آنها از پاندمی خواهد شد؟
 • درود آیا ساز مان بهداشت جهانی به نقش    خود، خارج از فشارهای جهان سر مایه داری؛ می تواند در همگانی کردن بهداشت جهانی، و حتی اظهار نظر علمی خارج از تحمیلات  حامیان مالی آن، بپر دازد واساسن استقلال علمی و عملکردی برای این ساز مان را قبول دارید یا نه ؟
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: