نخست‌وزیر لبنان اقدام حزب‌الله برای واردات سوخت را 'نقض حاکمیت' کشورش خواند

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان با اعتراض به حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، این اقدام را «نقض حاکمیت لبنان» خوانده است. بر اساس توییتی که دفتر نخست‌وزیری لبنان منتشر کرده، آقای میقاتی به شبکه خبری سی‌ان‌ان در آمریکا گفته است: «نقض حاکمیت لبنان من را متاسف می‌کند.»

نخست‌وزیر لبنان اقدام حزب‌الله برای واردات سوخت را 'نقض حاکمیت' کشورش خواند

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان با اعتراض به حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، این اقدام را «نقض حاکمیت لبنان» خوانده است.

بر اساس توییتی که دفتر نخست‌وزیری لبنان منتشر کرده، آقای میقاتی به شبکه خبری سی‌ان‌ان در آمریکا گفته است: «نقض حاکمیت لبنان من را متاسف می‌کند.»

او تاکید کرده نگران نقض تحریم‌ها نیست چون به گفته او «این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است.»

حزب‌الله لبنان «برای کمک به حل بحران کمبود سوخت» در لبنان از ایران سوخت وارد کرده است. کشتی‌ حامل سوخت ایران ابتدا در سوریه پهلو گرفته و سپس بخشی از بار کشتی با تانکر و زمینی به لبنان رفته است. هر دو کشور ایران و سوریه تحت تحریم‌های آمریکا هستند.

بحران اقتصادی لبنان؛ دولت قیمت سوخت را افزایش داد

 
بحران سوخت در لبنان

منبع تصویر،GETTY IMAGES

همزمان با بحران اقتصادی در لبنان که موجب نارضایتی مردم و بروز برخی ناآرامی‌ها شده،‌ وزیر انرژی این کشور قیمت سوخت را تا ۴۰ درصد افزایش داده است.

این تصمیم پس از هشدارهای اخیر وزیر انرژی لبنان مبنی بر ناپایدار بودن یارانه سوخت در این کشور اتخاذ شده است.

لبنان این روزها در بحبوبه یک بحران اقتصادی بزرگ است و کمبود سوخت موجب اختلال در خدمات رسانی برخی مشاغل اضطراری مانند بیمارستان‌ها شده است

دولت لبنان پیشتر برای دریافت کمک‌های خارجی اقدام به عقد قراردادی برای انجام ممیزی و حسابرسی از بانک مرکزی این کشور کرده بود.

انجام حسابرسی از بانک مرکزی لبنان یکی از پیش‌شرط‌‌های دریافت کمک‌های خارجی بوده است.

در هفته‌های اخیر ایران تلاش کرده تا محموله‌های سوخت به لبنان ارسال کند.

چهار روز پیش شرکت 'تانکرترکرز ' که حمل و نقل دریایی را رصد و کشتی‌ها ردیابی می‌کند تائید کرد که بر اساس شواهد تصویری، یک نفتکش ایرانی سوخت گازوئیل خود را در بندر بانیاس در شمال غربی سوریه تخلیه کرده است.

استقبال از تانکرهای سوخت ارسالی از ایران که از سوریه وارد لبنان شده است

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

استقبال از تانکرهای سوخت ارسالی از ایران که از سوریه وارد لبنان شده است

نام این کشتی "فاکسون" اعلام شده و گفته شده مقصد نهایی این محموله لبنان است.

این شرکت در حساب توئیتر خود گفته: "به دلیل تحریم‌ها، این کشتی نمی‌تواند مستقیما از راه دریا به لبنان برود و به جای آن برای انتقال زمینی محموله به بانیاس سوریه رفته."

سوریه هم مانند ایران تحت تحریم‌های آمریکاست و در این زمینه دو کشور شرایط مشابهی دارند.

این شرکت تخمین زده برای انتقال این محموله به لبنان، ۱۳۱۰ کامیون مورد نیاز است؛ وزن این محموله حدود ۳۳ هزار تن برآورد شده است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان دیروز دوشنبه (۱۳ سپتامبر/ ۲۲ شهریور) گفته بود اولین کشتی حامل سوخت از ایران روز یکشنبه در سوریه پهلو گرفته است و این محموله‌ها قرار است تا پنجشنبه به مقصد نهایی (لبنان) برسند.

او همچنین گفته بود محموله دوم، که حالا سایت ردیابی نفتکش‌ها هم آن را تائید کرده، تا چند روز آینده به بندر بانیاس خواهد رسید.

رهبر حزب‌الله لبنان از محموله‌های سوم و چهارمی هم صحبت کرده که حامل گازوئیل و نفت کوره است.

هفته گذشته همچنین پس از ۱۳ ماه، رئیس جمهور لبنان اعلام کرد که رهبران سیاسی این کشور بر سر تشکیل کابینه جدید توافق کرده‌اند.

یک روحانی مسلمان نماز جمعه را در پمپ‌بنزینی در جنوب بیروت برگزار می‌کند

 

یک روحانی مسلمان نماز جمعه را در پمپ‌بنزینی در جنوب بیروت برگزار می‌کند

به گفته ریاست جمهوری لبنان، حکم تشکیل کابینه جدید جمعه گذشته توسط میشل عون، رئیس جمهوری این کشور و نجیب میقاتی، نخست وزیر و در حضور نبیه بری، رئیس پارلمان امضا شد.

آقای میقاتی بعد از ملاقات با رئیس‌جمهوری لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که همه تلاشش را خواهد کرد تا جلوی فروپاشی کشور را بگیرد.

انتظار می‌رود که تشکیل کابینه جدید به بن‌بست مذاکرات لبنان و صندوق بین‌المللی پول پایان دهد و این کشور موفق شود با دریافت وام از این صندوق به بخشی از مشکلات اقتصادی پایان دهد.

در جریان بن‌بست سیاسی اخیر، از میزان کمک‌های بین‌المللی دیگر نیز که به طور معمول به دست دولت لبنان می‌رسد به شکل قابل ملاحظه‌ای کاسته شد.

در جریان این دو سال، حدود یک سوم جمعیت لبنان به زیر خط فقر رفته‌اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: