روحانی: اعتراض‌ها به قیمت واکسن داخلی بیخود است
همزمان با ادامه واکنش‌ها به «پفیوز» خوانده شدن منتقدان قیمت واکسن داخلی از سوی رییس روابط عمومی وزارت بهداشت، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعتراض‌ها به قیمت بالای واکسن داخلی را «یک دوگانه سازی بیخود» خواند.

 

همزمان با ادامه واکنش‌ها به «پفیوز» خوانده شدن منتقدان قیمت واکسن داخلی از سوی رییس روابط عمومی وزارت بهداشت، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعتراض‌ها به قیمت بالای واکسن داخلی را «یک دوگانه سازی بیخود» خواند.

روحانی روز شنبه پنجم تیرماه گفت که هنوز قیمت نهایی واکسن داخلی محاسبه نشده و مبنای محاسبه ریالی است و نه ارزی.

او با اشاره به اینکه قیمت واکسن داخلی بر اساس «سرمایه‌گذاری، مواد اولیه و با یک سود قابل ملاحظه» محاسبه می‌شود گفت «جای دعوا و نزاع نیست» که قیمت واکسن خارجی ۱۰ یا سه دلار، اما واکسن داخلی هفت یا هشت دلار است.

انتشار خبر قیمت ۲۰۰ هزار تومانی واکسن برکت واکنش برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی را به دنبال داشته و آنان اعلام کرده‌اند که قیمت این واکسن از قیمت واکسن‌های خارجی بیشتر است.

واکسن برکت توسط ستاد اجرایی فرمان امام، از نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی، تولید و به دولت فروخته می‌شود.

روحانی تزریق واکسن برکت توسط رهبر جمهوری اسلامی را یک «تشویق و قدردانی بزرگ» برای سازندگان واکسن ایرانی دانست.

علی خامنه‌ای روز جمعه پس از تزریق واکسن برکت گفت که «استفاده از واکسن خارجی در کنار واکسن ایرانی نیز ایرادی ندارد اما باید به واکسن ایرانی احترام بگذاریم.»

رهبر جمهوری اسلامی دی‌ماه ۹۹ در یک سخنرانی ورود واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را به ایران ممنوع اعلام کرده بود. با این حال پس از حضور او در برخی مراسم عمومی این گمانه مطرح شد که او واکسن خارجی تزریق کرده است.

حسن روحانی روز شنبه همچنین گفت که «خرید واکسن خارجی کار دقیق و درستی بود» و همچنان نیاز به خرید واکسن خارجی وجود دارد، چرا که واکسن داخلی به تعداد کافی وجود ندارد.

او اعلام کرد که هلال احمر ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از چین خریده و ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از سهمیه  کوواکس خریداری شده اما مقدار کمی از آن وارد شده است.

 

ادامه واکنش ها به سخنان جهانپور

توییت کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در روزهای گذشته بازتاب‌های زیادی داشته و علی مجتهدزاده، وکیل، به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از او شکایت کرده است.

همزمان در فضای مجازی نیز كارزاری برای شکایت از او به راه افتاده است.

جهانپور در توییتی با اشاره به انتقادها از قیمت واکسن داخلی کرونا نوشته بود: «مرحوم شریعتی به خطا در جای دیگری در پی پفیوزان تاریخ می‌گشت.»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ایران، روز چهارشنبه در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، نوشته بود که «نبايد به تقابل نادرست» درباره واکسن داخلی و خارجی «دامن زد و در عين حال شايسته نيست كه به ابهام‌ها يا حتی انتقادها در رسانه‌ها و افكار عمومي با كم‌تحملی و اهانت برخورد كرد.»

با این حال جهانپور در توییت‌های دیگری بر نوشته سابق خود تاکید کرده و منتقدان واکسن داخلی را «مافیای واردات» واکسن و «اعوان و انصار» آنها خواند.

جهانپور روز چهارشنبه نوشته بود که بخش‌هایی از پیشنهادهای «مافیای واردات» را منتشر می‌کند. او از جمله تصویر یک نامه را منتشر کرده که برای واکسن اسپوتنیک روسی ۲۸ دلار پیشنهاد شده است

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: