مردم هرات در حمایت از نیروهای امنیتی

با گذشت چند روز از حمله طالبان به شهر هرات در غرب افغانستان، مسئولان محلی می‌گویند که جنگجویان طالبان را به کمک حملات هوایی عقب رانده و "عملیات پاکسازی" حومه‌های شهر را آغاز می‌کنند.

 

درگیری‌های میان طالبان و نیروهای دولتی و مردمی در حومه‌های چند شهر عمده افغانستان همچنان ادامه دارد.

شب گذشته، مردم هرات برای حمایت از نیروهای امنیتی شعار الله اکبر سر دادند که در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز گفت که "مردم هرات واقعیت اینکه کی از شعار الله اکبر نمایندگی می‌کند را با آواز بلند نشان دادند."

رد شدن از پست Instagram, 1

پایان پست Instagram, 1

برخی از کاربران این شعار را در جهت "سلب مشروعیت دینی طالبان" موثر ارزیابی کرده‌اند.

عبدالصبور قانع، والی هرات به رسانه‌ها گفته که با حمایت هوایی و بمباران تجمع طالبان، "تلفات زیادی" به آنان وارد شده است.

او گفت که نیروهای تازه نفس کمکی نیز به هرات رسیده‌اند و عملیات برای پاکسازی اطراف شهرآغاز شده و در چند روز آینده مردم شاهد تحول بهتر امنیت این شهر خواهند بود.

محمد اسماعیل خان از رهبران جهادی که در روزهای اخیر همراه با هوادارانش با طالبان می‌جنگند طالبان را متهم کرد که "ابزار جنگ پاکستان" شده و به شکل"مزدور" عمل می‌کند.

همچنین دفتر والی هرات از کشته شده ۴۱ عضو گروه طالبان در هرات خبر داده است.

وزارت دفاع نیز در خبرنامه‌ابی گفته که در شبانه روز گذشته در ولایت‌های مختلف "۳۷۵ تن طالب کشته، ۱۹۳ تن زخمی" شده اند.

اما، سخنگوی طالبان قبل از این که کشته شدن افرادش را در ولایت هرات رد کرده و مدعی شده که شماری از افراد غیرنظامی براثر "بمباران‌های هواپیماهای دولتی و آمریکایی" کشته و زخمی شده اند.

در همین حال، در جنوب افغانستان نیز در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، در روزهای اخیر افراد طالبان به داخل شهر رخنه کرده و درگیری‌های شدیدی رخ داده است.

 
افغانستان

 

درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان چند روز در شهر هرات ادامه دارد

واکنش سفارت آمریکا به کشتن غیرنظامیان

دراین همین حال، سفارت آمریکا امروز گفته که شهروندان هزاره افغانستان همواره هدف قتل‌های هدفمند شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) و طالبان قرار داشته‌اند.

"ما در مورد قتل بیش از ۴۰ غیرنظامی در ولسوالی مالستان ولایت غزنی خبر شنیدیم. در صورتی که درست باشد، جنایت جنگی محسوب می‌شود. موارد نقض حقوق بشر باید مورد بررسی قرار گیرند."

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

اعضای شورای مردمی ولسوالی مالستان ولایت غزنی در جنوب افغانستان چند روز پیش گفتند که طالبان پس از تصرف این ولسوالی، "بیشتر از ۴۰ نفر و عمدتا غیرنظامی را کشته اند".

روز گذشته نیز سفارت‌ آمریکا در کابل در یک اعلامیه کم‌سابقه گروه طالبان را متهم کرد در یک اقدام انتقام‌جویانه غیرنظامیان را در ولسوالی اسپین‌بولک ولایت قندهار در جنوب افغانستان قتل عام کرده‌ که این عمل طالبان می‌تواند "جنایت جنگی" محسوب شود.

طالبان اتهام کشتار غیرنظامیان را رد کرده است.

امروز، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز گفته که با ادامه درگیری در شهر لشکرگاه به غیرنظامیان آسیب‌های زیادی رسیده است.

به گفته این دفتر، تنها در سه روز گذشته در لشکرگاه ۱۰ غیرنظامی کشته و ۸۵ نفر زخمی شده‌اند.

همچنین در ولایت قندهار در همسایگی هلمند نیز ۵ نفر کشته و ۴۲ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته این نهاد عملیات زمینی طالبان و حمله هوایی نیروهای ارتش افغانستان بیشترین صدمه را به غیرنظامیان وارد کرده‌، مراکز بهداشتی و خانه‌های مردم تخریب شده و هزاران نفر از مناطق درگیری آواره شده اند.

به گفته یوناما، نگرانی زیادی از تیراندازی بدون هدف وجود دارد.

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته که اقدام‌های بیشتری را برای حفاظت از غیرنظامیان انجام دهند در غیر آن، درگیری‌ها تاثیرات فاجعه بار خواهد داشت.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: