آمریکا خواستار تحقیقات 'شفاف' درباره سرمنشاء ویروس کرونا شد

وزیر بهداشت آمریکا سازمان بهداشت جهانی را ترغیب کرده است از "شفافیت" مرحله بعدی تحقیقات درباره سرمنشاء ویروس کرونا اطمینان حاصل کند. خاویر باسِرا در یک نشست سازمان بهداشت جهانی در سطح وزرا گفت که کارشناسان بین المللی باید اجازه ارزیابی منبع ویروس کرونا را داشته باشند.

گزارش هایی در رسانه های آمریکا منتشر شده که حاکی از شواهد فزاینده از این مساله است که ویروس ممکن است از آزمایشگاهی در چین نشت کرده باشد.

کووید-۱۹ اولین بار در سال ۲۰۱۹ در ووهان واقع در استان مرکزی هوبِی شناسایی شد.

از آن زمان تاکنون بیش از ۱۶۷ میلیون مورد ابتلا و ۳.۴ میلیون مورد مرگ در سراسر جهان ثبت شده است.

در ماه مارس امسال سازمان بهداشت جهانی گزارشی را که مشترکا با محققان چینی در مورد سرمنشاء کووید-۱۹ تهیه کرده بود منتشر کرد. در آن گزارش آمده بود "بی اندازه بعید است" این ویروس از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان نشات گرفته باشد. سازمان بهداشت جهانی در عین حال اذعان کرد که مطالعات بیشتری لازم است.

اما سوالات همچنان باقی است و گزارش های منسوب به منابع اطلاعاتی آمریکا حاکیست که سه عضو موسسه ویروس شناسی ووهان در ماه نوامبر ۲۰۱۹ در بیمارستان بستری شدند، چند هفته پیش از آنکه چین به اولین مورد این بیماری تازه در ووهان اذعان کند.

پکن با عصبانیت این گزارش ها را رد کرده و مکررا گفته که ویروس ممکن است در عوض از آزمایشگاهی در آمریکا آمده باشد.

شیوع اولیه ویروس کرونا به بازار ماهی فروشی ووهان ارتباط داده شده بود

 

شیوع اولیه ویروس کرونا به بازار ماهی فروشی ووهان ارتباط داده شده بود

خاویر باسِرا وزیر بهداشت آمریکا روز سه شنبه در نشست سازمان بهداشت جهانی مستقیما از چین نام نبرد. اما او ابهامی باقی نگذاشت که آمریکا انتظار جدیت بیشتر در مرحله بعدی تحقیقات را دارد.

او در سخنان خود در مجمع بهداشت جهانی که کنفرانسی است که سازمان بهداشت جهانی ترتیب می دهد گفت: "همه گیری کووید-۱۹ نه فقط یک سال از زندگی ما، بلکه جان میلیون ها انسان را گرفت."

او گفت: "فاز ۲ تحقیقات درباره سرمنشاء کووید باید تحت شرایطی شفاف، و با اتکا بر علوم انجام شود و کارشناسان بین المللی حاضر در آن استقلال لازم برای ارزیابی کامل سرمنشاء ویروس و شرایط حاکم بر روزهای نخست شیوع را داشته باشند."

کاخ سفید روز سه شنبه گفت که از سازمان بهداشت جهانی انتظار "ارزیابی تخصصی سرمنشاء همه گیری را دارد به طوری که از مداخله یا سیاسی سازی مصون باشد."

آنتونی فاوچی، مدیر موسسه آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا، که مشاور ارشد رئیس جمهور این کشور در امور پزشکی است گفته که به اعتقاد او ویروس از حیوانات به انسان منتقل شد، هرچند در ماه جاری اذعان کرد که دیگر مطمئن نیست که کووید-۱۹ به طور طبیعی تولید شده باشد.

سال پیش ادعاها در مورد نشت این ویروس از آزمایشگاه ووهان، که دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا هم تکرار می کرد، عمدتا به عنوان یک نظریه توطئه مردود شناخته می شد. بسیاری از رسانه های آمریکایی این نظریه را نادرست توصیف می کردند.

آقای ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای که در اختیار نیویورک پست قرار گرفت نوشت: "برای من از همان اول واضح بود، اما طبق معمول به شدت از من انتقاد کردند. حالا می گویند که او (ترامپ) راست می گفت."

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: