حمله شبه‌نظامیان شیعه به مواضع نیروهای آمریکا در سوریه

در واکنش به حملات هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان شیعه در سوریه و عراق، مواضع آمریکا در سوریه هدف یک حمله واقع شد. شبه‌نظامیان مورد پشتیبانی ایران در روزهای گذشته چند بار اقدام به حمله به مواضع آمریکا در سوریه کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه از یک حمله جدید به مواضع آمریکا در سوریه خبر داده است. هنوز گزارش دقیقی درباره تلفات یا خسارات مالی ناشی از این حمله منتشر نشده است.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) خبر حمله جدید به مواضع آمریکا در سوریه را منتشر کرد.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در ساعات بامدادی این روز خمپاره‌ای به سوی میدان گازی کونوکو واقع در استان دیر الزور سوریه پرتاب شده که در نزدیکی پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا فرود آمده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مدعی شده است که شدت انفجار به حدی بوده که در مناطق پیرامونی آن نیز شنیده شده است. تا لحظه تنظیم این خبر هیچ گزارشی درباره تلفات و خسارات ناشی از آن منتشر نشده است.

همین منبع خبری مسئولیت این حمله را برعهده شبه‌نظامیان شیعه مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران می‌داند. نیروهای وابسته به ائتلاف ضد داعش درباره پرتاب خمپاره به میدان گازی یاد شده موضع رسمی نگرفته‌اند.

در این گزارش به حملات اخیر شبه‌نظامیان شیعه به نزدیکی میدان نفتی العمر نیز اشاره شده است. نیروهای نظامی وابسته به ائتلاف ضد داعش در آن منطقه نیز حضور دارند.

خبرگزاری رسمی سوریه "سانا" نیز خبر وقوع انفجار در میدان گازی کونوکو را تایید کرده، اما از ارائه توضیحات بیشتر پیرامون این خبر اجتناب ورزیده است.

واکنش به حملات هوایی آمریکا

خبرگزاری فرانسه این حملات را واکنش به حملات اخیر هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در سوریه و عراق اعلام کرده است.

ایالات متحده آمریکا در ماه ژوئن برای دومین بار از زمان شروع زمامداری جو بایدن اقدام به حمله به مواضع این نیروها در سوریه و عراق نموده بود.

آمریکا هدف از آن حملات را دفاع از خود و جلوگیری از حمله نیروهای وابسته به ایران به مواضع نیروهای آمریکایی مستقر در این منطقه اعلام کرد.

از زمان شروع کار دولت جدید آمریکا تا کنون مواضع آمریکا در این منطقه حدود ۵۰ بار هدف حمله واقع شده است.

روز چهارشنبه هفتم ژوئیه، کردهای سوریه از خنثی کردن حملات پهپادی به میدان نفتی العمر خبر داده بودند. یکشنبه گذشته نیز دو موشک در غرب میدان نفتی یاد شده فرود آمده بود. این حمله تلفات و خساراتی در پی نداشته است.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: