عیسی بالدی، کارگری که در راه رفتن به سر کار کشته شد

عیسی بالدی، از جان‌باختگان اعتراض‌های تیرماه ۱۴۰۰ در ماهشهر است. او ۲۷ ساله، کارگر بنا و نان‌آور سه خواهر و مادرش بود. عیسی با گلوله نیروهای انتظامی کشته شد.

عیسی صبح روز چهارشنبه رفته بود سر کار، بنده خدا کارگر بنایی بود. برای یک لقمه حلال رفته بود. با گلوله نیروی انتظامی شهید شد. خدا بیامرزت‌اش معیشت سه تا خواهر و مادرش را به عهده داشت که با شهید شدن‌اش بی‌سرپرست ماندند، عیسی سرپرست آنها بود.

این بخشی از صحبت‌های یک منبع آگاه در گفت‌وگو با زمانه درباره عیسی بالِدی، شهروند عرب و یکی از جان‌باخته‌های اعتراض‌های تیرماه ۱۴۰۰ در شهر شهرک طالقانی ماهشهر واقع در استان خوزستان است.

اعتراض‌ها به کمبود آب، فقر، تبعیض و محرومیت از تاریخ ۲۴ تیرماه سال جاری در مناطق عرب‌نشین خوزستان آغاز و به سرعت در بیش از ۲۲ شهر این استان گسترش یافت.

عیسی بالدی کارگر بنا و سنگ‌کار بود. به گفته دو منبع آگاه او در یک مجتمع صنعتی واقع در ماهشهر کار می‌کرد. صبح روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه در حالی که عازم محل کارش بود، عیسی در شهرک طالقانی مورد اصابت گلوله نیروهای انتظامی قرار گرفت:

آگهی

 

«تقریبا ساعت هشت یا هشت و نیم صحبت بود، به سر كار در ماهشهر می‌رفت تو و به خاطر گرمای شديد این شهر چَفی روی صورتش بسته بود که به او تير زدند. عیسی در شهرک طالقانی با یک گلوله توسط نیروی انتظامی شهید شد.»

به گفته یکی از این منابع آگاه، گلوله به سینه عیسی بالدی اصابت می‌کند، اما با این وجود به تنهایی خودش را به درمانگاه شهرک طالقانی می‌رساند. شهرک طالقانی در شمال بندر ماهشهر واقع شده و در این شهرک تنها یک درمانگاه وجود دارد به نام «پایگاه ۱ بهداشت» و یک کلینیک درمانی به نام «وارث».

بزرگ‌ کنیدشهرک طالقانی واقع در شمال ماهشهر - محل کشته شدن عیسی بالدی

به گفته یکی از منابع آگاه عیسی بالدی در درمانگاه خونریزی زیادی کرده بود و گلوله باعث پارگی شاهرگ او در قفسه سینه‌اش شده بود. در درمانگاه شهرک طالقانی به وضعیت عیسی بالدی رسیدگی مناسبی نمی‌شود و علت این عدم رسیدگی مشخص نیست:

«درمانگاه شهرک طالقانی رسیدگی آنچنانی به او نکرد. خیلی تعلل کرده بودند.»

در ویدیوئی که به دست زمانه رسیده، عیسی بالدی در حالی که غرق در خون است، کف راهروی درمانگاه افتاده و مردم سعی می‌کنند او را کمک کرده و به بیمارستان برسانند.

❗️ هشدار ویدیو حاوی تصاویر دلخراشت است.

برگرفته از: 
رادیو زمانه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: