درخواست جهانی برای حفظ جان غیرنظامیان

سازمان ملل متحد، آمریکا و بریتانیا در کنار دیگر اعضای جامعه جهانی از حماس و ارتش اسرائیل خواسته‌اند که برای حفظ جان غیرنظامیانی که در میانه درگیری این دو مانده‌اند، تلاش کنند. تصاویر بیرون آوردن کودکان از زیر آوار در غزه و همچنین تصاویر مردم عادی که در اسرائیل هراسان به سوی پناهگاه می‌دوند، واکنش‌های جهانی به دنبال داشته است.

.

این درگیری که اکنون وارد هفته دوم خود شده است تا کنون بیش از ۲۱۲ کشته از جمله ۶۱ کودک در غزه برجای کذاشته است و در اسرائیل هم تاکنون ۱۰ نفر از جمله دو کودک بر اثر حملات موشکی حماس کشته شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید اکثر کشته‌شدگان در غزه، شبه‌نظامی هستند و کشته شدن کودکان در جریان این حملات هوایی "غیرعمدی" روی داده است.

اما حماس که در ۱۴ سال گذشته کنترل غزه را در دست داشته کشته شدن جمع کثیری از شبه‌نظامیان خود را تایید نکرده است.

در همین حال، نیمه‌شب دوشنبه، ۱۷ مه و بامداد سه‌شنبه همچنان آژیرهای خطر در اسرائیل و جنوب و شمال این کشور از جمله نواحی در مرز لبنان به صدا در آمد که معمولا همزمان با آغاز شلیک موشک و راکت از سوی غزه اتفاق می‌افتد.

از سوی دیگر، مقام‌ها و رهبران سیاسی و حکومتی در اسرائیل خواستار ادامه حملات به غزه شده‌اند.

همه اینها منجر شده که نگرانی از ادامه خون‌ریزی‌ها بالا گرفته و تقاضاها برای برقراری آتش‌بس و حفاظت از جان غیرنظامیان افزایش یابد.

روز دوشنبه، رهبران کشورها و مجامع جهانی و همچنین سازمان‌های حقوق بشری هشدار دادند که اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان و کشته‌شدن شهروندان باید هر چه زودتر صورت گیرد.

در بریتانیا، سخنگوی بوریس جانسون، نخست‌وزیر، گفته اسرائیل باید از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان اجتناب کند اما همزمان نسبت به "استفاده حماس از صنایع زیربنایی شهر و جمعیت غیرنظامی به عنوان سپر (انسانی) در حین عملیات" ابراز نگرانی کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا هم از هر دو طرف مخاصمه خواسته که برای حفظ جان غرنظامیان، به ویژه کودکان، اقدام کنند و تصریح کرده که اسرائیل "به عنوان یک حکومت دموکراتیک مسئولیت بیشتری" در این رابطه دارد.

سازمان ملل متحد هم از تخریب تاسیسات زیربنایی و حتی مدارس و بیمارستان‌ها در غزه ابراز نگرانی شدید کرده است و هشدار داده که چنین آسیب‌هایی در غزه که تا پیش از این درگیری‌های جدید هم ۲ میلیون نفر ساکن آن در فقر به سر می بردند، به تشدید بحران انسانی کمک خواهد کرد. سازمان ملل متحد می‌گوید در جریان حملات یک هفته گذشته دست کم ۴۰ بیمارستان و مدرسه در غزه "آسیب یا به کلی تخریب" شده است.

سازمان ملل متحد همچنین نسبت به کمبود اقلام پزشکی، سوخت و متوقف شدن خدمات عمومی هشدار داده است.

دکتر مایک ریان، مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هم گفته حملات به مراکز بهداشتی و درمانی باید فورا متوقف شود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار توقف درگیری ها شده و گفته با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در همین رابطه گفتگو کرده است.

با وجود این، سخنگوی خانم مرکل گفته صدراعظم آلمان از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات، حمایت می‌کند.

فرانسه و مصر هم خواستار آتش‌بس فوری شده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید ۴۰ مدرسه و بییمارستان در غزه بر اثر حملات هوایی تخریب یا به کلی نابود شده‌اند

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

سازمان ملل متحد می‌گوید ۴۰ مدرسه و بییمارستان در غزه بر اثر حملات هوایی تخریب یا به کلی نابود شده‌اند

آمریکا 'برای سومین بار مانع از صدور بیانیه شورای امنیت برای آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها شد'

در همین حال، خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های منطقه گزارش داده‌اند که آمریکا برای سومین بار در یک هفته گذشته مانع از طرح و بررسی پیش‌نویس بیانیه آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینیان در شورای امنیت سازمان ملل شده است.

خبرگزاری فرانسه و سایت تایمز اسرائیل به نقل از دیپلمات‌های شورای امنیت از مخالفت آمریکا با درخواست علنی آتش‌بس خبر داده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم گفته است که هدف آمریکا توقف درگیری‌هاست اما افزوده ایالات متحده معتقد است مذاکرات دیپلماتیک فشرده و بی‌سر و صدا با رهبران منطقه، از درخواست عمومی برای برقراری آتش‌بس موثرتر است.

نروژ، تونس و چین در پیش‌نویس بیانیه‌ای که به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت ارائه دادند خواستار توقف خشونت‌ها، احترام به قوانین بشردوستانه بین‌المللی از جمله حفاظت از جان غیرنظامیان به ویژه کودکان شده بودند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بررسی بحران خاور میانه جلسه فوق‌العاده برگزار می‌کند.

در شهر اشدود در جنوب اسرائیل هم این خانه مسکونی در پی اصابت موشک‌هایی که از سوی غزه پرتاب شده‌اند تخریب شده است

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،

در شهر اشدود در جنوب اسرائیل هم این خانه مسکونی در پی اصابت موشک‌هایی که از سوی غزه پرتاب شده‌اند تخریب شده است

کشته شدن فرمانده ارشد جهاد اسلامی

صبح امروز ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حملات هوایی دیشب "۳۵ هدف تروریستی" را بمباران و ۱۵ کیلومتر از شبکه تونل‌های جنبش حماس در نوار غزه را نابود کرده است. اسرائیل همچنین گفته است که در این حملات خانه‌ ۹ نفر از فرماندهان ارشد حماس را هدف قرار داده است.

به گفته ارتش اسرائیل در این حملات یکی از فرماندهان ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم کشته شده است.

حسام ابو هربید، فرمانده جهاد اسلامی در شمال غزه بود و به گفته خبرنگاران یکی از مهم‌ترین فرماندهانی است ‌که در حملات اسرائیلی در یک هفته اخیر کشته شده است.

این فرمانده جهاد اسلامی در اردوگاه پناهجویان جبالیا در شمال غزه هدف قرار گرفته است.

آمستردام

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

تظاهرات حمایت از فلسطین در نقاط مختلف جهان برگزار شده است - آمستردام، ۱۶ مه

این حملات که بامداد امروز دوشنبه با ۵۴ جنگنده و در عرض ۲۰ دقیقه صورت گرفت، از جمله شدیدترین حملات هوایی اسرائیل به غزه در یک هفته اخیر گزارش شده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید این حملات در واکنش به پرتاب ۶۰ راکت از غزه به شهرهای بئرشبع و اشکلون (عسقلان) صورت گرفته است.

تعداد راکت‌های شلیک شده از نوار غزه نسبت به دو شب قبل از آن که ۱۲۰ و ۲۰۰ راکت پرتاب شده بود، کاهش یافته است.

سپر دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل اغلب راکت‌های شلیک‌شده را قبل از اصابت، رهگیری و منهدم می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید حملات به غزه "با تمام قوت" ادامه خواهد داشت.

او روز یکشنبه بعدی از جلسه کابینه امنیتی در نطقی تلویزیونی به مردم اسرائیل گفت: "ما تا هر زمان که لازم باشد اقدام می‌کنیم تا آرامش و آسایش را به شما شهروندان اسرائیل برگردانیم. این کار زمان می‌برد."

گنبد آهنین
 
 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: