سقوط بشار اسد ضربه مهمی به سیاست منطقه ای ج .ا و تغییر احتمالی سیاست ها

پس از تحریم ها که می رود «کمر» نظام شکسته شود، جنگ داخلی در سوریه قطعا به سقوط بشار اسد منتهی خواهد و این ضربه بسیار مهم به سیاست منطقه ای رژیم خواهد بود . روند سقوط حکومت بعثی در سوریه ، موجب تضیف حزب الله لبنان را فراهم می آورد. تنها برگ برنده جمهوری اسلامی توافق با غرب بر سر مسایل هسته ای است که می تواند فشار ها را تا حدودی تخفیف دهد . نقشه خاورمیانه ای غرب این است که دست اندازی و خرابکاری جمهوری اسلامی در مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل را خنثی نماید .

 پس از تحریم ها که می رود «کمر» نظام شکسته شود، جنگ داخلی در سوریه  قطعا به سقوط بشار اسد منتهی خواهد و این  ضربه بسیار مهم به سیاست منطقه ای رژیم خواهد بود . روند سقوط حکومت  بعثی در سوریه ، موجب تضیف حزب الله لبنان را فراهم می آورد. تنها برگ برنده جمهوری اسلامی  توافق با غرب بر سر مسایل هسته ای است  که می تواند فشار ها را تا حدودی تخفیف دهد .  نقشه خاورمیانه ای  غرب این است که دست اندازی و خرابکاری جمهوری اسلامی در مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل را خنثی نماید . جمهوری اسلامی به سلاح هسته دست نیابد ،  دولت های اسلامی  را به همزیستی با غرب و اسرائیل راغب سازند  و القاعده وسایر جریانات ضد امریکایی را در منطقه را تضعیف نمایندو این شدنی نیست مگر اینکه حکومتهای مستبد خاورمیانه  سقوط کنند و یا خود  دست به اصلاحات واقعی بزنند . ضعیف ترین حلقه جمهوری اسلامی است و قوی ترین مستبد منطقه عربستان سعودی است . بنابراین جمهوری اسلامی  دو راه در پیش دارد یا به مقابله   نظامی با غرب  بپردازد و یا شرایط را برای یک انتخابات اراد فراهم نماید. بنابر اخبار  ئ نشانه هایی که از دورن رژیم می رسد، نشان می دهد که  خامنه ای با شرکت فرمایشی اصلاح طلبان زرد موافقت کرده است . بنابراین  تغییر رزیم ایران پس از حوادث سوریه رقم خواهد خورد.   

بنابر نوشته بی بی سی از زمان شدت گرفتن درگیری نیروهای دولتی با مخالفان بشار اسد در شهر حلب در دو روز گذشته، ۲۰۰ هزار نفر از این شهر گریخته اند. لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که این درگیری ها در حلب همچون "میخی است که به تابوت اسد" زده می شود.

وزیر دفاع آمریکا گفته است که بحران سوریه روز به روز عمیق‌تر می‌شود و دولت بشار اسد با سرکوب‌ها تنها پایان حکومت خود را سرعت می‌بخشد.

او به خبرنگاران گفت: "اگر دولت بشاراسد این سرکوب‌ها را ادامه دهد، به عقیده من در نهایت، پایان دوران خود را رقم خواهد زد. آنچه که بشار اسد با مردم خود کرده و می‌کند نشان می‌دهد که پایان این رژیم نزدیک شده است. این رژیم مشروعیت خود را از دست داده است."

او در ادامه گفت: "سوال، دیگر این نیست که آیا رژیم سرنگون خواهد شد یا خیر، بلکه اکنون باید پرسید چه زمان این اتفاق روی خواهد داد؟"

آقای پانه‌تا در سفر به خاورمیانه به کشورهای تونس، مصر، اسرائیل و اردن خواهد رفت.

او گفت که در این سفر تلاش خواهد کرد دیگر کشورهای منطقه را متقاعد به کناره‌گیری بشار اسد و تحول سیاسی در سوریه کند.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، از دیگر موضوع‌های مورد بحث در این سفر، سلاح‌های شیمیایی سوریه خواهد بود.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.