سپاه در المپیک؛ فشار جمهوری اسلامی و عذرخواهی کره جنوبی


دو روز پس از آن‌که جینگ جان او، از حضور «جواد فروغی»، تیرانداز عضو سپاه پاسداران در المپیک توکیو به شدت انتقاد کرد، رسانه‌های کره جنوبی از عذرخواهی او خبر دادند. به نظر می‌رسد وزارت خارجه جمهوری اسلامی تمام قوای خود را برای تطهیر تیرانداز سپاه قدس در رقابت‌های المپیک خرج کرده باشد.

سفارت جمهوری اسلامی در کره جنوبی، طی بیانیه‌ای به اظهارات «جینگ جان او»، قهرمان تیراندازی کره جنوبی و یکی از شاخص‌ترین تیراندازان رقابت‌های المپیک واکنش نشان داد.

دو روز پس از آن‌که جینگ جان او، از حضور «جواد فروغی»، تیرانداز عضو سپاه پاسداران در المپیک توکیو به شدت انتقاد کرد، رسانه‌های کره جنوبی از عذرخواهی او خبر دادند. به نظر می‌رسد وزارت خارجه جمهوری اسلامی تمام قوای خود را برای تطهیر تیرانداز سپاه قدس در رقابت‌های المپیک خرج کرده باشد.

جواد فروغی، شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ در رشته تپانچه بادی ۱۰ متر به مدال طلای رقابت‌های المپیک توکیو رسید.

دقایقی بعد، خبرگزاری فارس، او را یکی از اعضای سپاه پاسداران معرفی کرده است که در جنگ‌های داخلی سوریه به عنوان نیروی مستشاری سپاه قدس، برای «بشار اسد» جنگیده است.

براساس سیل خبرها، تصاویر و ویدیوهایی که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران مانند «فارس»، «تسنیم» و «ورزش سه» از ورزشکار ناشناخته تیراندازی ایران منتشر می‌کردند، مشخص بود که از رسانه‌های سپاه برای مقام احتمالی این عضو سپاه پاسداران برنامه‌ریزی کرده بودند.

به صورت نمونه فارس یک ساعت پس از قهرمانی این عضو سپاه مدعی شد که پیش از آغاز رقابت‌های المپیک توکیو، «محسن نصر اصفهانی» سرمربی‌ تیم‌ ملی تپانچه اعتقاد داشت، نباید بر اساس مدال جهانی جواد فروغی روی مدال المپیک او حساب کرد، اما این تیرانداز سپاه، معادله‌های سرمربی خود را هم بر هم زد.

همچنین در فیلمی که خبرگزاری فارس از یک مصاحبه قدیمی جواد فروغی، پیش از همه‌گیری کرونا منتشر کرده است، آقای فروغی می‌گوید که در سوریه در کنار عملیات‌های نظامی، امور پرستاری از مجروحان را هم انجام می‌داد.

او گفته بود در طول جنگ، «بیمار و مجروح داعشی» را درمان کرده است.

خبرگزاری فارس ادای احترام نظامی جواد فروغی به پرچم ایران در زمان اهدای مدال‌ها را نشانه‌ای از «پاسدار بودن» او دانست و نوشت: «طلای فروغی پاداشی بزرگ برای ورزشکاری بود که علاوه بر تمرین، با توکل با پروردگار معامله کرد.»

پس از رونمایی رسانه‌های سپاه از پیشینه جواد فروغی، روزنامه «بیلد» آلمان، در تیتری پرسیده بود؛ «آیا تیرانداز طلایی ایران، یک سرباز تروریست است؟»

پس از آن‌که این روزنامه، قهرمان تیراندازی ایران را «سرباز تروریست» خواهد، در بخشی از گزارش خود به گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های سپاه پاسداران در ایران اشاره کرد.

به صورت نمونه، دست روی ادعاهای شخص جواد فروغی در گفت‌وگو با رسانه‌های داخل ایران گذاشت که گفته بود طی یک سال اخیر، به دلیل نداشتن امکانات کافی، در «زمین غیراستاندارد» یا در «زیرزمین بیمارستان بقیه‌الله» تمرین تیراندازی می‌کرد. رسانه‌های سپاه پاسداران، جواد فروغی را پرستار بیمارستان «بقیه‌الله» معرفی کرده بودند؛ بیمارستانی که متعلق به سپاه پاسداران است. در مورد این بیمارستان اخباری مبنی بر «عدم درمان» معترضان مصدوم و مجروح در اعتراضات آبان ۹۸ و همچنین تحویل دادن آن‌ها بدون درمان به نیروهای امنیتی نیز منتشر شده است.

بیلد همچنین به مواردی مانند «وابستگی به سپاه قدس» و همچنین «مبارزه برای بشار اسد» اشاره کرد. این رسانه چاپ آلمان، بشار اسد را «دیکتاتور سوریه» نامید که جواد فروغی در لباس سپاه قدس برای او مبارزه کرده بود.

بیلد همچنین سپاه قدس را «شاخه نظامی برون مرزی» سپاه پاسداران نامید که چهار دهه اخیر وظیفه «ترورهای خارج از کشور» را برعهده داشته است. این رسانه به ادای احترام پاسدار کاروان ورزشی ایران به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز اشاره داشت.

گزارش این روزنامه در برخی از رسانه‌های اتریش، فرانسه، سوییس و نروژ باز نشر شد.

پس از این واکنش‌ها کمیته بین‌المللی المپیک در مورد «هویت ورزشی» جواد فروغی، از کمیته ملی المپیک ایران سوال کرد.

هم‌زمان با طرح سوال IOC از کمیته ملی المپیک ایران، جواد فروغی منتقدانش را «مغرضان» و «دشمنان ایران» نامید و آن‌هایی را که او را نقد کرده بودند، «غیرایرانی» خواند.

آرایه‌های ادبی او برگرفته از ادبیات جمهوری اسلامی بود. «محمود احمدی‌نژاد» در سال ۱۳۸۸ منتقدان و معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را «خس و خاشاک» خواند. در یکی از نمونه‌های گفتاری رهبر جمهوری اسلامی می‌توان به خرداد ۱۴۰۰، اشاره کرد که «علی خامنه‌ای» منتقدان شورای نگهبان و مشوقان تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری را با واژگانی مانند «متعدیان حدود و ثغورِ نظام»، «هنجارشکن» و «دروغ‌گویان» توصیف کرده بود.

سه روز بعد قهرمان تیراندازی کره‌ جنوبی، از اهدای مدال به جواد فروغی انتقاد کرد و او را «تروریست» دانست. جینگ جان او در گفت‌وگو با «تایمز» کره جنوبی گفته بود: «چطور یک تروریست می‌تواند در رقابت‌های المپیک شرکت کند و مدال طلا بگیرد؟ این بی‌معنی‌ترین و مسخره‌ترین اتفاقی بود که افتاد.»

ورزش سه، از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از جینگ جان او، از «ویران شدن» او در رقابت‌های المپیک توکیو نوشت.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی هنوز واکنشی در قبال گزارش روزنامه بیلد منتشر نکرده است. اما به نظر می‌رسد فشار این وزارتخانه و همین‌طور سفارت جمهوری اسلامی در سئول، باعث عذرخواهی ورزشکار کره‌جنوبی از جواد فروغی شده باشد.

فارس روز یکشنبه دهم مرداد به نقل از وزارت خارجه ایران نوشته است: «در پی اظهارات ورزشکار کره جنوبی درباره عضویت جواد فروغی مدال‌آور ایرانی در یکی از نهادهای نظامی جمهوری اسلامی ایران که از روی بی‌اطلاعی و تبلیغات رسانه‌های معاند عنوان شد، سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول با انتشار بیانیه‌ای به این اظهارات واکنش نشان داد.»

در این بیانیه، نظام جمهوری اسلامی «قربانی تروریسم» معرفی و از «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس به عنوان گواهی بر این ادعا اشاره شده است.

در بیانیه سفارت جمهوری اسلامی در سئول همچنین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ارکان نظامی، رسمی، مهم و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران اشاره شده و ادعا شده است که اگر این نهاد نظامی وجود نداشت، گروه‌های تروریستی از جمله «القاعده» و «داعش»، کل منطقه خاورمیانه، اروپا و چه بسا شرق آسیا را بی‌ثبات و ناامن کرده بودند.

پس از انتشار این بیانیه و فشار جمهوری اسلامی، ورزشکار کره‌جنوبی مجبور به عذرخواهی شد.

روز یکشنبه جواد فروغی میان استقبال مقامات دولتی، ورزشی و نظامی جمهوری اسلامی به ایران بازگشت. او در زمان بازگشت، لباس پرستاری بر تن داشت و مدال طلای خود را به گردن آویخته بود

منبع: 
- ایران وایر
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: