وزیر خارجه لبنان : داعش از سوی کشورهای دوست و برادر به منطقه آورده شد

وزارت خارجه عربستان سعودی در اعتراض به اظهارات اخیر شربل وهبه وزیر خارجه لبنان درباره دلایل شکل‌گیری داعش، سفیر لبنان در ریاض را فراخواند و این اظهارات را به شدت محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، وزارت خارجه این کشور روز سه‌شنبه نامه اعتراض رسمی خود به این سخنان را به سفیر لبنان در ریاض تحویل داد.

جنجال اظهارات وزیر خارجه لبنان در شکل‌گیری داعش؛ عربستان سعودی سفیر لبنان را احضار کرد

وزارت خارجه عربستان سعودی در اعتراض به اظهارات اخیر شربل وهبه وزیر خارجه لبنان درباره دلایل شکل‌گیری داعش، سفیر لبنان در ریاض را فراخواند و این اظهارات را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، وزارت خارجه این کشور روز سه‌شنبه نامه اعتراض رسمی خود به این سخنان را به سفیر لبنان در ریاض تحویل داد.

شربل وهبه شامگاه دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الحره گفت: «داعش از سوی کشورهای دوست و برادر به منطقه آورده شد.» 

او ادامه داد: «این کشورها داعش را آوردند و در دشت نینوا و انبار (در عراق) و پالمیرا (در سوریه) مستقر کردند.»

هر چند که وزیر خارجه لبنان به طور مستقیم نام کشوری را ذکر نکرد، اما اظهارات او کنایه‌ای به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس تفسیر شد.

وزارت خارجه عربستان سعودی این اظهارات را «توهین‌آمیز و بی‌اساس» خطاب به دولت و ملت عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس خواند و اضافه کرد: «اینگونه اظهارات با ساده‌ترین آداب دیپلماتیک در تضاد بوده، و تناسبی با روابط تاریخی و عمیق دو کشور ندارد.»

ریاض همچنین نسبت به «پیامدهای منفی این گونه سخنان» بر روابط دو کشور عربستان سعودی و لبنان هشدار داده است.

وزیر خارجه لبنان در گفت‌وگو با الحره همچنین از حزب‌الله لبنان دفاع کرد و گفت سلاح‌های این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، «بیمه‌‌ای» برای لبنان در برابر اسرائیل است.

او همچنین در واکنش به انتقاد یک مهمان شبکه الحره علیه میشل عون و دامادش، جبران باسیل، تهدید کرد که برنامه را ترک می‌کند و گفت: «کسانی که خاشقجی را در استانبول کشتند حق ندارند این چنین سخن بگویند.»

پیش از واکنش عربستان سعودی، این اظهارات در خود لبنان با واکنش‌هایی روبه‌رو شد.

سعد حریری، نخست وزیر منتخب لبنان همان شامگاه دوشنبه این اظهارات را «خرابکاری» در روابط لبنان و کشورهای عربی خواند گفت: «گویا بحران‌هایی که کشور در آنها غرق شده و تحریم‌هایی که وضع شده کافی نیست.»

اشاره حریری به تحریم‌هایی است که اخیرا از سوی عربستان سعودی علیه لبنان وضع شده است. 

این تحریم‌ها پس از آن اعمال شد که ریاض از کشف ماده مخدر در محموله‌های واردشده انار از لبنان خبر داد.

 

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: