تایید قرارداد نظامی ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا و عربستان با وجود وعده بایدن درباره خاشقجی

وزارت خارجه آمریکا پیش‌نویس یک قرارداد نظامی با عربستان سعودی را برای تایید به کنگره این کشور فرستاده است. این قرارداد تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی، که ارزش آن تا ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده، اولین معامله عمده نظامی میان آمریکا و عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن جو بایدن است.

 

این قرارداد تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی، که ارزش آن تا ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده، اولین معامله عمده نظامی میان آمریکا و عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن جو بایدن است.

البته ارزش آن در برابر قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری که در دوران دونالد ترامپ بسته شده بود ناچیز است.

آقای بایدن وعده داده بود رهبران عربستان بهای نقششان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد را بپردازند.

علاوه بر این در سال‌های اخیر با توجه به مداخله عربستان در جنگ داخلی یمن و کارنامه حقوق بشری این کشور، در سیاست آمریکا به طور فزاینده‌ای درخواست برای فاصله گرفتن از عربستان پررنگ شده است.

کمی پس از آن که جو بایدن دولت را از دونالد ترامپ تحویل گرفت دستور داد همه قراردادهای نظامی آمریکا و عربستان که در دوره او بسته شدند بازبینی شوند.

هفته گذشت لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، سفرش به عربستان را لغو کرد. گزارش شده که او نمی‌توانست با محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان دیدار کند.

محمد بن سلمان نفوذ گسترده‌ای در حکومت عربستان دارد و در دوران دونالد ترامپ مراوادات آمریکا با عربستان از طریق او انجام می‌شد، اما به نظر می‌رسد ترجیح آقای بایدن به تماس مستقیم با پدر او، ملک سلمان باشد.

قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری که به طور مقدماتی تاییدشده شامل خدمات تعمیر و نگهداری دسته بزرگی از هلیکوپترهای شینوک است.

وزارت خارجه آمریکا گفته این معامله نظامی با "بهبود امنیت یک کشور دوست که نیرویی مهم برای ثبات سیاسی و رشد اقتصادی خاورمیانه است" به امنیت ملی آمریکا کمک نیز کمک خواهد کرد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: