گزارش ویژه نیویورک تایمز از ترور فخری‌زاده، مسلسل "موساد" از هزاران کیلومتر دورتر کنترل می

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی نوشت که ترور محسن فخری‌زاده با استفاده از یک مسلسل که از هزاران کیلومتر آن سوتر کنترل می‌شد صورت گرفت.

 

نیویورک تایمز: موساد، فخر‌ی‌زاده را با 'تیربار کنترل از راه دور' ترور کرد

 
نیویورک‌ تایمز می‌گوید که یک تیربار اف‌ان ام‌آژ که از راه دور کنترل می‌شد، به سوی خودروی محسن فخری‌زاده شلیک کرده است

 

نیویورک‌ تایمز می‌گوید که یک تیربار اف‌ان ام‌آژ که از راه دور کنترل می‌شد، به سوی خودروی محسن فخری‌زاده شلیک کرده است

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار یک گزارش مفصل نوشته است که ترور محسن فخری‌زاده در ایران، توسط موساد و از طریق تکنولوژی پیچیده کنترل از راه دور و هوش مصنوعی انجام شده و در زمان کشتن این دانشمند هسته‌ای، هیچ یک از عوامل ترور در خاک ایران نبوده‌اند.

محسن‌ فخری‌زاده که یکی از مهم‌ترین دانشمندان هسته‌ای ایران به شمار می‌رفت در آذرماه سال ۱۳۹۹ در نزدیکی محل سکونتش در آبسرد کشته شد.

در زمان کشته شدن او، گزارش‌های ضد و نقیضی درباره چگونگی این ترورمنتشر شد و حتی برخی از یک نبرد مسلحانه خیابانی و کشته شدن چندین نفر خبر دادند.

اما بعد از حدود ۴۸ ساعت، خبرگزاری فارس گزارش داد که این ترور از راه دور انجام شده است. این روایت در یکسال اخیر توسط چندتن از مقام‌های ایرانی نیز تکرار شد.

حالا روزنامه‌ نیویورک تایمز می‌گوید بر اساس مصاحبه‌هایی که با مقام‌های ایرانی، اسرائیلی و آمریکایی انجام داده، روایت مفصلی از چگونگی ترور آقای فخری‌زاده، زندگی او و نقش او دربرنامه‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است.

بعد از قاسم سلیمانی، محسن فخری‌زاده مهم‌ترین شخصیت در میان مقام‌های ایرانی بوده که ترورشده

 

بعد از قاسم سلیمانی، محسن فخری‌زاده مهم‌ترین شخصیت در میان مقام‌های ایرانی بوده که ترورشده

بر اساس این گزارش، آقای فخری‌زاده به عنوان «پدر برنامه هسته‌ای ایران» و مدیر اصلی پروژه‌های ساخت سلاح هسته‌ای و توسعه برنامه موشکی، از سالها پیش در صدر فهرست ترورهای موساد بوده، اما ماموران اسرائیلی برای سال‌های بسیار موفق نشده بودند که او را ترور کنند.

این گزارش می‌افزاید که دست کم یک بار در سال ۲۰۰۹ در حالی که یک گروه ترور در تهران منتظر او بودند، عملیات ترور در آخرین دقیقه لغو شده و نیروهای اسرائیلی با هجوم ماموران ایرانی روبه‌رو شدند.

اما در ماه‌های پایانی ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و زمانی که احتمال شکست او در انتخابات جدی شده بود، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به همراه یوسی کوهن، رئیس وقت موساد جلساتی با مقام‌های عالی‌رتبه آمریکایی همانند دونالد ترامپ، مایک پومپئو (وزیر خارجه وقت آمریکا) و جینا هسپل (رئیس پیشین سی‌آی‌ای) برای زمینه‌سازی این ترور برگزار می‌کنند.

موساد در نهایت تصمیم می‌گیرد که با یک سلاح که از راه دور کنترل می‌شود، این ترور را انجام دهد و برای این کار، ابزارهای مورد نیاز که در مجموع یک تن وزن داشته‌اند، به شکل جدا از هم وارد ایران می‌شوند.

این ابزارها، شامل یک تیربار چندمنظوره دوربین‌دار (تیربار اف‌ان ام‌آژ ساخت بلژیک)، تعداد زیادی دوربین و ابزارهای ارتباطی و کامپیوتری، توسط ماموران موساد بر روی یک خودروی نیسان زامیاد نصب شده‌اند.

اسرائیل از تهدید علنی محسن فخری‌زاده ابایی نداشت و حتی یکبار نتانیاهو درباره او گفت که نامش را به خاطر بسپارید

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

اسرائیل از تهدید علنی محسن فخری‌زاده ابایی نداشت و حتی یکبار نتانیاهو درباره او گفت که نامش را به خاطر بسپارید

در عین حال برای مطمئن شدن از اینکه در روز ترور، محسن فخری‌زاده خود در حال رانندگی است، خودروی دیگری نیز مجهز به دوربین تنها برای شناسایی او، چند کیلومتر قبل از محل ترور پارک شده است.

در روز ترور، محسن فخری‌زاده در حال رانندگی خودروی بوده و همسرش نیز در همین خودرو حضور داشته. آنها از سفر تفریحی به شمال در راه بازگشت به خانه‌شان در آبسرد بودند و چون همیشه، کاروانی از خودروهای محافظان نیز، خودروی آقای فخری‌زاده را همراهی می‌کردند.

در نهایت وقتی خودروی آقای فخری‌زاده به محل ترور رسیده است، تیربار دوربین‌دار، شخص او را هدف قرار داده و در نهایت بعد از شلیک ۱۶ گلوله، خودروی نیسان حامل تیربار، منفجر شده است.

نیویورک‌تایمز می‌افزاید که در این حمله به همسر آقای فخری‌زاده هیچ آسیبی وارد نشده و تنها تعدادی از گلوله‌ها به آقای فخری‌زاده اصابت کرده و او کشته شده است.

در این گزارش آمده که اسرائیلی‌ها در ارتباط با انگیزه آقای فخری‌زاده برای ساخت سلاح هسته‌ای و نقش کلیدی او در برنامه نظامی-هسته‌ای ایران، به اطمینان کامل رسیده بودند و حتی سالها مکالمه‌ای از او را ضبط کرده‌اند که آقای فخری‌زاده از ساخت سلاح هسته‌ای صحبت می‌کند.

نیویورک‌تایمز به این نوار دست پیدا نکرده، اما منابع اسرائیلی این روزنامه گفته‌اند که این مکالمه در سال ۲۰۰۸ و زمانی که جرج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا به بیت‌المقدس سفر کرده بود، برایش پخش شده است.

این روزنامه آمریکایی همچنین می‌گوید آقای فخری‌زاده یکی از دو دانشمند هسته‌ای ایران بوده که برای مطلع شدن درباره برنامه موشکی کره شمالی به این کشور سفر کرده بود.

محسن‌فخری‌زاده ششمین دانشمند هسته‌ای ایران بود که از زمان لو رفتن برنامه هسته‌ای ایران، ترور شد

 

محسن‌فخری‌زاده ششمین دانشمند هسته‌ای ایران بود که از زمان لو رفتن برنامه هسته‌ای ایران، ترور شد

در این گزارش، محسن فخری‌زاده مهمترین عضو سپاه پاسداران در برنامه هسته‌ای ایران توصیف شده که همزمان با درجه سرتیپی در سپاه، دکترای فیزیک هسته‌ای داشته و به رغم هشدارهای امنیتی بیشمار، به پروتکل‌های امنیتی و حفاظتی بی‌توجه بوده است.

از آن جمله در این گزارش آمده که برخلاف گزارش‌های رسانه‌های ایران، خودروی آقای فخری‌زاده ضد گلوله نبوده. او همچنین برخلاف توصیه‌های حفاظتی اصرار داشته که خودش رانندگی کند.

همه این تصمیمات، عملا کار موساد را برای پیشبرد موفقیت‌‌آمیز این ترور آسان‌تر کرده.

اسرائیل اگرچه به شکل رسمی دست داشتن در این ترور را تایید نکرد، اما اندکی به از کشته شدن آقای فخری‌زاده، بنیامین نتانیاهو در سخنانی دو پهلو از اقداماتی صحبت کرد که به گفته او به نفع مردم اسرائیل بوده‌اند و او نمی‌تواند آنها را به زبان بیاورد.

از زمان لو رفتن برنامه هسته‌ای ایران توسط سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۰۳ میلادی تا امروز، شش تن از فیزیکدان‌های ایرانی که از آنها به عنوان «دانشمند هسته‌ای» نام برده می‌شود ترور شده‌اند.

ایران در همه این ترورها، اسرائیل را متهم کرد و اسرائیل نیز هرگز این اتهامات را رد نکرده است.

 

 

###############################

در گزارش نیویورک تایمز که در شماره روز شنبه ۲۷ شهریور این نشریه منتشر شد، از این رویداد به عنوان اولین آزمایش میدانی یک سلاح که «احتمالا دنیای امنیتی و جاسوسی را دگرگون می‌کند» یاد شده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام اطلاعاتی به جزییاتی فنی از «روبات قاتل» یا مسلسلی که از هزاران کیلومتر آن سوتر و «در محلی نامعلوم» کنترل می‌شد اشاره کرده است.

به گفته این مقام اطلاعاتی، مسلسل ماهواره‌ای مجهز به هوش مصنوعی و چشم چند دوربینه بود.

این روزنامه به نقل از یک مقام اطلاعاتی نوشت که این مسلسل مدل خاصی از مسلسل بلژیکی «اف.ان مگ» بود که به یک دستگاه روباتیک پیشرفته متصل بود و این سامانه شبیه به «سنتینل ۲۰»، تولید اسکریبانو، بود.

به نوشته نیویورک تایمز، وزن این مسلسل به همراه روبات و لوازم جانبی‌ آن مجموعا حدود یک تُن بود که در قطعاتی کوچک به مرور وارد ایران و مونتاژ شده بود.

محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی، هفتم آذر ۹۹ ترور شد و مقام‌ها و رسانه‌های ایران به مدت چندین روز روایت‌های متناقضی را درباره نحوه کشته شدن او مطرح کردند و از حضور «۱۲ نفر در این حمله» سخن گفتند.

اندکی بعد شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد که ترور فخری‌زاده توسط «کنترل ماهواره‌ای» انجام شده است. پس از آن سخنگو و شماری از مقام‌های سپاه پاسداران نیز این موضوع را تایید کردند.

علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه، در آن زمان گفت: «تیربار داخل نیسان مجهز به یک سیستم هوشمند ماهواره‌ای بوده که روی فخری‌زاده زوم کرده و از هوش مصنوعی بهره برده است.»

به نوشته نیویورک تایمز، موضوع مسلسل ماهواره‌ای در روزهای پس از ترور مطرح شد اما عده‌ای در ایران و همچنین برخی تحلیلگران خارجی آن را مورد تمسخر قرار دادند. این روزنامه نوشته است: «اما این بار واقعا یک ربات قاتل وجود داشت.»

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در این مدت هیچ گزارشی درباره نتیجه بررسی‌ها منتشر نکردند. تعدادی از شهروندان ساکن در استان‌های غربی ایران نیز بازداشت شدند اما نهادهای امنیتی درباره هویت و سرنوشت آنان نیز سکوت کردند.

به گزارش نیویورک تایمز، در روز ترور فخری‌زاده یک خودروی مجهز به دوربین در ۱۵۰ متری محل پارک شده بوده تا حرکت او را گزارش کند.

بر اساس این گزارش، یکی از مشکلات تکان خوردن مسلسل پس از شلیک و تاخیر در ارسال داده ها به ماهواره بوده اما هوش مصنوعی دستگاه طوری تنظیم شده بود تا تاخیر، لرزش و سرعت خودرو را جبران کند.

نیویورک تایمز عملیات کشتن فخری‌زاده را اولین آزمایش میدانی یک تک‌تیرانداز ماهواره‌ای و مجهز به هوش مصنوعی و چشم چند دوربینه خوانده است که احتمالا «دنیای امنیتی و جاسوسی» را دگرگون خواهد کرد.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، ۱۵ آذر ۹۹ با اشاره به ترور فخری‌زاده به وسیله «دستگاه ماهواره‌ای» گفته بود که ترور با چنین روشی «نمی‌تواند امنیت ما را خدشه‌دار کند».

نیویورک تایمز همچنین نوشته است که کشتن فخری‌زاده در جلسه‌ای محرمانه در سال ۹۸ با حضور یوسی کوهن، رییس وقت موساد، دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا، و همچنین وزیر خارجه آمریکا و رییس سی‌آی‌ای تدارک دیده شد.

بر اساس این گزارش، واکنش نسبتا ملایم ایران به کشته شدن قاسم سلیمانی باعث شد مقام‌های آمریکایی با کشتن فخری‌زاده نیز موافقت کنند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی ایران به دو پایگاه آمریکا در بغداد موشک شلیک کرد و پس از آن اعلام شد که ایران تصمیم برای این اقدام را به آمریکا اطلاع داده بود.

همچنین به گزارش نیویورک تایمز، هنگام یکی از سفرهای جرج دبلیو بوش به اسرائیل، ایهود اولمرت، نخست وزیر وقت اسرائیل مکالمه‌ای را برای او پخش کرد که فخری‌زاده در گفت‌وگویی با همکارش، از تلاش مداوم خود برای ساخت کلاهک هسته‌ای سخن می‌گفت.

نیویورک تایمز نوشته است که سخنگوی بوش به درخواست این روزنامه برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: