سیزدهمین روز اعتراضات و زنگ خطر نابودی کشور

معترضان در سیزدهمین شب از اعتراضاتی که در واکنش به کم آبی در استان خوزستان شروع شد، در بهارستان اصفهان شعارهایی در حمایت از شهروندان خوزستانی سر دادند. در ویدیوهای منتشر شده از این تظاهرات شعارهای:‌ ''خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد ''، ''ایرانی با غیرت، حمایت حمایت '' و ''جمهوری اسلامی نمی خواهیم، نمی خواهیم '' شنیده می شود.

 

در بعضی از تصاویر منتشر شده که به تجمع سه شنبه در بهارستان اصفهان نسبت داده شده، یک تصویر بزرگ آیت الله خامنه ای به آتش کشیده می شود.


 

همزمان، اهالی ایوان غرب در استان ایلام هم سه شنبه شب با ایجاد راه بندان دست به اعتراض زدند.

قطع مکرر برق از جمله دلایل این اعتراض عنوان شده است.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، معترضان در ایوان غرب با ایجاد راهبندان اعتراض خود را به بی برقی مکرر نشان دادند.

دوشنبه نیز تهران شاهد تجمع معترضان با شعار مرگ بر دیکتاتور بود.

تظاهرکنندگان همچنین دوشنبه شب در فردیس کرج هم با سر دادن شعارهایی از معترضان خوزستانی حمایت کردند.

از سوی دیگر، وزارت اطلاعات ایران در بیانیه ای ادعا کرده است که شبکه ای از عوامل موساد، سرویس اطلاعاتی اسراییل را که قصد "خرابکاری و به آشوب کشیدن ایران" را داشتند، متلاشی کرده است.

روابط عمومی وزارت اطلاعات در بیانیه ای اعلام کرد: "شبکه‌ای از عوامل موساد به همراه محموله سنگین سلاح و مهمات پس از ورود از مبادی مرزی غرب کشور دستگیر شدند."

بر این اساس "عوامل موساد قصد داشتند از این تجهیزات در جریان اغتشاشات شهری و ترور بهره برداری کنند."

ایران در موارد بسیاری در اعتراضات سالهای گذشته، اعتراضات داخلی را به دولت های خارجی نسبت داده است.

همزمان، مقام های محلی به موضع گیری درباره وضعیت آب خوزستان ادامه می دهند.

نماینده اهواز در مجلس معاون وزارت نیرو را متهم کرد که هیچ چیز از مشکلات مردم خوزستان نمی داند.

سید کریم حسینی در شورای کشاورزی و شورای مدیریت بحران گفت نطق همه نمایندگان خوزستان در سی سال گذشته مربوط به مشکلات و تنش آبی است.

 

گسترش اعتراضات به اصفهان و ایلام؛ مردم معترض در بهارستان اصفهان: جمهوری اسلامی نمی‌خوایم

در سیزدهمین شب پس از آغاز اعتراضات خوزستان، مردم ایوان غرب در ایلام و بهارستان اصفهان به خیابان آمدند. در بهارستان مردم شعارهایی چون «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سردادند.

این درحالی است که در خوزستان همچنان اینترنت برخی مناطق از جمله در شهرهایی که کانون اعتراضات دو هفته گذشته بوده‌اند قطع است، نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در خیابان‌ها و میادین مستقرند و بازداشت‌ها در شهرهای مختلف این استان همچنین ادامه دارد.

مردم بهارستان اصفهان سه‌شنبه شب پنجم مرداد ماه، و در سیزدهمین شب از آغاز اعتراضات مردم خوزستان، به خیابان آمده و در تظاهرات اعتراضی خود شعار «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد» سردادند.

در جریان اعتراضات مردم بهارستان اصفهان، معترضان ابتدا شعارهایی چون «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت» و همچنین شعارهایی در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان از جمله بقه سردادن شعار «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد» پرداختند.

از دیگر شعرهایی که در جریان این اعتراضات، مردم بهارستان اصفهان سردادند، شعار «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» بود.

این تجمع تا ساعات بامداد چهارشنبه نیز ادامه داشت و در ساعات پایانی آن جمعی از مردم معترض بهارستان اصفهان ضمن پاره کردن یک بنر علی خامنه‌ای که در میدان این شهر بود آن را با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «رضا شاه روحت شاد» آتش زدند.

این دومین‌بار است که شهرهای اقماری و مجاورز اصفهان در یک هفته اخیر شاهدا تجمع‌های اعتراضی شده است. پیش از این نیز شاهین شهر اصفهان در جریان اعتراضات هفته گذشته صحنه تظاهرات مردم معترض در حمایت از اعتراضات خوزستان بوده است.

در استان ایلام در غرب ایران نیز جمعی از مردم شهر ایوان غرب، در استان ایلام، سه‌شنبه شب پنجم مرداد ماه، پس از قطع مکرر برق، با تجمع و ایجاد راهبندان ضمن اعتراض به خاموشی‌های مکرر، شعارهایی نیز در حمایت از اعتراضات خوزستان سر دادند.

شهر کرمانشاه نیز از یک‌شنبه شب و به دنبال اعتراضات مردم محله دره‌دریژ، چهره امنیتی به خود گرفته است و از دوشنبه شب نیروهای یگان ویژه در خیابان‌ها و میادین اصلی این شهر مستقر شده‌اند.

در جریان تظاهرات یک‌شنبه شب و دوشنبه شب‌ مردم در محله دره‌دریژ کرمانشاه در اعتراض به نبود برق و آب، تاکنون دست‌کم ۲۰ نفر از مردم معترض بازداشت شده‌اند.

 

سیزدهمین شب اعتراض‌ها در ایران؛ «اصفهان، خوزستان، اتحاد، اتحاد»

سه‌شنبه‌شب در سیزدهمین شب اعتراض‌ها در ایران که از خوزستان آغاز شده است، مردم در اصفهان به معترضان در دیگر شهرهای ایران از کرج تا تهران و تبریز و خوزستان پیوسند. معترضان در بهارستان اصفهان شعار دادند: «اصفهان، خوزستان، اتحاد، اتحاد».

گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان در ایوان غرب در استان لرستان نیز سه‌شنبه شب به خیابان‌ها آمدند.

دوشنبه شب هم معترضان در کرج در همبستگی با خوزستان و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. ساعاتی قبل از آن معترضان در مرکز تهران فریاد می‌زدند: «مرگ بر دیکتاتور».

این در حالی است که در خوزستان جو امنیتی سنگینی برقرار شده و اینترنت نیز برای روزها قطع یا کند بوده است. اعتراض‌ها در خوزستان با اعتراض به بی‌آبی و کمبود و نبود امکانات اولیه زندگی آغاز شد و به سرعت به اعتراض‌های ضدحکومتی در شهرهای مختلف ایران گسترش یافت.

از تعداد دقیق کشته‌ها، زخمی‌ها و بازداشتی‌ها در جریان سرکوب این اعتراض‌ها با توجه به تلاش حکومت برای جلوگیری از اطلاع‌رسانی آزادانه،‌ اطلاعات کاملی در دست نیست.

معترضان در اصفهان مانند دیگر شهرهای ایران در روزهای اخیر ضمن اعلام همبستگی و اتحاد با معترضان در خوزستان، شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر داردند. در برخی تصاویر منتشر شده نیز معترضان در حال به آتش کشیدن پوستر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هستند.

اقدامی که در اعتراض‌های مردمی آبان ۹۸ نیز بارها انجام شد.

در اعتراض‌های تابستان ۱۴۰۰ نیز مانند اعتراض‌های قبلی فریاد «رضاشاه روحت شاد» به گوش می‌رسد.

مقامات جمهوری اسلامی می‌کوشند اعتراض‌ها را کمرنگ جلوه داده و مطابق با الگوی رفتاری همیشگی، معترضان را «اغتشاش‌گر» معرفی کنند. با این حال با سپری شدن دو هفته از اعتراض‌های تابستان ۱۴۰۰ در ایران، اکنون شهرهای جنوب، شمال غرب، شمال شرق و مرکز ایران به اعتراض‌ها پیوسته‌اند.

ماه گذشته نیز مردم در اعتراض‌ به خاموشی‌های مکرر و بدون برنامه هنگام خاموشی‌ها علیه شخص علی خامنه‌ای شعار می‌دادند.

علاوه بر بی آبی و بی برقی، تورم، بی کاری و رکود، بحران کرونا در ایران به دنبال ممنوع اعلام شدن واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی با کیفیت و موثر، وخیم‌تر شده است. اکنون آمار بستری در بیمارستان‌ها بیش از هر زمان دیگری در یک سال و نیم گذشته است.

در همین حال مقامات جمهوری اسلامی در صددند مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی را برگزار کنند و حسن روحانی و مقامات دولت‌اش نیز ادعا می‌کنند در اغلب حوزه‌ها بهترین عملکرد را داشته‌اند

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: