استقبال فرمانده ارتش اسرائیل از همکاری 'بی سابقه' با آمریکا در قبال ایران

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در پی دیدار با فرماندهان نظامی ارشد آمریکا از همکاری «بی سابقه» با ایالات متحده از جمله در قبال ایران خبر داده است.

ژنرال آویو کوخاوی که از یکشنبه گذشته در آمریکا بسر می برد در مقر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)، واقع در ایالت فلوریدا، با ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده این ستاد درباره چند موضوع از جمله اوضاع غزه، سوریه و ایران گفتگو کرده است.

ژنرال کوخاوی روز چهارشنبه (۲۳ ژوئن) در بیانیه‌ای گفت: «همکاری عملیاتی ارتش اسرائیل با ارتش ایالات متحده از حیث گستردگی بی‌سابقه است و به اوج جدیدی رسیده است.»

فرمانده ارتش اسرائیل درباره جوانب این همکاری «بی سابقه» جزییاتی ارایه نکرد. او افزود: «هدف مشترک و اصلی اقدام برای دو ارتش، خنثی سازی تجاوزات ایران است.»

ژنرال کوخاوی در ماه ژانویه امسال در هشداری تلویحی به دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هرگونه بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را یک «اشتباه» خواند و از دستور خود مبنی بر تدارک چند برنامه عملیاتی نظامی در قبال ایران خبر داد.

او طی نطقی در تل آویو گفته بود: «بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ یا حتی توافقی مشابه که از جنبه‌های مختلف بهبود یافته باشد، از نقطه نظر عملیاتی و استراتژیک برای اسرائیل بد یا اشتباه است.»

با وجود هشدارهای مقامات اسرائیلی، آمریکا و سایر طرف های برجام در وین اتریش مذاکرات برای احیای این توافق را از سر گرفتند و پس از چند دور گفتگو درباره احتمال به ثمر رسیدن آن ابراز خوش بینی کرده اند.

ژنرال کوخاوی در بیانیه روز چهارشنبه خود گفت: «ایران به دنبال ایجاد و استقرار تروریست‌ها در بسیاری از کشورها است و همچنان تهدید منطقه‌ای از نظر تکثیر هسته ای، سیستم‌های پیشرفته تسلیحاتی از جمله توانایی‌های موشک بالستیک و تأمین مالی ارتش‌های تروریستی است.»

ایران اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی را رد می کند و برنامه موشکی خود را نیز دفاعی می داند.

دیدار با رئیس سیا

ارتش اسرائیل می گوید که ژنرال کوخاوی قرار است با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم دیدار تا در مورد «تحکیم موقعیت ایران در منطقه خاورمیانه» و «نقایص توافق برجام» صحبت کند و «چند روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی‌های هسته‌ای نظامی ارائه کند.»

ایران می گوید قصد دستیابی به بمب هسته ای را ندارد. مقامات ایرانی از جمله رهبر آن آیت‌الله علی خامنه‌ای در گذشته هشدار داده اند که در صورت اقدام نظامی اسرائیل، «جمهوری اسلامی تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.»

اظهارات فرمانده ارتش اسرائیل در حالی مطرح شد که روز چهارشنبه رسانه‌های حکومت ایران از «اقدام خرابکارانه علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی در اطراف کرج» خبر دادند که به گفته آنها ناکام ماند و خساراتی مالی یا تلفات جانی در پی نداشت.

نورنیوز، پایگاه خبری منتسب به شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که این حمله بامداد چهارشنبه رخ داد.

هنوز جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده است. گفته می شود که تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد.

در آخرین مورد از حملات به تاسیسات هسته‌ای ایران، یکشنبه ۲۲ فروردین امسال، انفجاری در سیستم برق تاسیسات اتمی نطنز رخ داد که مقامات بلندپایه ایران آن را "تروریسم هسته‌ای" خواندند.

چند روز پس از آن حادثه، وزارت اطلاعات ایران فردی را به عنوان "عامل خرابکاری" تاسیسات هسته‌ای نطنز را معرفی کرد اما رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که اسرائیل پشت این حمله قرار داشت.

یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، اخیرا در مصاحبه‌ای بی‌سابقه با شبکه ۱۲ اسرائیل ابعاد تازه‌ای از عملیات اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در قبال ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی را فاش کرد.

آقای کوهن حاضر نشد صراحتا مسئولیت خرابکاری در تاسیسات نطنز را بپذیرد اما گفت: «ما به ایران روشن می‌گوییم: نمی‌گذاریم به تسلیحات هسته‌ای دست یابید. کجای این حرف را نمی‌فهمید؟»

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: