در زندان زاهدان با شکنجه ای به اسم «تخت معجزه» از زندانی اعتراف اجباری میگیرند
15.09.2021 - 19:14

به نقل از :کانون حقوق بشری نه به زندان- نه به اعدام، ۲۴ شهریور۱۴۰۰؛ یکی از زندانیان که سالها در زندان مرکزی زاهدان محبوس بوده است، در روایتی از شکنجه در زندان زاهدان از یکی از انواع شکنجه ها در این زندان جهنمی پرده برداشت. این زندانی در گزارش خود، از یک تخت فلزی به نام «تخت معجزه» نام برده است که زندانبانان وقتی شکنجه های دیگر اثر ندارد به این شکنجه رو می آورند تا زندانی را وادار به اعترافات اجباری کنند.

این زندانی در قسمتی از گزارش «شکنجه در زندان زاهدان» نوشته است:‌

در اطلاعات زندان زاهدان یک تخت فلزی داشتند به اسم تخت معجزه وقتی که شکنجه های دیگر اثری نداشت زندانی را به این اتاق برده و روی این تخت به شکم میخواباندند و سپس دو دست زندانی را به حفاظ جلویی تخت و پاها را به حفاظ انتهایی تخت میبستند و بعد با دو تسمه پروانه به کف پاها شلاق میزدند وقتی که خسته میشدند زندانی را باز  میکردند و مجبورش میکردند که روی همین پاها راه برود که بتوانند دوباره بزنند .

این شکنجه بقدری درد آور بود که آدم حاضر است که تمامی گناههای شهر را به گردن بگیرد ولی دیگر کارش به این تخت نکشد . اعترافات اجباری را همینطور از این زندانیان میگیرند .

سایت جوانه ها پیشتر نیز در گزارشی درباره شکنجه در زندان زاهدان به «تخت معجزه» اشاره کرده و نوشته بود:

یک زندانی سیاسی پس از ۳ هفته بازداشت در اطلاعات زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته و پس از ضرب و شتم و اعتراف گیری به سبک «تخت معجزه» مدت یک هفته است که به بند ۶ زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.تخت معجزه یکی از شیوه های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی بخصوص در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم رابه تخت میبندند و پرسنل اطلاعات متهم را آنقدر با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

لازم به یادآوری است پیش از این زندانیان دیگری از جمله محمدصابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به “تخت معجزه” در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

نه به زندان - نه به اعدام
سایت جوانه ها

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما