یک شوخی احمقانه در تویتر موجب گسترش آزادی بیان در انگلیس شد

«شما یک هفته فرصت دارید که همه چیز را درست کنید وگرنه می ایم و فردوگاه را منفجر می کنم».موضوع این «تهدید» به مدت دو سال در مرکز بحث شبکه های اجتماعی قرار گرفت ؛ بگونه ای که 20000 کاربر تویتر پیام چمسبررا مجدا تویت کردند . خیلی از کمدین های معروف از جمله Stephen Fry برای لغو حکو دادگاه ، وارد ماجرا شدند .
وکیل چامبرس ، اقای جان کوپر دلایلی را ارائه کرد که در آن اشاره شده بود پس ویلیام شکسپیر را بجرم جنایت محکوم کنید ؛ چرا که او در «هنری ششم » نوشته بود که...

 در یک هوای بد در ژانویه  2010  برای ساعاتی فردوگاه رابین هود بسته شد. این خبر موجب  نا امید ی چامسبر  Paul Chambers  شد.

 «  چامسبر کاربر تویتر برای دیدار دوست دخترش  تازه اش برنامه ریزی کرده بود »  او پس از اینکه فهمید ، فردوگاه رابین هود بسته شده است . در تویتر نوشت :« شما یک هفته فرصت دارید که همه چیز را درست کنید وگرنه می ایم و فردوگاه را منفجر می کنم»

هفت روز بعد ، پلیس Yorkshires جنوبی به درب خانه اش آمد و او را به  اتهام توطئه در بمب گذاری  دستگیر کرد.    چارمز Chambers  بعدا به  2000 دلار  جریمه نقدی محکوم شد . علاوه براین مبلغ او می باید مخارج پرونده را  بخاطر یک پیام تهدید آمیز پرداخت می کرد.

تهدید شکسپیر

موضوع این «تهیدد» به مدت دو سال در مرکز بحث  شبکه های  اجتماعی قرار گرفت ؛  بگونه ای که   20000 کاربر تویتر  پیام چمسبررا  مجدا تویت کردند . خیلی از کمدین های  معروف  از جمله  Stephen Fry برای لغو حکو دادگاه ، وارد ماجرا شدند .

وکیل چامبرس ، اقای جان کوپر دلایلی  را ارائه کرد که در آن اشاره شده بود پس   ویلیام  شکسپیر را بجرم جنایت محکوم کنید ؛ چرا که او در «هنری ششم »  نوشته بود که«همه ی وکلا را بکشید»    . بدین ترینب بود که جمعه گذشته دادگاه عالی انگلیس  چامبرس را تبرئه کرد. که اینحادثه   نقطه عطفی در آزادی بیان  اون لاین شد. 

اقای کوپر پس ار تصمیم داد گاه  می گوید :« این برای میلیونها  کاربر   در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و تویتر  مهم است که از این پس ، اگر آدم  مطلبی  برای  جوک و شوخی بگوید ؛ بدون توجه به این که  آن حرف بد یک شوخی است ؛ محکوم نخواهد شد »

 

 Chambers شغل خود را از دست داد

موسسه   Index of Censorship که  مرکز اصلی آن  در لندن قرار دارد  ؛ وضیعت سانسور در جهان را مورد  بررسی  قرار می دهد ،  نتیجه دادگاه  انگلیس را  پسندیده و آن را در مسیر درستی ارزیابی نمود.

 مدیر این موسسه آنتی سانسور می گوید : «همانطور که برای بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی  درک قانون مهم است که چگونه انسانها در شبکه های اون لاین با هم گفت و گو می کنند»

پرونده  مورد اشاره  پیچ و تاب تراژیدی _ کمیک  زیادی خورد. چامبرس Chambers کارش را از دست داد چون او حالا  سوء پیشنه دارد . دوست دخترش  احساسش را درک می کرد چرا که برای اولین بار بود که  احساس خود را برای دوست دخترش به نماتیش می گذاشت . این ذوج امروز با هم زندگی می کنند.

قاضی در تصمیم خود تاکید کرد که این  چیزی نبود که در یافت کنندگان تویت چارمرز جور دیگری  درک کرده بودند  که این  یک شوخی احمقانه بود

اسب شما همجنسگراست

 منتقدان اشاره می کنند که در ارتباطات اونلاین  تنها جایی نیست که  جوک ها و شوخی ها می تواند آدم  ها را به زیر پا گذاشتن  قوانین متهم نمایند  .

در سال 2006 دانشجویی بخاطر اینکه به پلیس گفته بود :« منو ببخش  که تو می دانی که  اسبت همجنسگراست؛ دستگیر شد».  یک پسر 15 ساله نزدیک بود کیفر خواستی بگیرد بخاطر اینکه در جلوی  منطقه اصلی  ساینتولوژی در لندن  با پلاکارتی که رویش نوشته بود :« ساینتولوژی  دین نیست ؛  بلکه یک فرقه خطرناک است  ». از  پیتر Peter Tatchell_ که مبارز حقوق همجنسگرایان است _ در جریان تظاهرات حزب التحریر شعار علیه آزار و تعقیب همجنسگرایان در کشورهای اسلامی می داد_ شکایت شده بود. همچنین یک کشیش که پلاکارتی   با عنوان همجسنگرایی بس است و  کارهای غیر اخلاقی بس است_ جریمه دریافت کرد.

تعداد فزاینده ای  مسایل به تازگی موجب اتحاد نا مقدس مسیحیان ، بی خدایان ،  فعالان حقوق  همجنسگرایان  و سیاستمداران شده است . انان  خواستار اصلاح قانون در سیاست عمومی کشورشده اند . قوانینی که  باعث جرم جنایی با  «استفاده از تهدید، توهین آمیز، کلمات توهین آمیز است."

حکم روز جمعه گذشته تحت قانون ارتباطات سال 2003 اتخاذ شد که کاربران  شبکه های مجازی را در ارسال مطالبی تهیدد آمیز و یا توهین آمیز  را ممنوع می کرد.

برگرفته از: 
روزنامه دانمارکی یولند پستن
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.