حرکت بی سابقه زنان خوزستان در روز چهارم اعتراضات
19.07.2021 - 10:14

 

روز یکشنبه، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ایران، خبر داد که آب پشت سدهای خوزستان براساس اعلام سازمان آب و برق استان نسبت به دوره گذشته پنجاه درصد کاهش داشته است.

در پی انتشار گزارش‌ها و ویدیوهای متعدد در رسانه‌های اجتماعی از تظاهرات و تجمع‌هایی که پنجشنبه‌شب در اعتراض به بی‌آبی در شهرهای مختلف استان خوزستان برگزار شد، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، گفت که برخی با هدف «تحریک مردم»، «تصاویری جعلی» از اعتراض‌ها در فضای مجازی منتشر می‌کنند. هم‌زمان خبرهایی از ارسال هیئت‌هایی ازسوی قوه قضاییه و دولت برای رسیدگی به مشکلات ناشی از بی‌آبی به خوزستان منتشر شد.

به گزارش تسنیم، محمدنبی موسوی‌فرد، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان روز یکشنبه در میان جمعی از اهالی اهواز گفت: «از مدت‌های قبل تاکنون برای شنیدن صدا و مشکلات مردم شهر به شهر به‌طور میدانی مسائل را مورد بررسی قرار دادیم به‌طور مثال روز گذشته با حضور در مناطق رفیع، هویزه، سوسنگرد، گمبوعه وغیره صدای مردم را کامل شنیدیم و دیدیم که در پایین‌دست اوضاع چگونه است.»

او افزود: «آنچه خواسته ماست، آن است که حتی‌الامکان از حوزه بالادست به‌ویژه از سد سیمره به مناطق درگیر رسیدگی شود، همچنین در گفت‌وگو با آیت‌‌الله رئیسی رئیس‌جمهور منتخب از ایشان خواستم یک تیم از طرف‌شان برای شنیدن صدای مردم در خوزستان حضور یابد.»

روز یکشنبه رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از رهاسازی خروجی سد کرخه و دز برای تامین آب پایین دستی و پیگیری موضوع کمبود آب در برخی از استان‌ها از جمله خوزستان خبر داد.

به گزارش ایرنا فریدون حسنوند با اشاره به کمبود آب در برخی استان‌های ایران، گفت مجلس برای «حل این معضل جدی» در تلاش است.

###############################

جمعیت انبوه، تیراندازی و هجوم موتورسواران مسلح به معترضان در سوسنگرد

 

اعتراض گسترده مردم استان خوزستان به کم آبی شامگاه یکشنبه ۲۷ تیر برای چهارمین شب پیاپی ادامه یافت.

ویدیوهای موجود در شبکه های اجتماعی نشان دهنده جو امنیتی و تیراندازی در سوسنگرد است. در دو ویدیو، صدای ممتد تیراندازی همراه با هجوم تعدادی از موتورسواران مسلح وابسته به نیروهای امنیتی به سوی معترضان دیده و شنیده می شود.

برخورد نیروهای امنیتی با معترضان امشب همانند روزهای گذشته خشونت بار توصیف شده است.

در یک ویدیو دیگر، راوی می گوید نیروهای امنیتی در سوسنگرد به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرده اند و «خیلی ها مجروح» شده اند.

در سه روز گذشته ساکنان شهرهای اهواز، کرخه، سوسنگرد، شادگان، کوت عبدالله، حمیدیه، و شوش برای رساندن صدای اعتراض خود دست به اعتراض های مسلمت آمیز زده اند؛ اعتراض هایی که تاکنون منجر به کشته شدن دستکم دو نفر از معترضان جوان به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری توسط نیروهای امنیتی و نظامی شده است.

همزمان، کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با معترضان از این نهاد بین‌المللی خواسته است از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوب‌ها استفاده کند.

 

کانون مدافعان حقوق بشر، رونوشت این نامه را هم برای جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل برای قتل های فراقانونی، کلمنت وولی گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق آزادی اجتماعات مسالمت آمیز و تشکل‌ها، و همچنین گروه کاری سازمان‌ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه ارسال کرده است.

این نهاد ایرانی مدافع حقوق بشر در این نامه با اشاره به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان و بازداشت آنها، نسبت به «تداوم و پیچیده شدن» شرایط ابراز نگرانی کرده است.

در عین حال، خبرگزاری فارس که به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نزدیک است ادعا کرد «گروه های تروریستی به صفوف» معترضان «نفوذ کرده اند.» این خبرگزاری در دو روز گذشته کوشیده است کشته شدن دو معترض جوان خوزستانی را به تیراندازی «اغتشاشگران» نسبت دهد.

در تحولی دیگر، کارگران نیشکر هفت تپه که در اعتراض به شرایط صنفی خود دست به اعتصاب زده اند، با سر دادن شعار «خوزستان بیچاره، یه قطره آب نداره» همبستگی خود را با معترضان خوزستانی اعلام کردند.

اعتراض ها در حالی ادامه دارد که قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان گفته است «طرح جامعی» در ارتباط با بحران کم آبی در استان خوزستان آماده می شود تا در «جلسه سران سه قوه بررسی شود.» استاندار خوزستان با اشاره به «تنش آبی بسیار شدید» در خوزستان تصریح کرده برای رسیدگی به نارضایتی‌های مردم استان در مورد بی‌آبی «در چند روز اخیر فشارهای بیشتری به مقامات عالی‌رتبه وارد کردیم.»

در عین حال، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز یکشنبه گفت هیات دولت با اختصاص اعتبار هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی «برای رفع مشکلات خوزستان» موافقت کرده است. به گفته نوبخت نیمی از این مبلغ روز یکشنبه از سوی سازمان برنامه و بودجه به خوزستان تخصیص داده می شود.

 

چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان: نیروهای امنیتی به مردم سوسنگرد اشک‌آور و گلوله شلیک کردند

 

گزارش شده که در بسیاری از شهرهای دیگر خوزستان از جمله ماهشهر، شوشتر، آبادان، شادگان، لالی که شنبه شب شاهد اعتراضات به بی‌آبی بودند، طی روز و شامگاه یک‌شنبه نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ادامه اعتراضات به بازداشت‌های گسترده دست زدند و به شدت با تجمع‌های پراکنده در این شهرها برخورد کردند.

تاکنون منابع مستقل کشته شدن دو جوان معترض به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری را در جریان اعتراضات به بی‌آبی در اثر شلیک نیروهای امنیتی تایید کرده‌اند.

در چهارمین شب از اعتراضات شهرهای خوزستان، مردم سوسنگرد یک‌شنبه شب نیز برای اعتراض به بی‌آبی به خیابان آمدند که با شلیک گلوله و حملات خشونت‌بار نیروهای بسیج، یگان ویژه و دیگر یگان‌های نیروی انتظامی مواجه شدند.

شمار معترضان در سوسنگرد به گفته منابع محلی و بر اساس ویدیوهای منتشرشده در چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی چشمگیر بوده است و نیروهای امنیتی با آنها با خشونت بسیار شدید برخورد کرده‌اند.

بر اساس ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده است نیروهای امنیتی از روز شنبه و همچنین عصر و شامگاه یک‌شنبه تعداد زیادی خودرو و تجهیزات گسترده برای سرکوب و بازداشت معترضان به سوسنگرد منتقل کرده‌اند.

یک شهروند در سوسنگرد با اشاره به درگیری‌ها و خشونت نیروهای امنیتی با مردم معترض به بی‌آبی در ویدیویی ارسالی به ایران اینترنشنال که در آن به وضوح صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود، گفت: «گوش کنید، گوش. کنید دارند شلیک می‌کنند.»

شماری از معترضان در سوسنگرد کانون اصلی اعتراضات یک‌شنبه شب نیز در اثر شلیک گلوله و گاز اشک‌آور نیروهای انتظامی و بسیج مجروح شدند. از جمله در منطقه ابوذر سوسنگرد دست‌کم سه نفر از مردم معترض در اثر شلیک ماموران زخمی شدند.

به گفته یکی دیگر از شهروندان معترض در سوسنگرد ماموران گاز اشک‌آور و اسپری فلفل به طرف معترضان شلیک کردند و عده زیادی از مردم معترض مجروح شدند.

به گفته منابع محلی، شماری از مردم معترض سوسنگرد پس از آنکه در چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی با تیراندازی و برخورد شدید نیروهای انتظامی و بسیج مواجه شدند به پارک‌شهر پناه بردند ولی نیروهای امنیتی آنها را در پارک‌شهر محاصره و تعدادی را بازداشت کردند.

در جریان این اعتراضات همچنین گروهی از مردم سوسنگرد در فلکه بانک ملی به نشانه اعتراض آتش روشن کرده‌اند. یکی از معترضان در ویدیویی که از این تجمع اعتراضی منتشر شد خطاب به نیروهای انتظامی و امنیتی گفت: «‌اعتراض ما مسالمت‌آمیز است اما شما به ما تیراندازی کردید.»

در الباجی واقع در جاده اهواز به اندیمشک نیز یک‌شنبه شب جمعی از مردم معترض به بی‌آبی به‌نشان اعتراض جاده اهواز‌اندیمشک را مسدودد کردند.

در حمیدیه مردم معترض که شماری قابل توجهی از آنها را جوانان و کودکان تشکیل می‌دادند یک‌شنبه شب در حضور نیروهای یگان ویژه دست به تظاهرات زدند.

در شهر شوش نیز جمعی از مردم معترض اقدام به تجمع مقابل فرمانداری شوش کردند. نیروهای انتظامی و امنیتی مستقر در مقابل فرمانداری شوش به هنگام تجمع معترضان، به داخل فرمانداری عقب نشینی کردند.

 

اعتراضات در خوزستان؛ روحانی دستور پی‌گیری فوری داد، زخمی شدن دست کم یک نفر در سوسنگرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، عصر روز یکشنبه گفت که دستور داده تا بودجه ویژه برای حل مشکل بی‌آبی استان خوزستان، فوری و کامل به این استان اختصاص داده شود.

خبرگزاری رسمی دولت ایران، گزارش کرده است که آقای روحانی به سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داده تا «اعتبار اختصاص یافته به استان [خوزستان] فورا و به صورت ۱۰۰ درصد مبلغ مصوب، تخصیص داده شود.»

آقای روحانی در صحبت‌های خود، از «صبر و تحمل» مردم خوزستان تشکر کرد. این در حالی است که بی‌آبی، چنان مردم این استان را جان به لب کرده که گروهی در شهرهای مختلف این استان چهار شب است که دست به اعتراض زده‌اند.

نیروهای امنیتی ایران در چهارمین شب از اعتراض‌ها هم به سوی معترضان آتش‌ گشودند. در تصاویری که از اعتراض‌های سوسنگرد در یکشنبه شب منتشر شده است، زخمی شدن یک نفر دیده می‌شود.

در تصاویر چهارمین شب از اعتراض‌های استان خوزستان، همچنان می‌توان صدای شلیک گلوله و حرکت نیروهای امنیتی را دید که سوار بر موتورسیکلت، منظم به سوی معترضان می‌رانند.

در بعضی از تصاویر می‌توان شلیک گاز اشک‌آور را هم دید.

 
سوسنگرد

 

تصاویر رسیده از سوسنگرد نشان می دهد که حداقل یک نفر مجروح شده است

تا به حال کشته شدن دو نفر از معترضان خوزستانی تایید شده است. خبرگزاری فارس که نزدیک به نیروهای امنیتی ایران است، می‌گوید این دو نفر را معترضان کشته‌اند. پیشتر هم رسانه‌های متعلق به امنیتی‌های ایران سعی کرده بودند کشتگان اعتراض‌ها را به سود خود مصادره کنند.

دمای هوای سوسنگرد در طول روز به حدود پنجاه درجه سانتیگراد می‌رسد. وضعیت شهرهای دیگر استان خوزستان هم از این بهتر نیست.

اهواز، شوش، سوسنگرد،‌ کرخه، شادگان از جمله شهرهایی بودند که در شب‌های گذشته شاهد اعتراض بودند.

برنامه‌های حمایتی دولت

خوزستان مانند برخی دیگر از مناطق ایران با خشکسالی و کمبود بارش مواجه است. اما کشاورزان و دامداران و شهروندان معتقدند این بحران با سوءمدیریت منابع آب گره خورده است.

ایرنا در ادامه گزارش خود از جلسه یکشنبه شب هیئت دولت ایران، نوشته است که برنامه‌های حمایتی دیگری هم دولت برای حل مشکلات مردم خوزستان در دست اقدام دارد.

از جمله آنها اختصاص بودجه برای این پروژه‌هاست:

  • جلوگیری از پیشروی آب دریا در زمین‌های کشاورزی و نخلستان‌های آبادان و خرمشهر
  • پرداخت باقی‌مانده مطالبات خسارات کشاورزان
  • اجرای پروژه‌های تامین آب و آبرسانی روستایی و عشایری
  • مقابله با کمبود آب شرب، کشاورزی و منابع طبیعی و لایروبی کانال‌ها و رودخانه‌های استان
  • تامین علوفه و آب دام‌های سنگین (گاومیش) و جبران خسارت وارده به دامدارها در این استان

قطعی اینترنت

به جز آب، حالا گزارش شده که دسترسی به اینترنت هم در استان خوزستان سخت شده است.

امیر رشیدی، پژوهشگر دسترسی به اینترنت، به برنامه «شصت دقیقه» بی‌بی‌سی فارسی، گفت که اخلال در دسترسی به اینترنت از روز شنبه آغاز شده است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما