سخنگوی طالبان: چین مهم‌ترین شریک ماست

به گزارش دویچه وله، مجاهد افزود که از نظر طالبان قبل از همه پروژه «جاده ابریشیم جدید» اهمیت بسیار دارد. این پروژه یک ابتکار زیرساختی است که چین به آن وسیله می‌خواهد با استفاده از راه‌های تجاری، نفوذ جهانی‌اش را گسترش بخشد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «ریپوبلیکا» که روز پنج‌شنبه نشر شد، توضیح داده است: «چین مهم‌ترین شریک ماست و این برای ما به مفهوم یک چانس اساسی و استثنایی است، زیرا این کشور آماده است که در کشور ما سرمایه‌گذاری کند و آن را بازسازی نماید.»

به گزارش دویچه وله، مجاهد افزود که از نظر طالبان قبل از همه پروژه «جاده ابریشیم جدید» اهمیت بسیار دارد. این پروژه یک ابتکار زیرساختی است که چین به آن وسیله می‌خواهد با استفاده از راه‌های تجاری، نفوذ جهانی‌اش را گسترش بخشد.

پس از تصرف قدرت توسط طالبان و هرج و مرج هفته‌های اخیر، دولت‌های غربی کمک‌های پولی شان به افغانستان را قسماً به صورت گسترده محدود کرده اند.

سخنگوی طالبان گفت که تلاش می‌کنند در آینده با کمک چین اقتصاد افغانستان را احیا کنند. او افزود که در افغانستان «معادن غنی مس وجود دارند که به کمک چینی‌ها کار استخراج آن‌ها از سر گرفته شده و مدرن‌سازی خواهد شد. افزون بر آن چین سند راهیابی ما به بازارهای جهان است.»

مجاهد در این مصاحبه تأکید کرد که زنان در آینده هم اجازه تحصیل در دانشگاه‌ها را خواهند داشت. او به زنان افغانستان امیدواری زمینه کار داد و گفت که مثلاً زنان می‌توانند به عنوان پرستار در شفاخانه ها، پولیس و یا در وزارتخانه‌ها و ادارات کار کنند، اما گماشتن زنان در سطح رهبری وزارتخانه‌ها را رد کرد.

تا به حال روشن نیست که آیا این وعده‌ها توسط طالبان واقعاً عملی خواهند شد یا خیر.

افزون بر آن سخنگوی طالبان دولت‌های غربی مانند ایتالیا را به از سرگیری روابط دیپلوماتیک با حکومت طالبان تشویق کرد. او در این باره توضیح داد: «ما می‌خواهیم دوباره روابط خوبی با ایتالیا ایجاد کنیم و امیدواریم که کشور شما حکومت اسلامی ما را به رسمیت بشناسد و من امیدارم که این مصاحبه روابط دیپلوماتیک و سیاسی را تقویت کند و اینکه ایتالیا سفارتش را در کابل بار دیگر باز کند.»

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: