نفرت اعراب از «امپراطوری جدید عثمانی»

تابناک حکومتی از حس تنفر لایه زیرین ملت های عرب نسبت به دولت ترکیه سخن گفته است و درباره لایه های زیرین جامعه ایران نسبت به اسلام، حکومت اسلامی و عربیزاسیون کشور ما سکوت کرده است.تابناک و سران رژیم اسلامی هنوز از طنین تنها شعار اثباتی جنبش خیابانی، جمهوری ایرانی بمثابه آلترنانیو جمهوری عربی -اسلامی، بخود می لرزند و شهامت نگریستن به خشم متراکم در جامعه نسبت به سیاست های پان اسلامیست ها را ندارند.نیروهای سه ضلع ارتجاع دینی-نژادی، پان اسلامیست ها، پان عرب ها و پان ترکها به صلاح خود می دانند که

حافظه تاریخی ایرانیان را سانسور و محو کنند تا در سایه ناآگاهی و تشتت ملی، بستر پیگیری اهداف پیشینیانشان را پی گیرند.

*****
نفرت اعراب از «امپراطوری جدید عثمانی»
از زمان روی کارآمدن دولت وابسته به حزب عدالت و توسعه در ترکیه، تحرکاتی از سوی این کشور آغاز شده که نشان دهنده تلاش برای دستیابی به امپراتوری و یا احیای امپراطوری عثمانی است. این اقدام ترکیه در حالی انجام می گیرد که پشت پرده و در لایه زیرین ملت های عرب، حس تنفر نسبت به دولت ترکیه وجود دارد.
کد خبر: ۲۵۷۲۹۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۵
از زمان روی کارآمدن دولت وابسته به حزب عدالت و توسعه در ترکیه، تحرکاتی از سوی این کشور آغاز شده که نشان دهنده تلاش برای دستیابی به امپراتوری و یا احیای امپراطوری عثمانی است.

به گزارش تابناک، این اقدام ترکیه در حالی انجام می گیرد که پشت پرده و در لایه زیرین ملت های عرب، حس تنفر نسبت به دولت ترکیه وجود دارد زیرا اعراب از نیت دولت ترکیه برای احیای امپراطوری عثمانی و در دست گرفتن رهبری جهان اسلام و جهان عرب اطلاع دارند. از همین رو همواره در درون خود نسبت به این کشور موضعی منفی دارند.

از سوی دیگر، بررسی جامعه و ملت ترکیه نیز نفرت آنان از اعراب را نشان می دهد؛ زیرا ترک ها، اعراب را علت و عامل اصلی فروپاشی امپراطوری عثمانی می دانند.

این نفرت دو طرفه اعراب و ترک ها تا به امروز در لایه های زیرین بوده اما طی چند ماه اخیر کم کم به سطح آمده و در مقالات و گزارش های مختلفی که توسط سایت های خبری جهان عرب منتشر می شود، نمایان تر شده است.

در همین حال صفحات زیادی نیز در سایت های اجتماعی مانند فیسبوک علیه ترکیه و طرح احیای «امپراطوری جدید عثمانی» ایجاد شده که خود نشان از این نفرت دارد. یکی از نمونه های این صفحات «لا للامبراطورية العثمانية» نام دارد.

این صفحه که گویا به تازگی راه اندازی شده، در اولین مطلب خود تحت عنوان «حقیقت دولت ترکیه» پنج جمله کلیدی از سخنان «داوود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که تئوریسین حزب حاکم ترکیه به شمار می رود را منتشر کرده که در این جملات نیت پلید ترک ها علیه اعراب نمایان شده است.

این جملات به شرح ذیل هستند:

1-داود اوغلو: يجب علينا الهيمنة علی العالم العربي لاحياء الامبراطورية العثمانية
داوود اوغلو: برای احیاء امپراطوری عثمانی باید بر جهان عرب مسلط شویم.

2-داود اوغلو: يجب إسقاط حکومة بشار الأسد للهيمنة على العالم العربي
داوود اوغلو: برای تسلط بر جهان عرب باید حکومت بشار اسد را ساقط کنیم.

3-داود اوغلو: نزل القرآن في مکة وتمت قرائته في مصر الا أنه کتب ونشر على أيدي العثمانيين
داوود اوغلو: قرآن در مکه نازل شد و در مصر خوانده شد اما بدست عثمانی ها کتابت و نشر داده شد.

4-داود اوغلو: يجب علينا إحياء عظمتنا السابقة والدولة العثمانية نموذج فريد
داوود اوغلو: باید عظمت گذشته خود را احیاء کنیم و دولت عثمانی نمونه ای بی نظیر برای این کار است.

5-داود اوغلو: يجب علينا إحياء الدولة العثمانية دون تحريض الدول العربية
داوود اوغلو: باید بدون تحریک کشورهای عربی امپراطوری عثمانی را احیاء کنیم.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کافی است که به منبع خبر یعنی تابناک دقت کنیم تا میزان صحت و سقم و نیز هدف نگارنده و نیز حتی هدف ایران گلوبال که اخبار مربوط به ترکیه را از همین سایت دریافت میکند، بفهیم! این است معنای ازادی از نظر ایران گلوبال! [پاسخ ایران گلوبال: گوراوغلی گرامی، جناب ینیلیک که اخبار بهشت برین امپراطوری ترکیه ی -تئوریک-را از جاهای مختلف، مدام درسایت برای شما و دوستانتان منتشر میکند- انصاف هم خوب چیزیست. شما بهتر است به جای معنای آزادی از نظر ایران گلوبال معنای ایجاد «امپراطوری عثمانی» از نظر احمد داوود اوغلو و دنباله روان او و امثال او در" آذربایجان" را توضیح بدهید که خواسته های« «حرکت رفع تبعیض» در آذربایجان را با شعارهای - تبریز،باکو، آنکارا- قربانی اهداف خیالی خود میکنند... نگران نقل و توضیح اخبار توسط ایران گلوبال- که از منابع گوناگون صورت میگیرد- نباشید.]

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ممنون از خبر . اما این دقیقا تبلیغات ایران بر علیه تورکیه است و همان طور که شما هم اشاره کردید منبع خبر سایت تابناک است. دلیل چاپ ان از سئوی شما را نمیدانم. ایران انتظار داشت که شاید تورکیه بعد از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه بر علیه مخالفان سوریه با ایران همکاری کند اما چنین نشد .اصولا بر خلاف تصور شما دولت تورکیه و هیچ دولت دیگری هدف ثابت و غیر قابل تغییری ندارد