میت رامنی برای قظع کامل غنی‌سازی اورانیوم به بمباران هم متوسل می شویم

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده در آستانه‌ی سفرش به بریتانیا، لهستان و اسرائیل در مورد برنامه‌های آینده‌خود برای تغییر سیاست خارجی آمریکا سخن گفت. او معتقد است که رئیس جمهوری کنونی کشورش، باراک اوباما، جایگاه ایالات متحده در عرصه‌ی جهانی را تنزل داده است. به همین دلیل، در صورتی که در انتخابات ماه نوامبر پیروز شود، تغییرات چشمگیری در سیاست خارجی آمریکا به‌وجود خواهد آورد، تغییراتی که به گفته‌ی او قدرت آمریکا را صحنه‌ی جهانی بالا خواهند برد و...

بنه نوشته دویچه وله رقیب اوباما درانتخابات ریاست جمهوری مایل است غنی‌سازی اورانیوم در ایران را کاملا متوقف کند، رابطه با اسرائیل را تقویت نماید، به مصر تحت شرایط خاصی کمک کند و با چین و روسیه برخوردی "قاطعانه‌تر" داشته باشد

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده در آستانه‌ی سفرش به بریتانیا، لهستان و اسرائیل در مورد برنامه‌های آینده‌خود برای تغییر سیاست خارجی آمریکا سخن گفت. او معتقد است که رئیس جمهوری کنونی کشورش، باراک اوباما، جایگاه ایالات متحده در عرصه‌ی جهانی را تنزل داده است. به همین دلیل، در صورتی که در انتخابات ماه نوامبر پیروز شود، تغییرات چشمگیری در سیاست خارجی آمریکا به‌وجود خواهد آورد، تغییراتی که به گفته‌ی او قدرت آمریکا را صحنه‌ی جهانی بالا خواهند برد و این سده را "به سده‌ی آمریکایی" تبدیل خواهند کرد.

از جمله برنامه‌هایی که رامنی در پیش دارد، واداشتن جمهوری اسلامی ایران به قظع کامل غنی‌سازی اورانیوم است. او گفته است که برای این منظور به "هر گونه ابزاری" متوسل خواهد شد.

ریچ ویلیام، مشاور امور دفاعی و سیاست خارجی رامنی در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا تحت رهبری رامنی به حمله‌ی نظامی علیه ایران دست خواهد زد یا خیر، می‌گوید :«او (رامنی) یک سناریوی تهدیدآمیز قابل قبول تهیه خواهد کرد و به هر حال این گزینه را در نظر خواهد گرفت».

رامنی پیش‌بینی کرده است که اگر باراک اوباما یک بار دیگر به ریاست جمهوری برگزیده شود، ایران صاحب سلاح اتمی خواهد شد.

رابطه با چین، روسیه، اسرائیل، مصر و اروپا

 

میت رامنی: اوباما آمریکا را در عرضه جهانی تضعیف کرده است.

میت رامنی: اوباما آمریکا را در عرضه جهانی تضعیف کرده است.

میت رامنی معتقد است که باراک اوباما در برابر سیاست‌های اقتصادی چین ضعیف عمل کرده و در برابر روسیه نرمش نشان داده است. او یاد‌آوری می‌کند که رونالد ریگان، رئیس جمهور پیشین آمریکا، روسیه را "امپراتوری بدخیمان" نامیده بود.
به اعتقاد رامنی، آمریکایی‌ها باید روس‌ها را با "واقعیات" آشنا کنند، زیرا «آن‌هایی که در روسیه برای حقوق بشر مبارزه می‌کنند، این حق را دارند که با واقعیات آشنا شوند». او توضیح بیشتری در باره‌ی "واقعیات" مورد نظرش نمی‌دهد.

میت رامنی برای کمک‌های آمریکا به مصر پیش‌شرط‌هایی قائل می‌شود. او می‌گوید، میلیادرها دلاری که به مصر پرداخت می‌شوند باید برای ساختن یک جامعه‌ی «مدرن و آزاد» هزینه شوند. نامزد جمهوری‌خواهان تاکید می‌کند: «اگر من رئیس جمهور شوم نه تنها این پیش‌شرط را برای کمک‌های آمریکا به مصر خواهم گذاشت، بلکه از هم‌پیمانان آمریکا هم می‌خواهم که فقط به این شرط به مصر کمک کنند».

رقیب اوباما تاکنون در باره‌ی رابطه ‌با اروپا اظهار نظری نکرده است. تنها یک بار ریچ ویلیامسون، مشاور او تاکید نموده که برای رامنی، اروپا مهم‌ترین هم‌پیمان آمریکا محسوب می‌شود.

دیدار با مقامات بریتانیا، لهستان و اسرائیل

 

باراک اوباما (راست) و حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر (سپتامبر ۲۰۱۰).

باراک اوباما (راست) و حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر (سپتامبر ۲۰۱۰).

میت رامنی روز چهارشنبه (۲۵ ژوئیه/ ۴ مرداد) سفری شش روزه به بریتانیا، اسرائیل و لهستان را آغاز کرد که مهم‌ترین بخش آن سفر به اسرائیل است. نامزد جمهوری‌خواهان بارها اسرائیل را به‌عنوان متحد نزدیک آمریکا ستوده است؛ حتی پیش از آن که از متحدان ایالات متحده در ناتو نام ببرد.

سفر رامنی برای جذب آرای رأی‌دهندگان یهودی در آمریکا مهم است. جمهوری‌خواهان تلاش‌های دمکرات‌ها و در رأس آن‌ها باراک اوباما برای خروج گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه از بن‌بست را شکست خورده می‌دانند.

برخی از جناح‌های محافظه‌کار حتی تلاش‌های اوباما برای سازش میان اسرائیل و فلسطینیان را نکوهش می‌کنند و معتقدند که ایالات متحده باید تنها در کنار اسرائیل باقی بماند.
رامنی قول داده است که در صورت پیروزی، نخستین سفر خارجی خود را به اسرائيل انجام دهد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.