مدارک محرمانه وزارت دفاع بریتانیا در یک ایستگاه اتوبوس پیدا شد

مدارک محرمانه و طبقه‌بندی‌ شده وزارت دفاع بریتانیا، حاوی جزئیاتی درباره ارتش و ناوشکن دیفندر، در ایستگاه اتوبوسی در کنت، در جنوب شرقی این کشور پیدا شده‌اند. یکی از این مجموعه مدارک به واکنش احتمالی روسیه به عبور این ناوشکن از آب‌های جزیره کریمه در روز چهارشنبه پرداخته است.

 

یکی دیگر از مدارک، مربوط به جزئیات برنامه حضور نظامی احتمالی ارتش بریتانیا در افغانستان است پس از پایان ماموریت ناتو به رهبری آمریکا.

دولت گفته تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است.

سخنگوی وزرات دفاع گفت یکی از کارکنان گم شدن مدارک محرنامه را گزارش کرده بود. او اظهارنظر بیشتر در این باره را "نامناسب" دانست.

این مدارک تقریبا ۵۰ صفحه بودند و بامداد سه‌شنبه پشت یک ایستگاه اتوبوس پیدا شد.

شهروندی که خواسته نامش ناشناس بماند، زمانی که به محرمانه بودن این مدارک پی برد، با بی‌بی‌سی تماس گرفت.

بی‌بی‌سی باور دارد که این مدارک، شامل ایمیل‌ و ارائه‌های پاورپوینت‌، در دفتر یک مقام ارشد وزارت دفاع تهیه شده‌اند.

مدارک مربوط به دیفندر، ناوشکن نوع ۴۵ نیروی دریایی سلطنتی، از ماموریتی خبر می‌دهد که وزارت دفاع از آن به عنوان "عبور بی‌آزار از آب‌های اوکراین" یاد کرده، در حالیکه روی سلاح‌های ناوشکن پوشانده شده و هلی‌کوپتر در آشیانه بود.

این احتمال می‌رفت که روسیه واکنش خصمانه‌ای نشان دهد، روز چهارشنبه بیش از ۲۰ هواپیما و دو ناو گارد ساحلی روسیه این ناوشکن را زیر نظر داشتند که تقریبا از بیست کیلومتری سواحل کریمه عبور می‌کرد.

وزارت دفاع روسیه گفت یک کشتی گشت شلیک اخطار کرده و یک جنگنده مسیر این ناوشکن بمباران کرده اما دولت بریتانیا این را تکذیب کرد و گفت اخطاری به این ناوشکن داده نشده است.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: