ریشه‌های بحران خوزستان در کجاست؟

یک هفته از اعتراض ها در شهرهای مختلف استان خوزستان گذشته و با وجود سرکوب نیروهای امنیتی این اعتراض ها نه تنها آرام نشده بلکه به شهرهای دیگر از جمله کرج، اصفهان و تهران هم سرایت کرده. کسانی که در این شهرها در اعتراض به بحران کم آبی به خیابان ها آمدند از ابتدا تاکید داشتند که حرکتشان مدنی و مسالمت آمیز است.

یک هفته از اعتراض ها در شهرهای مختلف استان خوزستان گذشته و با وجود سرکوب نیروهای امنیتی این اعتراض ها نه تنها آرام نشده بلکه به شهرهای دیگر از جمله کرج، اصفهان و تهران هم سرایت کرده. کسانی که در این شهرها در اعتراض به بحران کم آبی به خیابان ها آمدند از ابتدا تاکید داشتند که حرکتشان مدنی و مسالمت آمیز است. حاکمیت اما در یک هفته گذشته با نیروی ضدشورش، گاز اشک آور و فشنگ به استقبال آنها رفته بطوریکه تا اینجا دست کم پنج نفر در این اعتراض ها جان باخته اند. مشکلات خوزستان تازگی ندارد، نه قطع آب آشامیدنی و کشاورزی و نه بیکاری و فشار اقتصادی. اما چه چیزی این بار ساکنان این استان را به خیابان ها کشید؟ برخورد حاکمیت را چطور باید ارزیابی کرد؟ و با توجه به اینکه مسئولان استان حالا معترضان را اغتشاشگر، ضدانقلاب و مزدور بیگانه خوانده اند، آیا باید منتظر برخورد شدیدتر نیروهای امنیتی بود؟
در برنامه امروز در این باره صحبت خواهیم کرد با مهدی طلعتی، تحلیلگر مسائل امنیتی، یوسف عزیزی بنی‌طرف، فعال سیاسی، ناصر کرمی، اقلیم شناس و فرین عاصمی.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: