گسترش تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا چند روز پس از سفر نخست وزیر اسرائیل

چند روز پس از سفر نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا و درخواست نفتالی بنت برای عدم احیای برجام، کاخ سفید تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ایران را گسترش داد که به‌کارگیری دانیل شاپیرو، سفیر پیشین ایالات‌متحده در اسرائیل، بخشی از این روند است.به گزارش واشینگتن فری بیکن، به نقل از یک مقام آگاه، شاپیرو اولین قسمت طرح دولت بایدن برای تشکیل گروهی از مشاوران پاره‌وقت برای مذاکرات احیای برجام است.

 

گسترش تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا چند روز پس از سفر نخست وزیر اسرائیل به واشینگتن

چند روز پس از سفر نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا و درخواست نفتالی بنت برای عدم احیای برجام، کاخ سفید تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ایران را گسترش داد که به‌کارگیری دانیل شاپیرو، سفیر پیشین ایالات‌متحده در اسرائیل، بخشی از این روند است.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، به نقل از یک مقام آگاه، شاپیرو اولین قسمت طرح دولت بایدن برای تشکیل گروهی از مشاوران پاره‌وقت برای مذاکرات احیای برجام است.

دانیل شاپیرو که در دولت باراک اوباما به عنوان کارشناس امور خاورمیانه مشغول به کار بود، در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان سفیر آمریکا در تل‌آویو منصوب شد و سمت خود را تا ژانویه ۲۰۱۷ ادامه داد.

این مقام آگاه خاطرنشان کرد که در دیدار اخیر بایدن و بنت برخی درخواست‌ها درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام مطرح شد، اما دولت بایدن در این مورد «دیدگاه بسته‌ای» دارد.

واشینگتن فری بیکن به نقل از یک مقام آمریکایی که در جریان جزییات نشست بایدن و بنت بود گفت که در این دیدار مقام‌های ارشد دولت بایدن به بنت تاکید کردند که واشینگتن از تلاش‌های خود برای احیای برجام دست برنخواهد داشت.

طبق این گزارش، درپی سلطه طالبان بر افغانستان و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی آمریکا به ایران، نگرانی‌های اسرائیل درباره پیامدهای احیای برجام بیشتر شده است.

رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار اخیر خود در واشینگتن ضمن بررسی چگونگی مقابله با رفتارهای تهدیدآمیز ایران در منطقه و پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، درباره گسترش همکاری‌ها برای تقویت تمامی جنبه‌های امنیتی اسرائیل در برابر ایران گفت‌وگو کردند.

در همین حال، وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه خبر داد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آلمانی خود، هایکو ماس، گفت که اصل مذاکرات وین قابل قبول است و انجام می‌شود.

از سوی دیگر، نشریه «دیپلماتیک» به نقل از یک دیپلمات ارشد آمریکایی گزارش داد که واشینگتن آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران است.

این مقام آمریکایی گفت: «مهم‌تر از زمان از سرگیری مذاکرات، بازگشت مقام‌های ایرانی با موضع واقع‌بینانه است.»

 

هواپیماهای جنگی اسرائیل به اهدافی در حومه دمشق و حمص‌ حمله موشکی کردند

هواپیماهای جنگی اسرائیل به اهدافی در حومه دمشق و حمص‌ حمله موشکی کردند و پدافند هوایی سوریه «بیشتر» این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گزارش داد که این حمله‌ها از سمت جنوب غربی بیروت صورت گرفته است.

در همین حال، رسانه‌های اسرائیلی از شنیده شدن صدای دست‌کم یک انفجار در مرکز اسرائیل خبر دادند، اما مشخص نیست که این دو حادثه به هم ارتباطی داشته‌اند یا نه.

در اثر این انفجار هیچ آسیب جانی و مالی گزارش نشده و ارتش اسرائیل اعلام کرد که درباره آن در حال تحقیق است.

ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد ممکن است این صدای انفجار مربوط به موشک‌های پدافند هوایی سوریه باشند که از مسیر منحرف شده‌اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: