طوفان از خوزستان به تهران رسید تا کاخ ستم را زیر و رو کند

دامنه اعتراضات به بی‌ آبی و سوءمدیریت در خوزستان به شهر ایذه واقع در شرق این استان رسیده است. برخی کاربران شبکه های اجتماعی از کشته شدن یک نوجوان ۱۶ساله به نام محمد عبداللهی در ایذه خبر داده اند.همزمان خبرگزاری های دولتی به نقل از مقام ها به "کشته شدن" یک مامور انتظامی در خوزستان اشاره کرده اند. ویدیوهای کاربران شبکه های اجتماعی نشان می دهد که معترضان در ایذه در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کرده اند.

در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب ایذه دست‌کم دو جوان معترض به نام‌های هادی بهمنی و محمد عبداللهی در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند.

کشته شدن یک معترض دیگر در ایذه نیز گزارش شده است ولی ایران اینترنشنال هنوز نمی‌تواند مستقلا این خبر را تایید کند.

منابع محلی در ایذه گفتند که شماری از مردم معترض که در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب در این شهر با تیراندازی نیروهای انتظامی و امنیتی مجروح شده‌اند، به دلیل نگرانی از بازداشت، به بیمارستان مراجعه نکرده و جایی برای درمان‌ ندارند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نیز حاکی از وضعیت آشفته بیمارستان ایذه در پی حمله ماموران به گروهی از معترضان است.

علاوه بر دست‌کم دو کشته در ایذه، محمد کروشات یک جوان اهل کوی علوی اهواز نیز که در جریان اعتراضات دوشنبه شب در اثر اصابت گلوله مجروح شده بود، روز سه‌شنبه بیست و نهم تیر، در بیمارستان جان خود را از دست داد.

پیشتر نیز مصطفی نعیماوی در جریان اعتراضات شادگان و قاسم خضیری در اعتراضات محله کانتکس اهواز در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شده بودند.

به این ترتیب تاکنون دست‌کم پنج نفر از جوانان معترض در شادگان، اهواز و ایذه در جریان شش شب اعتراض به بی‌آبی با شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شده‌اند.

ششمین شب اعتراضات به بی‌آبی

در ششمین شب اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی، سه‌شنبه شب مردم در لشکرآباد و کوی علوی، حی الثوره، اهواز به خیابان آمده و تظاهرات کردند.

گزارش‌‌ها و ویدیوهایی ارسالی از برخورد شدید یگان ویژه و نیروهای امنیتی با مردم معترض در این دو منطقه شهر اهواز است. به گفته منابع محلی، نیروهای امنیتی در کوی علوی به خانه‌های مردم نیز گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

این درحالی است که در ویدیویی که برای ایران اینترنشنال ارسال شده، یکی از معترضان در کوی علوی اهواز خطاب به نیروهای انتظامی و امنیتی می‌گوید: «ما با دست خالی و مسالمت‌آمیز اعتراض کردیم، به سمت ما گاز اشک‌آور و گلوله شلیک نکنید.»

مردم سوسنگرد نیز سه‌شنبه شب در ششمین شب اعتراضات به بی‌آبی در خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند. به گفته منابع محلی نیروهای یگان ویژه و بسیج در چند منطقه از سوسنگرد معترضان را مورد حمله قرار داده و چند نفر از مردم معترض در این حملات زخمی شدند.

حملات یگان ویژه به مردم معترض در سوسنگرد تا ساعات بامدادی چهارشنبه ادامه داشت. در ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، یکی از شهروندان معترض در سوسنگرد، تاکید کرد که «ما کاملا مسالمت‌آمیز اعتراض کردیم و حتی شعار سیاسی ندادیم ولی برای ما کمین گذاشتند و به سمت ما تیراندازی کردند».

این درحالی است که ویدیوهایی از شلیک‌های پیاپی نیروهای یگان ویژه، نزدیک شدن‌ و حمله و درگیری آنها با تعدادی از مردم معترض در سوسنگرد منتشر شده است و به گفته شاهدان عینی یگان ویژه علاوه گاز اشک‌آور با تفنگ ساچمه‌ای به مردم شلیک کرد.

مردم شهرهای خرمشهر و آبادان نیز در ششمین شب اعتراضات به بی‌آبی، تظاهرات کردند. به گفته منابع محلی، نیروهای امنیتی و یگان‌ ویژه در دقایق نخست پس از آغاز اعتراضات در این دو شهر با برخورد شدید از جلوگیری تجمع پرشمار جلوگیری کردند.

مردم رامشیر نیز سه‌شنبه شب نیز بار دیگر در همراهی با اعتراضات دیگر شهرهای خوزستان به تظاهرات خیابانی پرداختند.

از سوی دیگر، مردم بهبهان، نیز در ششمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان به بی‌آبی، ضمن تظاهرات خیابانی به نشان اعتراض پل مارون را بستند.

در شهر دارخوین، شهرستان شادگان، نیز جمعی از مردم این شهر سه‌شنبه شب به خیابان آمدند و ضمن حمایت از اعتراضات دیگر شهرها به بی‌آبی با شعارهایی  چون «نه به کوچ اجباری» تظاهرات کردند.

شهر دزفول در شمال خوزستان نیز سه‌شنبه شب شاهد اعتراضات پراکنده مردم در چند محله و استقرار نیروهای انتظامی و امنیتی بود و گزارش شده که نیروهای امنیتی کوی مدرس شهر دزفول به معترضان شلیک کرده‌اند.

جمعی از مردم بندر استراتژیک ماهشهر و شهرک‌های آن نیز در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

از سوی دیگر، فریدون بندری، سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر، سه‌شبه شب از کشته شدن یک مامور یگان امداد نیروی انتظامی در شهرک طالقانی ماهشهر در جریان دیگری با معترضان خبر داد.

سرپرست فرمانداری ماهشهر گفت که «این مامور یگان امداد» طی درگیری با «اغتشاشگران در شهرک طالقانی» ماهشهر کشته شده و یک مامور دیگر نیز مجروح شده است

 

 شلیک گاز اشک‌آور؛ شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تظاهرات

بنابر گزارش‌ها، تظاهرات و اعتراض‌ها نسبت به بی‌آبی در خوزستان که از شش روز پیش در چندین شهر این استان آغاز شده اکنون به شهرستان ایذه در شرق این استان نیز کشیده شده و مردم این شهر شعارهای تندی علیه علی خامنه‌ای سر داده‌اند.

ویدیوهایی که روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد اهالی شهرستان ایذه نیز به جمع دیگر معترضان خوزستانی پیوسته‌اند و نیروهای سرکوب به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

در یکی از ویدیوها از تجمعات این شهر، شعار «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای» و شعارهای تند دیگری علیه رهبر جمهوری اسلامی سر داده می‌شود.

شهرستان ایذه از جمله مناطقی در استان خوزستان است که بیشتر ساکنان آن را بختیاری‌ها تشکیل می‌دهند. در یکی از ویدیوهایی که از این تجمعات منتشر شده، شهروندان معترض ایذه شعار می‌دهند «بختیاری با عرب، اتحاد اتحاد.»

قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شده که در استان خوزستان، به طور گسترده به خیابان‌های چندین شهر کشیده شده است.

در ویدیوهایی که از شهرهای مختلف خوزستان منتشر شده است، تعداد زیادی جوان بدلیل بی‌آبی شعار می‌دهند و در برخی از آنها به وضوح صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

معترضان پل مارون بهبهان را بسته‌اند:

مقام‌های رسمی تاکنون کشته‌شدن دو جوان در این اعتراض‌ها را تائید کرده، اما آن را به «اغتشاشگران» و «عوامل فرصت‌طلب» نسبت داده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های غیررسمی حاکی از کشته‌‌شدن «چهار نفر» در این اعتراض‌ها است.

پس از افزایش اعتراضات در خوزستان و انتشار خبر برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، روز سه‌شنبه در متروی تهران نیز شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و «اصل ولایت فقیه» سر داده شد.

 

حامیان اعتراض‌های خوزستان در تهران «با ضرب و شتم» بازداشت شدند

شماری از فعالان سیاسی، مدنی و کارگری که در حمایت از معترضان خوزستانی مقابل وزارت کشور تجمع کرده بودند، با «ضرب و شتم» بازداشت شدند.

گزارش‌ها از تهران حاکی است که در میان بازداشت‌شدگان عصر روز سه‌شنبه، ۲۹ تیر در تهران، اسامی نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی، روح‌الله مردانی، حمید آصفی و جعفر عظیم‌زاده دیده می‌شود.

تقی رحمانی، فعال سیاسی ساکن پاریس و همسر نرگس محمدی نیز این خبر را در توئیتر تائید کرده است.

آن‌طور که آقای رحمانی نوشته، بازداشت این افراد با «ضرب و شتم» همراه بوده است.

هنوز خبری از نهاد بازداشت‌کننده این فعالان سیاسی، مدنی و کارگری و محل انتقال آنها منتشر نشده است.

خانم محمدی پیش از بازداشت در ویدیویی گفته که شماری از زندانیان سابق، فعالان مدنی، مادران صلح و مادران داغدار قصد داشتند در اعتراض به «کشتار» مردم «بی‌پناه و بی‌گناه و تشنه» خوزستان مقابل وزارت کشور جمع شوند که با ضرب و شتم مواجه شدند و به همین دلیل به سوی خیابان زرتشت تهران در حال راهپیمایی هستند.

نرگس محمدی در ویدیوی دیگری به نقل از فعالان مدنی و کارگری همراه خود، به حکومت ایران هشدار داده که «کشتارها» در خوزستان را متوقف کند.

وی گفته که مردم خوزستان، «تشنه» هستند و حق دارند که «اجتماعات سالم» داشته باشند و جمهوری اسلامی نمی‌تواند معترضان در خیابان‌های خوزستان را «بکُشد.»

تظاهرات و اعتراض‌ها نسبت به بی‌آبی در خوزستان از شش روز پیش در چندین شهر این استان آغاز شده است.

مقام‌های رسمی تاکنون کشته‌شدن دو جوان در این اعتراض‌ها را تائید کرده، اما آن را به «اغتشاشگران» و «عوامل فرصت‌طلب» نسبت داده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های غیررسمی حاکی از کشته‌‌شدن «چهار نفر» در این اعتراض‌ها است.

ویدیوهایی که روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد شهروندان شهرستان ایذه در استان خوزستان نیز به جمع دیگر معترضان خوزستانی پیوسته‌اند.

در یکی از ویدیوها از تجمعات این شهر، شعار «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای» و شعارهای تند دیگری علیه رهبر جمهوری اسلامی سر داده می‌شود.

شهرستان ایذه از جمله مناطقی در استان خوزستان است که بیشتر ساکنان آن را بختیاری‌ها تشکیل می‌دهند. در یکی از ویدیوهایی که از این تجمعات منتشر شده، شهروندان معترض ایذه شعار می‌دهند «بختیاری با عرب، اتحاد اتحاد»

پس از افزایش اعتراضات در خوزستان و انتشار خبر برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، روز سه‌شنبه در متروی تهران نیز شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و «اصل ولایت فقیه» سر داده شد.

قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شده که در استان خوزستان، به طور گسترده به خیابان‌های چندین شهر کشیده شده است.

در ویدیوهایی که از شهرهای مختلف خوزستان منتشر شده است، تعداد زیادی جوان بدلیل بی‌آبی شعار می‌دهند و در برخی از آنها به وضوح صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهوری پیشین ایران نیز در پیام‌های جداگانه‌ای، برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در خوزستان را محکوم کرده‌اند.

 

 شعار 'مرگ بر خامنه ای' در ایذه و بازداشت موقت فعالان در تهران

دامنه اعتراضات به بی‌ آبی و سوءمدیریت در خوزستان به شهر ایذه واقع در شرق این استان رسیده است.

برخی کاربران اجتماعی از کشته شدن یک نوجوان ۱۶ساله به نام محمد عبداللهی در ایذه خبر داده اند.

همزمان خبرگزاری های دولتی به نقل از مقام ها به "کشته شدن" یک مامور انتظامی در خوزستان اشاره کرده اند.

ویدیوهای کاربران شبکه های اجتماعی نشان می دهد که معترضان در ایذه در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کرده اند.

 

آنها شعارهایی نظیر «رضا شاه روحت شاه»، «توپ، تانک، فشفشه خامنه‌ای گم بشه» و «مرگ بر خامنه ای» سر داده اند.

ویدیوها و توییت ها نشان می دهد که ماموران امنیتی طی شب اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرده و شماری از معترضان را بازداشت کرده اند.

 

ویدئوهایی هم از بسته شدن پل سلیج در آبادان، پل مارون در بهبهان خوزستان و جاده ایذه به دهدز منتشر شده است. معترضان در روزهای اخیر گاه در حرکات اعتراضی اقدام به بستن راه ها در این استان کرده اند.

در تحولی دیگر خبرگزاری های دولتی در ایران گزارش می دهند که سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر گفته است: "در پی اغتشاشات امشب در شهرک طالقانی، ماموران یگان امداد نیروی انتظامی شهرستان بندر ماهشهر در حین پاکسازی توسط اغتشاشگران غافلگیر و در یکی از محلات از بالای پشت بام هدف رگبار گلوله قرار گرفتند."

براساس این گزارش فریدون بندری گفت: "اغتشاشگران در شهر طالقانی یک مامور یگان امداد نیروی انتظامی بندر ماهشهر را شهید و یک مامور دیگر را مجروح کردند."

به گفته او این دو مامور برادر بوده اند.

از سوی دیگر در آمریکا سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو در توییتی به فارسی خشونت علیه معترضان را محکوم کرده است.

در ظرف چند روز اخیر مردم شهرهای اهواز، سوسنگرد، دزفول، شوش، کرخه، شادگان و دیگر در خیابان ها تظاهرات کرده اند. در اهواز جمع کثیری از معترضان نیز در خیابان‌ها فریاد "بالروح، بالدم، نفدیک یا اهواز" سر داده بودند، شعاری که به معنای"خون و جانم فدای تو اهواز" است.
 

از طرف دیگر، نرگس محمدی و تعدادی از فعالان مدنی در پی برگزاری تجمعی اعتراضی در حمایت از معترضان خوزستانی، برای ساعاتی در تهران بازداشت شده اند.

روز سه شنبه نرگس محمدی در یک ویدیو گفت که او و حدود ۳۰ نفر از فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سابق سیاسی و مادران داغدار روبروی وزارت دفاع تجمعی اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان برگزار کرده بودند که با برخورد خشن ماموران امنیتی روبرو شدند.

 

پس از انتشار این ویدیو، تقی رحمانی همسر خانم محمدی اعلام کرد که نرگس محمدی به همراه جمعی از فعالان مدنی و کارگری از جمله جعفر عظیم‌زاده، آرش کیخسروی، حمید آصفی، پوران ناظمی و روح‌الله مردانی دستگیر شده اند با این حال ساعاتی بعد از آزادی آنها خبر داد.

واکنش ها

در تازه‌ترین واکنش به اعتراضات، محمود احمدی‌نژاد با اشاره به نقش یک"باند فاسد امنیتی" گفت "مردم خوزستان به حق صدایشان را بلند کرده‌اند. اما متاسفانه در کشور ما تحت تاثیر باند فاسد امنیتی با هر نوع مطالبه مردم و هر اعتراض مسالمت‌آمیز مردم برخورد می‌شود".

 

به گفته‌ آقای احمدی‌نژاد پس با هر موج اعتراضی در این کشور "بلافاصله آن باند امنیتی وارد می شود و دو کار انجام می‌دهد؛ اول اینکه به خشونت می کشد، درگیری ایجاد می کند، آتش می‌زند، تیراندازی می کند و بهانه سرکوب مردم را فراهم می کند. دوم اینکه خواسته به حق مردم را به بیگانگان و گروه‌های ضد انقلاب یا وابسته به بیگانه منتسب می‌کند و باز هم بهانه سرکوب را می دهد و راه اعتراض مسالمت آمیز را بر مردم می بندد".

 

شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیامی در صفحه تویتترش نوشته است: "امروز خطابم به بدنه نیروهای نظامی و انتظامی رسمی کشور است: من خود یونیفورم نظامی پوشیده‌ام و به عنوان خلبان جت‌های جنگنده، آماده دفاع از خاک‌ ایران در مقابل دشمن متجاوز بوده‌ام. اکنون، وظیفه ملی و انسانی شما به عنوان سربازان ایران، دفاع و محافظت از مردم‌تان است."

اما نگاهی به روزنامه‌های امروز صبح تهران نشان می‌دهد خبری از اعتراضات خوزستان نیست و اگر هست انتقاد از خشکسالی و کم‌آبی است.

شاید تندترین تیتر مربوط به آرمان ملی باشد. "دلاوران دیروز فقط امروز آب می خواهند فقط همین.

مطلب اصلی صفحه اول روزنامه شرق اما و اگرهای حمایت حزب توده از مصدق است.

استان خوزستان که زمانی بستر تنها رود قابل کشتی‌رانی ایران بوده است سال‌هاست با مشکل بی‌آبی و کم‌آبی روبروست. بحرانی که بابی‌توجهی مسئولان، سیاست‌گذاری‌های غلط و تغییرات اقلیمی زمین شدت یافته است.

برخی مقام‌های محلی می‌گویند انتقال آب از سرشاخه‌های رود کارون یا سد سازی‌های غلط از عوامل بی‌آبی هستند.

خبرگزاری هرانا به نقل از منابع محلی خبر داده که تا کنون هویت ۱۸ تن از بازداشت شدگان احراز شده است.

اطلاعات ضد و نقیض زیادی درباره تعداد کشته‌شدگان و بازداشتیان اعتراضات منتشر شده اما تا به حال کشته شدن دست کم دو نفر از معترضان خوزستان تایید شده است. نام این دو قاسم خضیری و مصطفی نعیماوی عنوان شده است.

در برخی تصاویر منتشر شده از اعتراضات زنان بیشتری نسبت به شب‌های گذشته به چشم می‌خورند.

پایگاه اطلاع رسانی حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی، معترضان کشته شده در خوزستان را قاسم خضیری (سمت راست) و مصطفی نعیماوی اعلام کرده

منبع تصویر،SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

پایگاه اطلاع رسانی حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی، معترضان کشته شده در خوزستان را قاسم خضیری (سمت راست) و مصطفی نعیماوی اعلام کرده

مجتبی محفوظی، نماینده آبادان در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس ایران گفت که خوزستان هر روز شاهد یک بحران است و افزود: "گاهی گرد و غبار، سیل و بی‌آبی، خشکی تالاب‌ها و عطش مردم."

او با انتقاد از انتقال آب از سرشاخه‌های رود کارون اظهار داشت: "به داد خوزستان برسید! آه مردم این منطقه گیرا است! اگر دست ما از کار بیفتد، اگر چشم ما از کار بیفتد، باز هم به حیاتمان ادامه خواهیم داد اما قلب تپنده کشور خوزستان است."

او خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "به داد و فریاد مردم خوزستان مظلوم برسید و سهم این منطقه را از آنچه تقدیم کرده، بدهید."

در حالی که دمای هوای برخی از شهرهای خوزستان در طول روز به حدود پنجاه درجه سانتیگراد رسیده، بی آبی و گاهی بی‌برقی زندگی شهروندان را مختل کرده است.

برخی از گزارش ها حاکی از آن است که همزمان با ادامه اعتراضات در شهرهای خوزستان، شبکه اینترنت در استان هم دچار اختلال شده است.

 

از جمله مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی در اهواز از وجود اختلال در اینترنت موبایلشان خبر داده‌اند. آنها گفته‌اند در اهواز اینترنت ایرانسل و همراه اول کامل قطع است ولی برخی کاربران هنوز به اینترنت ایرانسل خانه دسترسی دارند.

شما اگر در منطقه هستید و اختلالی در وضعیت اینترنتتان مشاهده می‌کنید به پیامگیر تلگرام ما اطلاع دهید

در جریان سرکوب خونین اعتراضات آبان ۹۸ که اعتراض به افرایش قیمت بنزین و مشکلات معیشتی در ایران بود، مقام های دولتی همزمان با سرکوب شهروندان معترض، شبکه اینترنت ایران را به شکل سراسری برای چند روز متوالی قطع کردند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: