تحلیل جروزالم پست از اعلان جنگ ایران به آمریکا

استفاده از پهپاد بخشی از راهبرد جدید در حملات است و ظاهرا به‌گونه‌ای طراحی شده که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی نداشته باشد

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز پنجشنبه در گزارشی تحلیلی با اشاره به حملات راکتی و پهپادی به پایگاه‌های آمریکا در عراق می‌نویسد این‌گونه حملات دیگر از نوع مزاحمت‌هایی نیست که از ماه مه ۲۰۱۹ آغاز شد، بلکه نشانه تشدید درگیری و اعلان جنگ ایران علیه ایالات متحده است.

به عقیده نویسنده گزارش، ست فرانتزمن، در حالی که هیچ آمریکایی از بهار ۲۰۲۰ تاکنون در این حملات کشته نشده، اما تصویر کلی نشان‌دهنده افزایش درگیری‌ها است که به معنی این است که ایران علیه آمریکا در عراق اعلان جنگ داده و در آخرین مورد سفارت آمریکا در بغداد صبح پنجشنبه هدف قرار گرفت.

حمله امروز در پی حملات روزانه به نیروهای نظامی آمریکا در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، پایگاه الاسد در غرب عراق، و نیروهای آمریکایی در سوریه از چهارم ژوئیه به این طرف انجام شد. ایران قبلا نیز با استفاده از گروه‌های همسوی خود در عراق علیه آمریکا اقدام کرده است.

در ادامه گزارش با اشاره به دلیل حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی رژیم صدام حسین دیکتاتور آن کشور، گفته می‌شود با رفتن صدام ایرانی‌ها وارد عراق شدند و با استفاده از گروه‌های شیعه طرفدارشان نفوذ خود را بیشتر کرده و با بسیج نیرو، دست به حمله علیه نیروهای آمریکایی زدند.

به عقیده نویسنده، هر چند تعدادی از نظامیان آمریکایی تاکنون بر اثر این حملات جان خود را از دست داده‌اند، اما ایالات متحده ترجیح داده است دست به اقدام تلافی جویانه نزند و این «توهم» را دنبال کند که حملات به نوعی توسط نیروهای بومی و محلی عراقی انجام می‌شود.

 

با ظهور داعش، ظاهرا حملات علیه آمریکایی‌ها متوقف و جنگ گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی برای مدتی به سمت آن گروه افراطی متمرکز شد. اما در سال ۲۰۱۷، گروه‌های طرفدار ایران مانند کتائب حزب‌الله و عصائب اهل حق، گفتند نظامیان آمریکا باید خاک عراق را ترک کنند.

آمریکایی‌ها اما آنجا را ترک نکردند، چون به دعوت دولت عراق در آن کشور هستند و خط رسمی ائتلاف به رهبری آمریکا این است که حملات علیه نیروهای نظامی خارجی جان مردم عراق را به خطر می‌اندازد؛ که درست است، بسیاری از عراقی‌ها در این حملات کشته یا زخمی شده‌اند.

با این حال نویسنده معتقد است که موضوع بزرگ‌تر از این است و این حملات کارزاری هماهنگ علیه ایالات متحده است و کارزاری ساده نیست. استفاده از پهپاد بخشی از راهبرد جدید در حملات است و ظاهرا به‌گونه‌ای طراحی شده که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی نداشته باشد.

در انتها گفته شده موج حملات اخیر علیه آمریکا در عراق که از ۴ ژوئیه آغاز شده است، و همزمانی آن با خروج ارتش آمریکا از پایگاه بگرام در افغانستان و تحویل آن به نیروهای افغان، پیامی در خود دارد و آن این که ایران فکر می کند می تواند آمریکا را وادار به خروج از عراق نیز بکند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: