روحانی: اگر به عراقچی اختیار بدهیم، همین امروز تحریم می‌تواند برداشته شود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید اگر به عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور اختیار داده شود، همین امروز می تواند توافق احیای برجام برای رفع تحریم را نهایی کند.

روحانی در جلسه هیات دولت گفته است: "دولت سه سال و نیم جنگ را به پایان رسانده است و آمریکا را به پای میز مذاکره در وین کشانده و حرف زده و مسائل مهم را حل و فصل کرده و اگر بخواهند همین امروز دوم تیر ما می توانیم تحریم را تمام کنیم".

به نظر می‌رسد منظور وی از "سه سال و نیم جنگ" اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا در ارتباط با توافق هسته ای برجام چند ماه پیش از خروج رسمی این کشور از این توافق باشد.

رئیس جمهور ایران در اظهاراتی که به ظاهر مخاطب آن نامشخص است گفت: "همین امروز به آقای عراقچی اختیار بدهیم برود وین و در عرض چند روز توافق را نهایی کند و تحریم هم برداشته شود".

آقای روحانی گفته: "ما کارمان را انجام دادیم. حالا یک سری پیچ و خم و گرفتاری سیاسی دارد الان نمی خواهم وارد آن بشوم".

پیش از این آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که مسائل مربوط به سیاست خارجی در اختیار وزارت خارجه نیست بلکه در نهادهای بالادستی مورد تصویب قرار می‌گیرد.

در روزهای اخیر منابع دولتی ایران تایید کرده اند که کمیته‌ای برای تطبیق بررسی متن نهایی توافق احیای برجام با قوانین مجلس شورای اسلامی تشکیل شده که نمایندگانی از دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی در آن عضویت دارند.

دور ششم مذاکرات وین به تازگی به پایان رسیده و تقریبا همه طرف ها در آن گفته اند به سطحی از توافق رسیدند که دور هفتم می‌تواند منجر به اعلام توافق نهایی شود. این مذاکرات با حضور ایران و کشورهای عضو برجام (چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه به علاوه آلمان) برگزار می شود و طی آن ایران و آمریکا هم به طور غیرمستقیم با هم تماس دارند. آیت‌الله خامنه‌ای مقام‌های دولتی ایران را از دیدار با مقام‌های آمریکا منع کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از این گفته بود که احیای توافق برجام "به احتمال زیاد" تا پیش از پایان دولت حسن روحانی در نیمه مرداد به نتیجه خواهد رسید و توافق به دست خواهد آمد.

بر اساس این گزارش ها آقای ظریف اوایل هفته جاری گفته بود "جدیدترین متن ویرایش شده توافق را دیدم. متن خالص و خالص‌تر شده است. پرانتزها (به معنی موارد مورد اختلاف) در حال حذف شدن است".

هدف از احیای توافق برجام رفع تحریم های اتمی آمریکا از ایران و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی است.

طرف های مذاکره می گویند با وجود پابرجا بودن اختلافات، به توافق نهایی خوشبین هستند.

عراقچی

 

عباس عراقچی تاکنون شش دور در مذاکرات احیای برجام شرکت کرده است

میخائیل اولیانف سفیر روسیه در وین که در مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام حضور دارد، پیشتر، به طور محتاطانه‌ تاریخی برای توافق رفع تحریم آمریکا و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی ارائه کرده بود.

آقای اولیانف گفته بود که مایل است تاریخ ۱۵ ژوئیه برابر با ۲۴ تیرماه را به عنوان یک تاریخ هدف برای رسیدن به توافق اعلام کند که مصادف با ششمین سالگرد به دست آمدن توافق اتمی برجام هم محسوب می شود.

با این حال سفیر روسیه گفته وضعیت اجازه شرط بندی در این تاریخ را به او نمی دهد و نمی توان این زمان را بیش از حد جدی گرفت.

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران هم در پایان دور ششم مذاکرات درباره نتایج به دست آمده ابراز خوشبینی کرده بود.

دولت حسن روحانی که آخرین هفته های خود را سپری می کند، تقریبا تمام دوره چهار ساله اخیر را با تحریم های آمریکا سپری کرد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته بود که تحریم ها باعث شد درآمد نفتی ایران از ۱۰۰میلیارد دلار به کمتر از ۸ میلیارد دلار برسد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر شده بود گفته بود که درآمد بانک مرکزی از حدود ۴۵ میلیارد دلار در سال به ۵ میلیارد رسیده بود.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران که حدود شش هفته دیگر دوره خود را آغاز می کند گفته است دولت او سرنوشت کشور را به توافق هسته ای برجام "گره نخواهد زد."

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: