ایران گلوبال، سايت گل و بلبل

"سايت ايران گلوبال يك سايت گل و بلبل هم مدعى جمهوريخواهى و هم سكولار دو اتشه است و هم نيم چشمى به سلطنت دارد و هم نيم انتظارى از باندهاى درون حكومت و ملى مذهبى هاى از چرخ خارج شده... اما حواس صاحب سايت جمع است كه تا زور دارد از هرچه بو و رنگ سرنگونى طلبى است، خود را دور نگاه دارد." (سیاست نابخرادانه و نابخردان عالم سیاست، نوشته آقای سینا شکیب)

 در اینکه سایت ایرانگلوبال یک سایت گل و بلبل است، هیچ شکی نیست. ایرانگلوبال جزو معدود سایت‌هایی است که نقطه‌نظرات همه گرایش‌های سیاسی را منتشر می‌کند و به این تعبیر سایت گل و بلبل است. سایتی که خود را از تمام قید و بندهای ایدئولژیک رها ساخته و آزادی بیان را مدنظر قرار داده است.

اگر به مطالب منتشر شده در سایت دقت شود، می‌توان به راحتی دیدگاه‌های جمهوری‌خواهانه، اصلاح‌طلبانه، سلطنت‌طلبانه، مشروطه‌خواهانه،تمامیت‌طلبانه، استقلال‌طلبانه، دیدگاه‌های ملی-مذهبی‌ها و سرنگونی‌طلبانه و... را در آن مشاهده کرد. در  زمینه انتشار اخبار هم هیچ حد و مرز و قید و بندی ندارد و در مورد ایران، اخبار سرتاسر ایران را منتشر می‌کند و به بایکوت خبری مناطق "حاشیه‌ای" و نشر اخبار مرکز تن نمی‌دهد.

ایرانگلوبال برعکس بسیاری از سایت‌های دیگر، یک‌سونگرانه نیست، زیرا یک حزب یا سازمان سیاسی نیست و به هیچ حزب و سازمانی هم وابستگی ندارد تا منافع آن را دنبال کند و متعهدانه و متعصبانه، هر آنچه را که خلاف منافع حزب و سازمانش باشد، سانسور کند و یا به خیال خود، بکوبد و محو و نابودش نماید!

ایرانگلوبال تلاش دارد تا محلی برای تبادل اندیشه‌ها و نگاه‌ها باشد. تا به متعصبین ایدئولوژیک نشان دهد که راه دیگری بجز دشمنی و کین‌توزی به دگراندیشان وجود دارد. نشان دهد که هر آنکه را که مانند ما نمی‌اندیشد، نباید سانسور کرد و برای از بین بردن آن تلاش نمود. نشان دهد که اندیشه‌ها به جبر و زور و فحاشی و هتاکی از بین نمی‌روند ولی در گفت و شنود و آشنایی با اندیشه‌های دیگر و مباحثه، صیقل‌پذیرند.

روزنامه کیهان شریعتمداری عادت دارد که نظرات منتشر شده‌ی خوانندگان را به ایرانگلوبال نسبت دهد. البته کیهان شریعتمداری در این ترفند تنها نیست. برخی از سازمان‌های سیاسی و اعضا و هوادارانشان نیز که حاضر به شنیدن نقد نظرات و دیدگاه‌ها و ایدئولوژیشان نیستند، درصورتی‌که مطلبی در نقد اندیشه‌هایشان در ایرانگلوبال منتشر شود و به مذاقشان خوش نیاید، با کیهان شریعتمداری هم‌صدا می‌شوند و می‌نویسند: "از در فشانى هاى جديد اين سايت..." یا "دايه خردمند ايران گلوبال..." و یا "فالگير ايران گلوبال با هرزه گويي...". این کلمات برای ما تازه‌گی ندارند. ما آنها را بارها و بارها در کیهان شریعتمداری خوانده ایم! متاسفانه این کلمات به نحوی دیگر، علاوه بر نشریات حکومتی، در ادبیات برخی سازمان‌ها و احزاب ایدئولوژیک، برای مقابله با اندیشه‌های دگراندیشان جاری است.

ایرانگلوبال بارها اعلام کرده است که: "مدافع یک جمهوری سکولار و دمکرات در ایران فرداست، و بنابر خصلت گفتگو و دیالوگ خود،مخالف سیاست حذف نظرات سایر دگراندیشان حقیقی و حقوقی است و در این خصوص سانسور را کار نادرستی می داند. همگامی و اتحاد عمل کلیه نیروهای سکولار ایرانی برای حقوق بشر و دمکراسی در کشور را پی می‌گیرد. به معرفی مطالب و دیدگاههای ایرانیان حول مهمترین مسایل جنبش دمکراسی‌خواهی می پردازد. گزینش و انتشار هر نوشتاری در این سایت در راستای باور و احترام به آزادی اندیشه و بیان و گردش آزاد آن است و لزوما تاییدی بر محتوا و مضمون آن نیست و همواره نویسنده و منتشر کننده مسئول و پاسخگو می‌باشد."

با نگاهی گذرا به مطالب منتشر شده در ایرانگلوبال، می‌توان به روشنی مشاهده کرد که این سایت برای "دفاع از یک جمهوری سکولار و دمکرات در ایران فردا" خود را محدود و مقید به انتشار دیدگاه‌های یکجانبه‌ی "جمهوری‌خواهان سکولار و دمکرات" نمی‌کند، بلکه اندیشه‌های همه طیف‌ها را منتشر می‌کند زیرا معتقد است که تنها با احترام به آزادی بیان و فراهم آوردن امکان آشنایی با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های دیگر است که می‌توان ره به سوی روشنگری و انتخاب آزاد برد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.