مشاور امنیت ملی آمریکا توطئه جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد را محکوم کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در دیدار با مسیح علی‌نژاد ضمن گفت‌وگو درباره توطئه اخیر جمهوری اسلامی برای ربودن علی‌نژاد از خاک ایالات متحده، تلاش‌ حکومت‌های سرکوبگر برای هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران و کنشگران را محکوم کرد.

 

 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در دیدار با مسیح علی‌نژاد ضمن گفت‌وگو درباره توطئه اخیر جمهوری اسلامی برای ربودن علی‌نژاد از خاک ایالات متحده، تلاش‌ حکومت‌های سرکوبگر برای هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران و کنشگران را محکوم کرد.

طبق اعلام کاخ سفید، مشاور امنیت ملی آمریکا با ابراز نگرانی برای خانواده و همکاران مسیح علی‌نژاد که در ایران زندانی هستند، بر ادامه «حمایت قاطع» واشینگتن از فعالیت‌های حقوق‌بشری این روزنامه‌نگار، به ویژه درارتباط با زنان، مردم ایران و افرادی که به طور غیرعادلانه زندانی هستند، تاکید کرد.

سالیوان از افزایش اقدامات رژیم‌های خودکامه، مانند حکومت ایران، در هدف قرار دادن معترضان، کنشگران و روزنامه‌نگاران در خارج از مرزهای خود، از جمله در آمریکا، ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد که واشینگتن با این گونه اقدامات غیرقانونی که ناقض حقوق بشر و تهدیدی علیه نظم قانونمند بین‌المللی به شمار می‌آیند مقابله خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین در توییتی با اشاره به دیدار خود با مسیح علی‌نژاد، فعالیت‌های او برای حمایت از حقوق مردم ایران، به ویژه زنان و زندانیان سیاسی را ستود و گفت: «آمریکا هر تلاشی را برای تهدید روزنامه‌نگاران و کنشگران با شهامتی مثل مسیح محکوم می‌کند.»

مسیح علی‌نژاد نیز در یک رشته توییت درباره دیدار ۳۰ دقیقه‌ای خود با مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که در این دیدار از دولت ایالات متحده خواسته است مذاکرات با جمهوری اسلامی را، که شهروندان خود را ربوده و می‌کشد، به حالت تعلیق درآورد.

علی‌نژاد خاطرنشان کرد که در دیدار با سالیوان همچنین درباره اعتراضات خوزستان اطلاع‌رسانی کرده و نیز از «واکنش مختصر» دولت جو بایدن در قبال توطئه ربودنش ابراز دلسردی کرده است.

او همچنین گفت از اینکه در دولت بایدن «هیچ مقامی حامی دموکراسی و حقوق بشر در ایران نیست»، گلایه کرده است.

مسیح علی‌نژاد به سالیوان گفت: دولت بایدن در روند تلاش‌های خود برای توافق با جمهوری اسلامی باید با صداهای مختلف، از جمله اپوزوسیون ایران، در تعامل باشد.

او خاطرنشان کرد: «مردم خوزستان دارند به دلیل اعتراضشان به کم آبی کشته می‌شوند، اما هیچ صدای بلندی را در محکومیت این کشتار نمی‌شنویم. مقامات ایران مانند اعتراضات آبان ۹۸ که در عرض سه روز بیش از هزار و ۵۰۰ نفر را کشتند، اینترنت خوزستان را قطع کرده‌اند.»

مسیح علی‌نژاد در دیدار خود با  مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جمهوری اسلامی را «یک رژیم آپارتاید جنسیتی»توصیف کرد که زنان را به جرم درآوردن روسری‌هایشان شلاق می‌زند. او گفت: «این رژیمی است که زنان را به دلیل ورود به استادیوم، خواندن، رقصیدن و زندگی عادی کتک می‌زند.»

مسیح علی‌نژاد تاکید کرد: «چه توافقی بین آمریکا و جمهوری اسلامی صورت بگیرد یا نه، مردم ایران با صدای بلند به جمهوری اسلامی نه گفته‌اند. تا زمانی‌که مردم ایران به مبارزه خود علیه چنین دیکتاتوری مذهبی ادامه می‌دهند، از مبارزه خود دست بر نخواهم داشت.»

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: