تنها در ۹ ماه اول سال گذشته ۲۳ هزار عقد دختران زیر ۱۴ سال در ایران ثبت شده است

مرکز آمار ایران از ثبت بیش از ۲۳ هزار ازدواج رسمی دختران ۱۰-۱۴ سال در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۹ در ایران خبر داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز جمعه، اول مرداد - ۲۳ ژوئیه - ضمن انتشار جزییات گزارش مرکز آمار ایران، از ثبت ازدواج ۷۳۱۷ دختر ۱۰-۱۴ ساله تنها ظرف پاییز سال گذشته خبر داده که در مجموع جمع کل ازدواج دختران ۱۰-۱۴ ساله در این کشور طی فصول بهار، تابستان و پاییز سال ۱۳۹۹ را به ۲۳ هزار و ۷۹۷ مورد رسانده است.

بنابر جداولی که این خبرگزاری از مرکز آمار ایران استخراج کرده است، در خلال پاییز سال گذشته همچنین بیش از ۳۶ هزار دختر ۱۵-۱۹ سال به عقد رسمی در آمده‌اند.

اگر چه آمار سالانه ازدواج کودکان در ایران طی ۵ سال گذشته از کاهش نسبی حکایت دارد اما آمار مربوط به ازدواج دختران ۱۰-۱۴ ساله - یعنی ۷۳۱۷ ازدواج - طی سه ماهه پاییز ۹۹ نسبت به پاییز دو سال قبل از آن یعنی پاییز ۱۳۹۸ (۶۳۲۵ عقد رسمی) و پاییز ۱۳۹۷ (۵۸۴۷ عقد رسمی) دست کم افزایشی ۱۰ درصدی داشته است.

این در حالی است که ازدواج دختران و پسران زیر ۱۸ سال که بنابر تعاریف بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند، نقض آشکار معاهده جهانی حقوق کودک است.

ایران که در صندوق جهانی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) عضویت دارد از امضاکنندگان کنوانسیون جهانی رعایت حقوق کودکان است.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

بر اساس قانون مدنی ایران سن قانونی برای ازدواج دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است و ازدواج برای افرادی زیر سن قانونی منوط به "اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح" است.

تلاش برای تغییر سن ازدواج در مجلس سابقه زیادی دارد. سن قانونی برای ازدواج در پیش از انقلاب ۱۵ و ۱۸ سال بود. اما پس از انقلاب و در جریان نخستین دوره مجلس در سال ۱۳۶۱ سن قانونی به ۱۳ و ۱۵ سال کاهش یافت.

لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال از سال ۱۳۸۱ وارد قانون مدنی ایران شد.

سردرگمی در ایران بر سر ازدواج زیر سن قانونی

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: