چرخش ۱۸۰درجه‌ای اسرائیل به سمت جمهوری اسلامی به چه معناست؟

بنت گفت: «به دوستانمان در آمریکا و کشورهای منطقه طرح اقدامی را ارایه داده‌ایم چون خوشحال می‌شویم در کنار اقدامات مستقل ما، شرکای ما هم اقدام کنند. اما در نهایت به هر قیمتی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم.»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل به کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت: «می‌خواهیم متحدانمان در مقابل ایران بایستند. اما اگر لازم باشد به تنهایی جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌گیریم.»

بنت گفت: «به دوستانمان در آمریکا و کشورهای منطقه طرح اقدامی را ارایه داده‌ایم چون خوشحال می‌شویم در کنار اقدامات مستقل ما، شرکای ما هم اقدام کنند. اما در نهایت به هر قیمتی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم.»

بنت با اشاره به تصویری که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد تا به خطر هسته‌ای شدن ایران و خط قرمز اسرائیل اشاره کند، گفت: «آن تصویر و خط قرمز را به یاد دارید؟ ایران مدت‌ها است از آن عبور کرده است.»

در تصویری که نتانیاهو نشان داده بود، روی غنی‌سازی ۹۰ درصدی خط قرمز کشیده شده بود. هنوز روشن نیست که ایران به این مرحله از غنی‌سازی دست یافته باشد اما موسسه علوم و امنیت بین‌الملل می‌گوید ایران یک ماه با تولید مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌‌ای فاصله دارد.

دیدگاه غالب در اسراییل بر این است که بازگشت به برجام به شکل کنونی بی‌معنی است. بسیاری از تحلیلگران نیز بر این باورند با توجه به پیشرفت‌ها و تحولات پدید آمده، حتی در صورت بازگشت به برجام، حذف دانش فنی که ایران در این مدت به دست آورده، امکان‌پذیر نیست.

با این حال مقامات دولت جو بایدن همچنان بر بازگشت به برجام اصرار دارند.

 

نگهبانان ایرانی بازرسان زن آژانس را در نطنز 'آزار جسمی' داده‌اند

 
تاسیسات هسته‌ای نطنز

 

بنا به گزارش وال استریت ژورنال، چهار تا هفت مورد جداگانه از این "آزار و اذیت‌ها" گزارش شده که شامل "لمس نامناسب" و "دستور برای درآوردن بعضی از لباس‌ها" می‌شده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع دیپلماتیک، می‌گوید طی چند ماه اخیر نگهبانان مرد ایرانی چند تن از بازرسان زن آژانس را در جریان بازدیدشان از تاسیسات هسته‌ای در نطنز "آزار جسمی" داده‌اند.

بنا به گزارش این روزنامه، چهار تا هفت مورد جداگانه از این "آزار و اذیت‌ها" گزارش شده که شامل "لمس نامناسب" و "دستور برای درآوردن بعضی از لباس‌ها" می‌شده است.

در پی انتشار این گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این حوادث را "غیرقابل قبول" خوانده است.

این آژانس در بیانیه ای در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال نوشت: "در ماه های اخیر، حوادثی در ارتباط با بازرسی های امنیتی بازرسان آژانس در یکی از تاسیسات ایران روی داده است."

در این بیانیه آمده است: "آژانس فورا و قاطعانه این موضوع را با ایران مطرح کرد تا به صورت خیلی روشن و با عبارات تعبیرناپذیر توضیح دهد که این حوادث مرتبط با بازرسی های امنیتی خدمه آژانس غیرقابل قبول است و نباید تکرار شود."

به گفته آژانس، ایران در پاسخ خود توضیحاتی در مورد تشدید تدابیر امنیتی در پی حوادث اخیر در سایت‌های هسته‌ای این کشور ارائه کرده و افزود که "دیگر چنین حوادثی تکرار نشده است."

تنها واکنش ایران از سوی کاظم غریب آبادی سفیر ایران در آژانس بوده که در توییتی نوشت: "تدابیر امنیتی در مراکز هسته ای در ایران به طور معقولی تشدید شده است."

وال‌استریت ژورنال می‌گوید آمریکا در بیانیه‌ای که در آستانه نشست آخر هفته شورای حکام تهیه شده، خواهان توقف این رفتارها شده است.

بعضی منابع دیپلماتیک هم در گفتگو با این روزنامه، اظهار نگرانی کرده‌اند که فاش شدن این خبر بار دیگر موجب تیرگی روابط آژانس با ایران شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گزارشی در مورد این رفتارها منتشر نکرده بود.

انتشار این خبر در حالی است که طی روزهای اخیر و در پی سفر رافائل گروسی مدیر آژانس به ایران، دو طرف به توافقاتی برای ادامه همکاری‌های خود دست یافتند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفته بود که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این سازمان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور "به طور جدی تضعیف شده است".

اما رافائل گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بعد از دیدار در تهران، اعلام کردند که برای ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی توافق کرده‌اند.

 

 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: